Evet Merudanda Mudra! Umarım çoğunuz Pranayam kısmını yapmışsınızdır ama bugün pranayam ile Merudanda Mudra’yı tartışıyoruz. Ayurveda standardına dayanan tamamen farklı bir artı olan yoga mudraları, bir şifa yöntemi olarak örtülüdür. Sanskritçe mudra kelimesi, aksi halde tutum işareti olarak çevrilir. Bir mudra tüm vücudu meşgul edebilir, aksi takdirde kolay bir el pozisyonu olabilir. Mudralar, nefesle karıştırılan vücudun çeşitli bölgelerine ilham vererek prananın vücuttaki akışını yoga ile harmanlayarak kullandı. Bugün burada merudanda mudra anlamı, adımların nasıl yapılacağı ve görsellerle birlikte faydaları hakkında ayrıntılı bilgi veriyoruz..

Merudanda Mudra Anlamı, Adımları ve Faydaları:

Merudanda Mudra Anlamı:

Genellikle Pranayama için kullanılır, biz de onları “Pranik Nefes” tekniklerimiz artı Meditasyon için uzun uzadıya kullanırız. Meditasyonda kullanılan Merudanda, bir ‘içsel gülümseme’ yöntemi ve Shambhavi mudra (vücutta belirli bir noktaya dikkat) ile birleştirildiğinde muazzam bir şekilde merkezleme ve sakinleştiricidir..

Merudanda Mudra Adımları Nasıl Yapılır ve Faydaları

Merudanda Mudra, farkındalığı nefese taşır. Bu mudrada kişi, tüm vücutta dolaşan nefesi deneyimleyebilir. Bu mudra, oturma pozisyonunda veya ayakta durma pozisyonunda herhangi bir yerde gerçekleştirilebilir. Merudanda’da mudra tek başparmağı düz tutmalı, ayrıca dört parmak da avuç içine dokunmalı, ardından avuç içlerini dizlerinizin üzerinde tutmalı ve yavaş ve kontrollü bir şekilde nefes almaya başlamalıdır. Başparmak içe dönükse, enerji hareket eder ve akciğerlere ve alt karına ulaşır, ayrıca başparmağınızı yukarıda tutarsanız, enerji benzer şekilde vücudun orta bölümüne doğru hareket eder, bundan sonra kişi göğsün yanı sıra omurgaya da enerji verebilir. En yüksek faydayı elde etmek için her nefes adımını 8 ila 10 kez yapın.

Merudanda Mudra Adımları:

  • Omurganızın yanında dik ve uzun oturun. Ellerinizi uyluklarınızda gevşetin.
  • Ellerinizi yumruk haline getirin, başparmaklarınız birbirine doğru uzatarak karşı aşağı. Yavaş nefes alırken kasıtlı olarak beş dakika tutun, hala nefes alın.

Merudanda Mudra 2:

Pranayama’da, nefes alma ve nefes verme arasındaki ‘duraklama’, aksi takdirde tam tersi hayati önem taşır. Yogiler bu ‘Kumbhaka’yı büyütürler ve bu sessizlikte dahası duraklamada, zihnimizin kabaca bitmek bilmeyen eyleminin ‘ötesinde’ ne olduğunu kavramak için bir an şansı elde ederiz. Bu biraz, denenmemiş olduğumuz bir dış dünyaya pencereden bakmak gibi – kendi iç alanımızda dipsiz bir dünya..

Merudanda’nın başparmakların içe dönük ilk raporu, gücü alt kısma yönlendirir, akciğerlere ve genel olarak alt karın bölgesine ulaşır. ‘Başparmak yukarıya’ ile bir sonraki versiyon, Prana’yı vücudun orta kısmına yönlendirir ve başparmakların dışa doğru kavisli üçüncü versiyonu, Prana’yı üst göğüse ve ortak olarak omurgaya yönlendirir..

Merudanda Mudra 3:

Mudraları bir döngü için bükümde kullanın; bu nedenle her pozisyonda bir döngü deneyin. Ayrıca deney yapabilir ve bu pozisyonun sizin için en uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Sıklıkla kişiler nefes alırken veya nefes verirken de aynı derecede karmaşıklığa sahiptir. Karmaşıklık şimdi ve sonra göğsün alt bölgelerinde nefes alarak deneyimlenir ve alt karınları ifade eder. Buradaki düşünce, kronik göğüs solunumunun Merudanda 3’ü kullanmaktan fayda sağlayacağıdır..

Merudanda Mudra’nın Faydaları:

  • Bu yoga asana, özellikle omurga, Ida, Pingla ve Sushumna Nadis’e aittir. Şişkin mideyi azaltmak için son derece yararlıdır. Obezite artı şişmiş dalak artı karaciğeri azaltır.
  •  Brahma Nadi’deki Prana selini aktif hale getirir, Sushumna ayrıca Kundalini’yi başlatmada heyecanlandırır..
  • Bu, Nefes çalışmamızı süslemek için Kutsal Spiral’de kullandığımız gerçekten harika bir el hareketi setidir..
  • Mide ateşini artırır. Karın iç organları, karaciğer, böbrek, hazımsızlık ve gastrit performansına ilham verir. Yığınları, prostatı, sinirleri, mesaneyi ve diyabeti iyileştirir..
  • Pranayı omurgada dolaştırın ve sırt ağrısını canlandırmaya yardımcı olur.

Daha önce Merudanda Mudra’nın nasıl yapılacağı ile ilgili tüm detayları tanımak istiyorsanız, başvurabileceğiniz yer burasıdır. Bu ayrıca, sistemi takip etmeyi daha kolay bulmanızı sağlayacak tüm ipuçlarını ve önlemleri eksiksiz olarak içerir..