Kelimenin tam anlamıyla tercüme edilen “Mangalsutra”, “hayırlı iplik” anlamına gelir. Mangalsutra, Hindu geleneği ve kültüründe çok yüksek bir öneme sahiptir. Bir kadının evliliğini simgeleyen mücevher, belki de en önemlisidir. Batı kültüründe ‘alyans’ ile eşdeğerdir. Bir mangalsutra’nın en önemli parçaları, ortasında bir kolye bulunan altın bir zincir üzerindeki siyah boncuklardır. Bunların Hindistan’ı oluşturan farklı kültürlerde farklı anlamları ve önemi vardır. Mangalsutraların en basiti kesinlikle bu üç bölüme sahiptir..

Altın Geleneksel ve Çekici Büyük Mangalsutra Tasarımları:

Günümüzde, kuyumculuk sektöründe Mangalsutra’da bir dizi tasarım ortaya çıktı. İşte şu anda trend olan altın rengindeki en iyi 9 büyük mangalsutra tasarımı.

1. Geleneksel Marathi Mangalsutra:

Geleneksel Marathi Mangalsutra

Bu, yalnızca paithani veya nauvari sarees gibi geleneksel Maharashtrian kıyafetlerinin üzerine giyildiğinde cazibeye katkıda bulunan karmaşık bir meenakari desenli mangalsutradır. Altın rengindeki büyük mangalsutra tasarımları, güzel modern olduğu kadar eski günleri de anımsatıyor..

2. Dört Zincirli Mangalsutra Tasarımı:

Dört Zincirli Mangalsutra Tasarımı

Bu dört zincirli büyük mangalsutra tasarımı, güzel görünen yeni bir trend ve diğer takıları takma zahmetinden kurtarıyor. Boynun etrafı o kadar dolgun ve tatmin edici ki, başka bir kolye takmak istemeyeceksiniz.!

3. Andhra Mangalsutra Pustelu:

Andhra Mangalsutra Pustelu

Bu bir Andhra geleneksel büyük mangalsutra tasarımıdır. Mercan boncukların bu kültürde özel bir önemi vardır, kadının kocasına olan hayatını ve sevgisini ifade eder. Bu, her kadının sahip olmak isteyeceği karmaşık desenli bir mücevher parçası..

4. Tamil Geleneksel Mangalsutra Tasarımı:

Tamil Geleneksel Mangalsutra Tasarımı

Tamil kültürünün mangalsutra’sındaki siyah veya mercan boncuklar, kolye kadar önemli değil. Bu, iyi evliliğin önemli bir tanrısal avatarı olan sivalingam-lakshmi-kasu’yu thali’de gösteren altın renginde geleneksel bir Tamil büyük Mangalsutra tasarımıdır. Bu som altın mangalsutra tasarımı gerçekten bir kadının ihtiyaç duyabileceği tek süs..

5. Telugu Geleneksel Mangalsutra Tasarımı:

Telugu Geleneksel Mangalsutra Tasarımı

Buradaki Telugu geleneksel büyük mangalsutra tasarımı, üzerinde tanrısal bir avatar veya önemli bir ‘murti’ bulunan, çevresinde düzenli aralıklarla siyah veya mercan boncukları olan üçlü bir altın zinciri bulunan karmaşık tasarımlı bir kolye parçasıdır. Bu kesinlikle sahip olunması gereken başka bir parça.

6. Mangalsutra’da Wati Tasarımı:

Mangalsutra'da Wati Tasarımı

Mangalsutra’daki ‘wati’ veya ‘katori’ tasarımı, bir köşede birbirine bağlı iki yuvarlak altın kap gibi görünen bir kolye ile siyah veya mercan boncuklu bir altın zincirden oluşur. Bu, birçok kültürde özellikle önemli bir tasarımdır ve bir gelinin evli yaşamının eksiksizliğini ifade eder..

7. Çağdaş Altın ve Elmas Mangalsutra Tasarımı:

Çağdaş Altın ve Elmas Mangalsutra Tasarımı

Altındaki Big Mangalsutra tasarımlarındaki bir başka yeni trend, elmas ve altın olanıdır. Zincir siyah boncuklu veya mercan boncuklu geleneksel tek veya üçlü bir zincir iken, kolye altın ve elmas desenlerin birbiriyle akması onu en güzel mücevher parçası yapıyor.

8. Çift Altın Zincir Mangalsutra Tasarımları:

Çift Altın Zincir Mangalsutra Tasarımları

Bazı yeni büyük mangalsutra tasarımlarında siyah boncuklu tek zincir yerine çift altın zincir bulunur. Çift altın zincir tasarımında siyah boncuklar bulunur, ancak daha az miktarda bulunurlar ve kalın çift altın zinciri ve karmaşık kolyeyi sergilemek için tasarlanmıştır..

9. Kuzey Hindistan Mangalsutra Tasarımları:

Kuzey Hindistan Mangalsutra Tasarımları

Kuzey Hindistan Mangalsutra tasarımları genellikle daha çok gümüş veya elmas parçalara yönelir. Bununla birlikte, kolyenin ana plakanın etrafında küçük süsler ile büyük bir altın karmaşık desen olduğu altından bazı çok güzel tasarımlar vardır. Bu herhangi bir kadın için bir zorunluluktur.

Mangalsutra, belki de bir Hintli kadının sahip olabileceği en önemli Mücevher parçasıdır. Şu anda, trend olan çok sayıda mangalsutra tasarımı var, ancak en popüler altın büyük mangalsutra tasarımları..