Kundalini Yoga formunda ellerimiz refleks bölgesi olarak kabul edilir. Ellerimizin farklı bölgeleri, vücudumuzun farklı bölümlerine ve beynimizin farklı bölgelerine karşılık gelir. Bu el bölgelerine baskı uygulanması veya bu noktaların basınç veya hafif masajla uyarılması, vücudunuzda sağlığın iyileşmesine ve rahatsızlıkların iyileşmesine yol açabilecek çeşitli etkilere yol açar. Bir bakıma, elleriniz tüm vücudunuzun minyatür bir formunu temsil ediyor ve bu günlerde onun el ve ayak refleksolojisinin bu kadar yaygın olarak uygulanmasının ana nedenlerinden biri bu. Şifalı sağlık için Hasta Mudras hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edin.

Sağlığı İyileştirmek İçin Güçlü Yoga El Mudraları

Mudraları İyileştirmenin Gücü ve Dönüşümü:

Burada sunulan bu makale, şifalı mudraların etki mekanizmaları ve bu Mudraların şifa için uygulayıcının iyiliği üzerindeki etkileri hakkındadır. Şifa için mudralar hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıdan okuyun.

Yoga Asanaları ile El Mudraları:

El mudraları çoğunlukla pranayama olarak da bilinen derin nefes egzersizleriyle birleştirilir. Hasta Mudralar ayrıca belirli asana türleri ile kombine edilebilir. Mudraların bütünsel sağlığı sağlamada çok etkili olduğu bulunmuştur; fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak.

Nadi Sistemi :

Avuç içi ve parmak uçlarınızdaki belirli noktalara orta yoğunlukta basınç uygulamak, belirli enerji yollarının veya Nadilerin (sinirlerin) aktivasyonuna yol açar. Nadiler, fiziksel sinirlerimiz, beynimiz ve vücudumuzun çakraları aracılığıyla örülen bir kanal ağı veya matrisidir. Sağlıklı bir Nadi sistemi, bireyin genel sağlığı için önemlidir. Vücudumuzda yaklaşık 72000 nadi vardır ve bunlardan 14’ü başlıcalarıdır. Sushumna, Pingala nadi ve ida nadi en önemlileri olarak kabul edilir..

El Mudraları Temsil Eder:

El mudraları, Ateş, Toprak, Su, Hava ve Uzay olmak üzere çeşitli elementler arasında uyumlu bir denge oluşturmaya yardımcı olur. O halde, hiçbir elementin fazlalığı ve hiçbirinin noksanlığı yoktur. El Mudraları yapmak, enerjiyi vücudun üst Çakralarına akacak şekilde yönlendirir ve böylece vücudunuzun tüm koshaları arasında bir bağlantı kurulmasına yardımcı olur..

Ayrıca ellerinizin Karma’nızın taşıyıcısı olması ve parmaklarınızın güç noktalarınız olması gerekiyor. Böylece, el mudralarının performansı, Pranik enerji ile Evrensel enerji arasında bir bağlantı kurar..

Resimlerle Yoga El Şifa Mudraları ve Faydaları:

Vücutta iyileştirici güç için mudralar söz konusu olduğunda, enerji seviyelerini artırmak ve iyi bir sağlık sistemini sürdürmek için aşağıdaki 7 mudra desteklenir..

Bunların gerçekleştirilmesi çok kolaydır ve herhangi bir zamanda herhangi bir kısıtlama olmaksızın yapabilirsiniz. Mudraların bu iyileştirici gücü, oturma, ayakta durma, seyahat etme veya yürüme pozisyonunda gerçekleştirilebilir. Ancak en iyi sağlık sonuçları için çoğu insan ve biz de lotus yoga pozunu (padmasana) veya Sukhasana veya Vajrasana’yı tercih ediyoruz..

1. İyileştirme Gücü için Gyan Mudra:

İyileştirme Gücü için Gyan Mudra

Nasıl yapılır:

Huzur içinde bir nilüfer duruşunda oturun ve elinizi dizinizin üzerinde tutun, ardından işaret parmak ucunuzla başparmağın ucuna dokunun ve kalan üç parmağınızı düz veya yakın gibi serbest bırakın..

Sağlığa Faydaları:
 • Bu Gyan el çamuru, zihninizi rahatlatmaya yardımcı olur ve daha iyi konsantre olma yeteneğini geliştirir..
 • Beyin gücünü keskin ve akıllı tutar.
 • Uykusuzluğu tedavi edebilir (uyuyamama)
 • Düzenli uygulama sizi stresten kurtulma ve depresyondan koruyabilir.

2. Mudra Vayu’yu İyileştirme:

Vayu Mudra

Nasıl yapılır:

İşaret parmağınızı yukarıdaki resimdeki gibi avuç içi gösterisine doğru katlayın ve başparmağınızın tabanıyla bastırın. Ve üç parmağın geri kalanı mümkün olduğunca uzamaya devam ediyor.

Faydalar:
 • Bu yoga çamuru vücudunuzdaki aşırı gazı ortadan kaldırır
 • Gaz, kabızlık, servikal spondilit, artrit vb. gibi hava elementi ile ilgili problemlerde rahatlama sağlayabilir..

3. Şifa için Prithvi Mudra (Dünya Mudrası):

İyileşme için Prithvi el mudraları

Nasıl yapılır:

Öncelikle baş parmağınızın ucuyla yüzük parmağınızın ucuna dokunup ardından iki parmağınızı birbirine bastırarak kalan parmakları açıkta tutuyorsunuz..

Faydalar:
 • Bu mudra hareketi vücudunuzdaki Toprak elementini dengeler.
 • Vücut ağırlığını, kan dolaşımını, sindirim gücünü ve vitamin eksikliğine bağlı sorunları iyileştirir..

4. Agni Mudra (Ateş Mudrası):

şifa için Agni Mudra

Nasıl yapılır :

Bu mudra, vücudunuzdaki ateş elementi ile ilgilidir. Yüzük parmağını avuç içine doğru kapatın ve başparmak tabanı ile ikinci falanksa bastırın ve parmakların geri kalanı düz gibi dışarı doğru uzanmaya devam edin. En iyi sonuç için sabahın erken saatlerinde aç karnına yapın. Asitlikten muzdarip olanlar bu Agni mudra’yı yapmazlar..

Faydalar :
 • Vücuttaki Kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur, yağları azaltır, metabolizmayı geliştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir..

5. Jal Mudra (Varuna Mudra/ Su Mudrası):

Jal MudraNasıl yapılır :

Bunu takip etmesi çok basit ve aynı zamanda temel yoga mudrası. Başparmağınızın ucuyla küçük parmak ucuna dokunun ve parmaklara basmayın ve ardından yukarıdaki resimde gösterildiği gibi parmakların geri kalanını düz tutun. Tercih edilen pozisyon bağdaş kurup oturmak.

Faydalar :
 • Kan dolaşımını iyileştirir, vücut ağrılarını azaltır.
 • Tat duyumlarını geri getirmeye yardımcı olur ve ağız kuruluğunu azaltmaya yardımcı olur..

6. Shunya Mudra (Boşluk Mudrası):

Shunya Mudra (Boşluk Mudrası)

Nasıl yapılır :

Orta parmağınızın ilk falanksına başparmak tabanı ile bastırılmalıdır..

Faydalar :
 • KBB (Kulak, Burun, Dil) problemlerinde, vertigo ve hareket tutmasında faydalıdır..

7. Prana Şifa Mudrası (Hayat Mudrası):

Prana Şifası (Hayatın Mudra Mudrası)

Nasıl yapılır :

Önce serçe parmağınızı ve yüzük parmağınızı bükün, ardından bu iki parmak ucunu başparmağın ucuna değdirin..

Faydalar :
 • Kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar ve vücudun bağışıklığını artırmaya da yardımcı olur..
 • Bu yorgunluğu önleyebilir
 • Göz problemlerini iyileştirin ve göz gücünü artırın.

Yukarıdaki makale, şifa için Mudraların eylem yöntemlerini ayrıntılı olarak açıklayarak size nasıl yardımcı olabileceği ile ilgili tüm önemli ayrıntıları vermektedir..