Sanırım hepiniz fiziksel bedenin beş elementten oluştuğunu biliyorsunuz: Hava, Ateş, Su, Toprak artı Aakash (eter – insan vücudundaki küçük hücreler arası yerler). Bu temellerin eşitsizliği, direnç sistemini bozar ve hastalık kaynağı olur. Bu öğelerin bazılarındaki eksiklik, Mudralar boyunca belirli bir modda vücudun bir öğesini diğerine bağlayarak tamamlanabilir..

Gyan Mudra Adımları Nasıl Yapılır ve Faydaları

Gyan Mudra’da Parmakların Rolü:

Bir parmak, bir öğenin başparmakla temas ettiğini gösterdiğinde, o öğe dengeye getirilir. Böylece eşitsizliğin neden olduğu hastalık tedavi edilir. Mudras, vücudun içinde çeşitli kurucu unsurları dengeleyen ve sağlığı eski haline getiren elektromanyetik akımlar buldu. Parmakların birleşimi insan vücudunu etkiler. Bir element adına bir parmak başparmak tarafından temas ettirildiğinde, o element dengeye geliyor. Böylece eşitsizliğin neden olduğu hastalık tedavi edilir. Mudralar, vücutta çeşitli kurucu unsurları dengeleyen ve sağlığı eski haline getiren elektromanyetik akımları başlatır. Parmakların birleşimi insan vücudunda bir sonuç verir..

Gyan Mudra’da Beş Element İçin Beş Parmak:

 • Dizin :  Hava- bilgeliği, genişlemeyi ve değişime açıklığı temsil eder. Jüpiter gezegeni ve Eter elementi ile ilişkilidir..
 • Biraz : Su- başkalarıyla ilişki kurma ve iletişim kurma ve bilinçaltında Kendimizle iletişim kurma gücümüzü temsil eder. Merkür gezegeni ve Su elementi ile ilişkilidir..
 • Baş parmak : Ateş – Kişiyi veya egoyu temsil eder.
 • Yüzük : Toprak – fiziksel sağlığımızı, canlılığımızı, zarafetimizi ve güzelliğimizi temsil eder. Güneş ve Venüs gezegenlerinin yanı sıra Ateş elementi ile de ilişkilidir..
 • Orta : Aakash- duygunun bağlılığa ve sabra dönüşmesini temsil eder. Satürn gezegeni ve Hava elementi ile ilişkilidir..

Gyan Mudra Anlamı, Adımları ve Faydaları:

Burada Gyan mudra veya Dhyan mudra veya Jnana mudra’nın önemi, adımların nasıl yapılacağı, faydaları ve anlamı hakkında ayrıntılı bir açıklama veriyoruz..

Gyan Mudra anlamı:

Gyan Mudra, barış, sessizlik ve ayrıca dini ilerleme getiren yogiler tarafından binlerce yıldır yetenekli olan etkili bir mudradır (aksi halde el pozisyonu). Jüpiter gezegeni ile ilgilidir. Guru Nanak, Buddha, Mahaveer ve Christ gibi büyük kutsal ustaların sanatsal tasvirleri, bu el pozisyonuyla sık sık ortaya çıkar. Çok sayıda manevi karakterinin hesaplanmasında, Gyan Mudra geniş artı çeşitli sağlık kazancına sahiptir ve onu tüm mudraların en deneyimli mudralarından biri haline getirir..

“Bilgi mudrası” olarak tanınan, benliğin en açık sürümünü önerir, bu nedenle yaşam dersleriniz boyunca kolaylıkla ve sakince koşabilirsiniz. Bilgeliği ve bilgiyi heyecanlandırır. Gyan Mudra, birisiyle konuşurken bir kez performans sergilemekten üstündür, bu nedenle maksimum benliğinizden gelirsiniz..

Gyan mudra, tüm parmak mudralarında ana mudra olarak tanımlanabilir. Gyan mudra’nın ek isimleri Vayu-vardhak mudra artı Dhyan Mudra’dır. Bu çalışmada, Gyan mudranın nasıl yapılacağı, fitness faydaları, iyileştirici özellikleri ve Gyan mudra’nın diğer farkları hakkında adım adım talimat alacaksınız..

Gyan Mudra veya Vaayu Vardhik Mudra Nasıl Yapılır:

Süre : Her gün 30 ila 45 dakika, ayrıca tek seferde aksi takdirde üç kısım halinde (yani günde üç kez 10 ila 15 dakika).

İdeal Zaman : Ancak Vaayu-vardhak mudra veya gyan mudra günün herhangi bir saatinde gerçekleştirilebilir..

Gyan Mudra Adımları:

Gyan Mudra’nın tercihen meditasyon asanaları ile birlikte performans göstermesi gerekiyor. Bu noktada Gyan Mudra’nın adımları:

 • Sukhasana (Kolay Duruş), Padmasana (Lotus Duruşu) veya Vajrasana (Elmas Duruşu) gibi meditatif bir pozla oturun. Gyan Mudra’yı, Tadasana yogada (Dağ Duruşu) ayakta dururken, aksi halde bir sandalyede mutlu bir şekilde otururken gerçekleştirebilirsiniz..
 • Sırtınızın düz tutulduğundan ve göğsünüzün ayrıca başınızın yukarıda tutulduğundan emin olun..
 • Avuç içleriniz karşı karşıya gelecek şekilde ellerinizi dizlerinizin üzerinde gevşetin.
 • İşaret parmağının ucunu başparmağın ucuna dokunun.
 • Parmağın molasının düz ve birbirine paralel tutulması gerekiyor. Bu Mudra iki elle yürütülür.
 • Gözlerini kapat ve nefesini merkezle.
 • Gyan Mudra veya dhyan mudra’nın etkinliğini daha da artırmak için, her nefes alışınızda Om (Aum) kelimesini birlikte zikredebilirsiniz..

Gyan Mudra’nın Faydaları:

1. Gyan Mudra, kök çakrayı heyecanlandırarak gerilimi ve üzüntüyü azaltır. Genişleme artı gerçeklerle ilgilidir. Çok sakinleştiricidir, ayrıca uygulayıcıya dini açıklık getirir, ayrıca meditasyonda hafifletir.

2. Ayrıca geleneksel ayurveda içinde hava elementini arttırdığı, bu nedenle beyne ilham verdiği, zihni, sinir sistemini ve hipofiz bezini yetkilendirdiği bilinmektedir. Konsantrasyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir, ayrıca uykusuzluğu durdurabilir.

3. Vaayu-vardhak mudra, vücudun içindeki vaayu (hava) elementini arttırır. bu nedenle güçlendirilmiştir, hava zihne izin verir, duygular üzerinde olumlu bir etkiyi köklendirir artı her şeyden önce açıklamaya, sinir sistemini (beyinle birlikte) onaylar, tüm sinirler boyunca elektriksel uyarıların hareketlerini kolaylaştırır, hipofiz bezini yetkilendirir artı, böylece, tüm şema endokrin bezleri, kasları yetkilendirir, birlikte gönüllü ve istemsiz olarak, ses tellerine ve sese izin verir, kalbi güçlendirir, etkinliğini arttırır, cildi ve mukoza zarlarını kurutur, eklemleri ve eklem kıkırdağını kurutur..

4. Hava elementi ayrıca bedensel mizah Vaata’nın bir parçasıdır. Vaayu-vardhak mudra sayesinde vücuttaki hava artışı Vaata mizahını destekler. Sonuç olarak, bu mudra, Vaata eksikliğini gidermek için olağanüstü bir mudradır. Yine de, daha önce bir Vaata kuruluşu olan (yani vücutlarında bir Vaata fazlası olan) kişiler tarafından kontrol konusunda uzman olmalıdır..

Gyan Mudra – Zihin İçin Esneklik:

 • Gyan Mudra, yogiler tarafından kullanılan ve bilge bilgeler tarafından tasvir edilen ve ayrıca meditasyon halindeki avatarlar tarafından tasvir edilen en sıradan mudradır..
 • Gyan Mudra, bilgiye, algıya ve anlama yetkisine ilham verdiği için idrak Mührü olarak kabul edilir..
 • Bir mudra sadece bir el duruşudur. Ayrıca beynin çeşitli reflekslerine ilham vermek, ayrıca vücudun enerji akışını yönlendirmek için kullanılan birçok bilinen el duruşu vardır..
 • Temel olarak, bir mudra zihin için bir esneklik çalışmasıdır, şu anda bebek pozu, karga pozu veya sandalye pozu vücudun bir esneklik egzersizidir..

Gyan Mudra’nın nasıl yapılacağına dair tüm detayları öğrenmek istediğinizde, başvurabileceğiniz yer burasıdır. Bu aynı zamanda rejimi izlemeyi daha kolay bulmanızı sağlayacak tüm ipuçlarına, anlam faydalarına ve önlemlere sahiptir..

Burada sunulan makale, tamamen Gyan yoga duruşu ve bunun için izlenecek adımlar ve talimatlarla ilgili ayrıntılar hakkındadır..