Ganeşa Mudra! Hiç Ganesha Mudra yapmayı denedin mi?

Bence Yoga’ya inanıyorsanız, o zaman kesinlikle Ganesha Mudra’yı gerçekleştirmişsinizdir. Fil tanrısı Ganesha, Hindu geleneğinin en popüler tanrılarından biridir. Yolunuzdaki tüm engelleri kaldırmaya yardımcı olduğu düşünülüyor. Burada size ganesha mudra el hareketinin anlamını, adımlarını gerçekleştirme adımlarını ve faydalarını resim ile açıklamayı sunuyoruz..

Ganesha Mudra Adımları Nasıl Yapılır ve Faydaları

Ganesha Mudra Anlamı, Adımları ve Faydaları:

Bakalım Ganesha Mudra’nın anlamı, adımları ve faydaları.

Ganesha Mudra anlamı:

Tüm engelleri aşan Tanrı Ganesha. Sıkıntılardan yorulduğunuzda aslında zorlayıcıdır. Üstelik bu zorluğun üstesinden gelmek için güç istiyorsunuz. Ganesh Mudra elini her gün 5-6 kez gerçekleştirin. Yorucu programınızın 2-3 dakikasını zar zor alacak; ancak sizi güç ve özgüvenle onaylayacak.

Ganesha Mudra, fil tanrısı Ganesha’ya adanmıştır. Ganesh Mudra, bu Mudra’nın moralinizi yükseltmeye yardımcı olduğu ve kendinizi kötü hissettiğinizde ısrar etme isteğini sunduğu söylendiği için onu takip ediyor..

Ganesha Mudra’yı Gerçekleştirmenin En İyi Yöntemi:

 • Lotus Pose’da (Padma Asana) bir yoga matında bir sandalyeye mutlu bir şekilde oturun.
 • Dirsekleriniz bükülü olarak iki elinizi göğsünüzün karşısına taşıyın.
 • Sol elinizi, başparmağınız solar pleksusunuzu ve küçük parmağınız köprücük kemiğinizi işaret edecek şekilde avuç içi dışa bakacak şekilde yerleştirin..
 • Sol elinizin 4 parmağını sararak bir pençe yapın, ayrıca sağ elinizin dört parmağıyla tutun. Bu yerde sağ avucunuz göğsünüze dönük olmalıdır..
 • Derin nefes alın. Nefes verirken, sekiz parmağınızı kilitli tutarken her iki kolu da birbirinden ayırmaya çalışın. Omuzlarınız ve göğsünüzdeki gerginliği hissedin.
 • Ganesh Mudra kilidini korurken bir kez daha nefes alın ve kollarınızı gevşetin..
 • Bu işlemi altı kez tekrar yapın.
 • Ellerinizi, sağ avucunuz dışa bakacak şekilde ve sol avucunuz buraya bakacak şekilde değiştirin ve bu işlemi tekrarlayın..
 • Kollarınızdaki tüm gerilimi serbest bırakın ve elleriniz göğüs kemiğinizi hareket ettirecek şekilde onları göğsünüze yakın tutun. İstediğiniz kadar bu pozisyonda oturun ve nefesinize odaklanın..

Ganesha Mudra’nın Faydaları:

1. Ganesha Mudra ayrıca omuz, göğüs kasları ve kollar için üstündür..

2. Ganesha Mudra cesaret gösterir. Ganesh Mudra’yı uygulamak, metabolizmayı ve sindirimi motive etmeye yardımcı olur, dördüncü çakrayı açar, güç, cesaret ve özgüven kazanır. Günlük yapılmalıdır.

3. Bu mudra kalp için üstündür. Kalp hareketini heyecanlandırdığı ve kalp kaslarını desteklediği için.

4. Ganesha Mudra ateş elementini uyardığı için metabolizmanın yanı sıra sindirimi de motive etmeye yardımcı olur..

5. Ganesha Mudra bronş tüplerini açar; daha iyi kan dolaşımı sağlar ve kalp çakrasını (Anahata Çakra) açmaya yardımcı olur. Bu, sevgi, sempati, cesaret ve açıklık gibi özelliklerin gelişmesine yol açar ve ayrıca bu alandaki her türlü endişeyi serbest bırakır..

6. Ayrıca omuzlar ve göğüsten itibaren bloke olmuş gerilimi serbest bırakmaya yardımcı olur..

7. Ganesha Mudra’nın karı kalp kaslarına kadar uzar.

8. Ganesha Mudra kalp için son derece faydalıdır. İnsanların kalp zayıflığı, depresyon, kolesterol tıkanıklıkları ile ilgili rahatsızlıkları var, Ganesha Mudra uygulamalı.

♦ Ganesh Mudra İçin Önlemler:

 • Bu alıştırma için taze olsanız bile dikkatli olun. Kol kasınız hareket için kullanılmadığından, ancak zamanla oldukça yavaş biriktiğinden, ellerinizi çekerken aynı anda zorlanmaktan kaçının..
 • Ellerinizi bu pozda endişeli olarak dik tutarsanız, düz tutabilirsiniz, böylece eller birbirini tutarken sol avuç içi aşağı bakacak ve sağ avuç yukarı bakacak şekilde.

İşte yoga yapacak olan her erkek ve kadının yogadan maksimum sonuç alabilmesi için bilmesi gereken Ganesha Mudra’nın anlamı, yöntemleri ve faydaları bunlardır..

Görüntü Kaynağı: Deklanşör stoğu