Doğumun ikinci ve beşinci günlerinde vücudunuzun memeyi büyütmesi oldukça normal ve doğaldır. Göğüsler ağırlaşır, ağrır ve ayrıca çok miktarda süt üretmeye başlar. Fazladan miktar bazen meme dokusundaki fazla kan ve lenf sıvılarından kaynaklanır. Bununla birlikte, bu dolgunluk hissi, doğumdan sonraki üç hafta içinde kaybolacak ve size göğüs şişkinliği ağrısını hafifletecektir. Göğsünüz artık yumuşak hissedecek ve arz bol olduğunda bile rahat hissedeceksiniz..

Engorgement, bebekleri beslemek zorunda kaldığında da zorlaştırır. Bebekler sert areolayı kavrayamazlar. Bu, meme uçlarınızda ağrıya neden olabilir ve ayrıca süt tedarikini azaltabilir. Ancak ağrınız dayanılmaz bir hal alırsa ve ateşiniz çıkmaya başlarsa asla iki kere doktora gitmeyi düşünmeyin..

Göğüs Dolgunluğunun Nedenleri?

Bebeği beslememek bir sebep olabilir. Tipik olarak, çocuğunuzun doğumundan sonraki birkaç gün içinde göğüsleri boşaltmanız ve sütle birlikte çıkmanız gerekir. Yani, ne kadar az ürettiğinin gerçekten önemi yok. Boşaltmazsanız, göğüs şişmesine daha yatkınsınız. Ancak meme kesesini boşaltanlarda bile tıkanıklık görülür. Bazen süt kanallarınız tıkanabilir. Sıkı bir sutyen giydiğinizde kanallar genellikle engellenir.

Göğüs Dolgunluğunun Belirtileri:

İşte dikkat etmeniz gereken bazı meme tıkanıklığı belirtileri ve semptomları.

  • Sert göğüslere sahip olacaksınız. Bu, daha sert hale geldikleri anlamına gelir ve size en ufak bir dokunuşla bile sütü bırakabileceğiniz hissini verir..
  • Şişmiş göğüsler dikkat edilmesi gereken başka bir şeydir. Doğumdan sonra göğüslerinizin büyümesi yaygın olsa da bazen göğüsler çok büyür ve bu nedenle yönetilemez hale gelir. Beslendikten sonra normal pozisyonlarına dönmezlerse, tıkanıklık koklayın..
  • Süt biriktiğinde meme uçları düzleşir ve areola da sertleşir. Bu, bebeğin anne sütüyle beslenmesini zorlaştırabilir..

Göğüs Dolgunluğu İçin Evde Tedavi Yöntemleri:

Tıkanmış meme ilaçları aşağıda listelenmiştir. Göğüs büyütme tedavisi artık evde kolayca bulunabilen malzemelerle evinizde yapılabilir. Bazılarına bir göz atın.

1. Sütyeninizi Değiştirin:

Sıkı bir sutyen giymediğinizden emin olun. Dolgun göğüslerinizden sizi rahatlatacak ve rahatlatacak emzirme sütyenleri giyin. Doğru sutyen giymek sadece şişkinliği tedavi etmek için değil, aynı zamanda göğüslerinizin sıkı ve ideal durumda kalmasını sağlamak için de gereklidir. Doğru sütyen türünü arayın.

2. Lahana Yaprakları:

Lahana yapraklarının tıkalı göğüslerinizi iyileştirebileceğini biliyor muydunuz? Yapraklar şişliği veya iltihabı tedavi etmek için kullanılabilir ve soğuk yaprak da ağrıdan kurtulmanızı sağlar. Yaprakları basitçe soğutun ve yaklaşık yirmi dakika göğüslerin üzerine koyun. Bu ısınmaya başladığında, rahat bir sutyen giyin. En iyi sonuçlar için bunu her gün, günde iki kez yapmayı unutmayın..

3. Soğuk Paketler:

Ağrıyı hafifletmek için göğüslerinize soğuk paketler uygulayabilirsiniz. Birkaç küp buzu yumuşak bir havluya sarın. Nazik baskı ile göğüs bölgelerine iyice bastırın. Bunu her gün, iki kez tekrarlarsanız, gerçekten büyük bir rahatlama yaşamaya başlarsınız..

4. Isı:

Nemli ısıyı deneyebilir veya ılık suyun çoğunu etkilenen bölgeye yönlendirdiğinizden emin olarak sadece ılık bir duş alabilirsiniz. Bu, sütün akması için baskı yapacak ve böylece size büyük bir rahatlama sağlayacaktır..

5. Masaj:

Göğüs tıkanıklığını çözmenin diğer yolu hafifçe göğüs masajı yapmaktır. Göğüs masajı, emzirmenin uyarılmasını sağlayacak ve ayrıca şişkinlik ve sıkılık hissinden rahatlık sağlayacaktır. Etkili bir göğüs masajı için hafif bir baskı uygulayın ve belirli bir deseni takip edin. Sakin ol ve gerekenden daha fazla baskı uygulamayın..

Göğüs Dolgunluğunu Tedavi Etmenin Diğer Yolları:

  • Göğüs pompası kullanmayı deneyin. Göğüslerdeki fazla sütü sağınız. Bu aslında yükü üzerinizden alarak büyük bir rahatlama sağlayacaktır..
  • Bebeğinizi günde 8 ila 10 kez beslemeye çalışın. Bu sadece bebek için sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi rahat bir yere koyacaktır..
  • Düzenli emzirme de bir zorunluluktur. Bu sayede bebeğiniz beslenme kaynağına bağlılık geliştirir ve aynı zamanda anneye acı içinde rahatlık sağlar..

Göğüs tıkanıklığı bazen ciddi bir endişe olabilir. Derin ağrınız varsa daima doktorunuza danışın. Özellikle emziren bir anne olduğunuz için ilaç seçimine göre gitmeyi tercih edin. Daha da önemlisi, ileriyi düşünün ve onları büyüteceğiniz günleri sabırsızlıkla bekleyin. Bu sadece bir aşama ve bunu başarıyla geçeceksin.