Mangalsutra, Hindu evliliklerinde değerli ve uğurlu bir süsdür. Antik çağlardaki takılar, haldi (zerdeçal) içine batırılmış ve sarı renkli bir iplik olan değerli sutra ipliği ile yapılmıştır. İplik, Lord Shiva’nın karısı olan tanrıça Shakti’yi ifade eder. Kutsal iplik daha sonra lord Shiva’yı simgeleyen kutsal tohumlar olarak kabul edilen siyah boncuklarla boncuklanır. Takı tasarımı ile mangalsutra da altın ve gümüş alaşımları ile yeni bir görünüme kavuştu..

son-mangalsutra-kolye-tasarımları

Mangalsutra’nın yeni formu, farklı karakterlerden ve tasarımcı kolyelerinden oluşan güzel motifler ekledi. Geleneksel mangalsutralar hala kültürel inançlarıyla ilgili kolyelerle gidiyor.

Resimlerle Basit ve En İyi Mangalsutra Kolye Tasarımları:

Modern mangalsutralar elmas işlemeli ve kurnaz kolyelerle modaya uygun görünürken. İşte elmas ve altından yapılmış 15 güzel mangalsutra kolyenin listesi.

1. Pırlanta Kalp Şeklinde Altın Mangalsutra Kolye:

Pırlanta Kalp Şeklinde Altın Mangalsutra Kolye Ucu

Altın ve gümüşten yapılmış ve beyaz elmaslarla süslenmiş kalp şeklinde bir kolye, siyah boncuklu mangalsutra ile harika görünecek. Böyle bir tasarımcı kolye, bir satır veya hatta birden fazla çizgili mangalsutra ile giderdi..

2. Club Design Encrusted Mangalsutra Altın Kolye:

Club Tasarım Altın Kaplama Mangalsutra Kolye Ucu

Marathi kültürü, modern tasarımlı ve süslü görünümlü mangalsutra’yı büyük ölçüde kabul etmedi. Küre şeklindeki iki madeni para, gelin ve damat taraflarına ve lord Shiva ve Maa Shakti’ye benziyor. Kolyeler, metalin üstünde farklı tasarımlarla olsa da benzer görünüyor. Bunların küre çifti geleneksel olarak ‘vatis’ olarak bilinir..

3. Altın Çiçek Tasarımlı Yuvarlak Vati Kolye:

Altın Çiçek Desenli Yuvarlak Vati Kolye Ucu

Mangalsutra’nın Marathi tasarımı da onunla birlikte vati tasarımlı bir kolye ile görünür. Vati, üzerinde dini semboller bulunan yuvarlak madeni para şeklinde bir kolyedir. Modern vati ayrıca elmas çivili kolye ile gelir. İşte çiçek tasarımlı güzel bir vati kolye.

4. Mangalsutra Tavuskuşu Tasarım Kolye:

Mangalsutra Tavuskuşu Tasarım Kolye

Tavus kuşu kolye tasarımı, hemen hemen tüm bayanlar tarafından sevilen çok özel bir tasarımdır. Tavus kuşu, görünüşü güzel olduğu kadar renkli olan çok güzel bir kuştur. Tavus kuşu motifi de herhangi bir takıda çok harika görünüyor. Tavus kuşu kolye ve küpe çifti, pırlanta ve meenakaari işi ile tasarlanmış ve renklendirilmiş hazırlanmış..

5. Rodyum Kaplama Mangalsutra Kolye Ucu:

Rodyum Kaplama Mangalsutra Kolye Ucu

Rodyum, son mücevher parçası üzerinde yapılan kimyasal bir işlemdir. İşlem, altın alaşımı veya başka herhangi bir metal üzerine gümüşi bir parıltı eklemek için yapılır. Rodyum kimyasalının gümüşi parlaklığı, süslemeye olağandışı bir etki verir. Rodyum kolyeler insanlar tarafından çokça süslenmektedir..

6. Lakshmi Kolyeli Mangalsutra:

Lakshmi Kolyeli Mangalsutra

Güney Hintli gelin ve damat aileleri, mangalsutra’nın geleneksel olarak değerli olmasını istiyor. Mücevher tasarımlarını severler, mücevherlerin yüzeyinde tanrı ve tanrıça tanrıları vardır. Mangalsutra kolyeleri de üzerinde tasarlanmış tanrıça lakshmi’ye sahip olmayı tercih ediyor. Normalde tanrıça Lakshmi idolü ile madeni para şeklindeki kolye, mangalsutra’da görülen yaygın bir tasarımdır..

7. Döngü Mangalsutra Kolye Tasarımı:

Döngü Mangalsutra Kolye Tasarımı

Bir döngü mangalsutra kolye, yine de, manevi inançla ilgili kolyelerin geleneksel anlamından geçen farklıdır. Gelin ve damatla ilgili iki küresel madeni para şeklindeki motifin Marathi inancı, aynı şekilde tasarlanmış ancak platin veya beyaz altın üzerine elmaslarla işlenmiştir..

8. Enfes Vazo Tasarım Kolye:

Zarif Vazo Tasarım Pendan

Vazo şekli tasarımı, mangalsutra’da kullanılan en yaygın altın kolyelerden biridir. İki taraflı kancalar, kolyeyi siyah boncuklarla yapılmış mangalsutra zincirlerine takmak için kullanılır. Bu tür kolyeler yaprak, kalp, dikdörtgen, yuvarlak ve daha pek çok şekilde de görülür. Dikkat çekici fark, yalnızca üzerinde kullanılan zanaattır. Altın kendi kendine tasarım veya serilmiş taşlar veya meenakaari işi veya başka herhangi bir şey olabilir..

9. Zümrüt Çivili Mangalsutra Kolye:

Zümrüt Çivili Mangalsutra Kolye Ucu

Çok sevilen bir diğer kolye ucu ise altınla süslenmiş ve her tarafı daha fazla kontrast elmasla süslenmiş değerli taşlar olan kolyelerdir. Bu tür kolyeler aynı zamanda basit altın zincirlerle de giyilir. Benzer küpelerle eşleştirilen set, gelinlerin yüzünde harika görünüyor.

10. Üç Parçalı Mangalsutra Kolye:

Üç Parçalı Mangalsutra Kolye Ucu

Zincirin bir parçası gibi görünen çok şık ve özgün bir kolye ucu tasarımı alıcılar tarafından süsleniyor. Siyah boncuklu zincirin ucu damla şeklinde ya da ana kolye ucuna uygun bir motif takılır. Zincir daha sonra ana kolyenin her iki tarafından sokulur ve onu esnek olmayan hale getirir. Burada kolye kalp şeklinde yapılmıştır ve rodyum altında işlenmiştir..

11. Mangalsutra için Üzüm Gibi Kolye Tasarımı:

Mangalsutra için Üzüm Gibi Kolye Tasarımı

Mangalsutra’nın siyah boncuklarından yapılmış eşsiz bir kolye. Siyah boncuklar bir ilmek oluşturacak şekilde birleştirilir ve bir kanca verilir veya mangalsutra’nın zincirlerine bağlanır. Döngü asılı üzümlere benziyor. Bir dizi kolye ve benzeri küpeler ile basit düz altın zincir takar gibi takabilirsiniz..

12. Yuvarlak Solitaire AD Taş Tek Mangalsutra Kolye:

Yuvarlak Solitaire AD Taşlı Tek Mangalsutra Kolye Ucu

AD elmas taşının ışıltısı süsleniyor. AD Diamonds ile yapılan kolye uçları her zaman dikkat çeker. Altın kolyeyle süslenmiş basit bir büyük AD elmas, mangalsutra’yı güzelleştirmek için ihtiyacımız olan her şeyi yapabilir..

13. Çiçek Ve Taşlı Fantezi Yuvarlak Altın Mangalsutra Kolye:

Fantezi Yuvarlak Altın Mangalsutra Çiçek Ve Taşlı Kolye

Süslü bir yuvarlak altın kolye, mangalsutra’da kullanılan en yaygın altın kolyelerden biridir. Kolyenin yuvarlak şekli renkli taşlarla ve hatta bazen incilerle tasarlanmıştır. Kendinden tasarlanmış altın yüzey de bu tür kolyelerin tasarımıdır. Bu tip kolye normalde benzer tasarımlı küpelere eşlik eder..

14. Geleneksel Thali Mangalsutra Kolye:

Geleneksel Thali Mangalsutra Kolye Ucu

İşte genellikle güneyde Hintli bayanlar tarafından giyilen geleneksel bir kongu vellalar thali kolye. Tamil Nadu dini kültürü, Kongu köyündeki vellalar topluluğundan oluşur. Topluluğun kendi evlilik tarzı vardır. Kolye biraz Hindu tapınağına benziyor, burada tanrı ve tanrıçaların görüntülerini görüyoruz..

15. Karugamani Thali:

Karugamani Thali

Karugamani thali ayrıca güney Hindistan’da geleneksel olarak kullanılan mangalsutra kolye tasarımlarından biridir. Kolyeler, sutra olarak bilinen sarı bir ipliğe tutturulmuş basit, ince ve düz bir altın parçasıyla gelir. Antik çağın mangalsutra’yı tanıttığı orijinal yol.

Boyun takılarında kolye olmazsa olmazlardandır. Kolye olmadan süsleme bitmemiş görünüyor. Mangalsutra’nın ona takılacak çok sayıda tasarımcı kolyesi var. Siyah boncukların güzel bir kolye ucuyla birleşimi mücevherin parlaklığını artırıyor. Antik geleneksel çağdan modern moda dünyasına kadar, mangalsutra kolye geniş bir tasarım yelpazesi sunar..