Doğal yaşam alanlarının korunabilmesi için Hindistan Hükümeti tarafından vahşi yaşam parkları haline getirilmiş çeşitli orman alanları bulunmaktadır. Bunların çoğu Chilka Gölü Odhisa veya Batı Ghats boyunca bulunur. Birçoğu da Himalayaların eteklerinde. Ormansızlaşmaların artması ve birçok fabrikanın atıklarını sulara atması sulardaki kirliliğin artmasına neden olmuştur. Bu, suda yaşayan ve amfibi hayvanlarının sayısında azalmaya yol açmıştır. Çeşitli sürüngen ve kuş türleri de yavaş yavaş azaldı. Bu nedenle, bol miktarda bulunan bu türlerin birçoğunun soyu tükenmiş ve bazı türlerin nesli tehlikededir..

Hindistan’daki Popüler Ulusal Parkların Listesi:

Aşağıda Hindistan’da popüler olan en iyi 15 Milli park bulunmaktadır..

1. Betla Milli Parkı:

Hindistan'daki milli parklar

Burası Bihar eyaletinde. Burası bir kişinin yaban domuzu, sırtlan, geyik ve fil bulabileceği yerdir. Bitişik alanlarda taze göller vardır. Ancak bu bölgede Naksalitler vardır ve bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Burada bulunabilecek sambharlar ve kaplanlar da var..

2. Panna Ulusal Koruma Alanı:

hindistan'daki milli parklar2

Bu, nesli tükenmekte olan birçok türün doğal yaşam alanı olan doğal tropikal iklimi için popülerdir. Burası Madya Pradeş’te. Burada ayrıca çok sayıda sırtlan ve Kraliyet Bengal Kaplanları var. Bir kişi burada leoparları ve dhole’u da görebilir. Burada filler de görülebilir.

3. Kanha Ulusal Parkı:

hindistan'daki milli parklar3

Burası barasingha ve ayrıca bataklık geyiği için popüler bir yer. Ayrıca burada oldukça popüler olan birkaç tatlı su gölü vardır..

4. Madhav Ulusal Parkı:

hindistan'daki milli parklar4

Burası Madhya Pradesh’te ve Timsahları için popüler. Gür yeşillikler ve ayrıca Sakhya Sagar adında bir göl var..

5. Kaziranga Ulusal Parkı:

hindistan'daki milli parklar5

Bu, Assam Eyaleti’nin Golaghat’ındadır ve hayvanlar için doğal ortamlarında çok popüler bir yerdir. Ayrıca burada görülebilen çok sayıda kuş çeşidi vardır. Renkli kurbağalar da yaygındır. Bu, boynuzlu gergedanların doğal yaşam alanıdır ve göller ve bitişik alanlar, bir kişinin bataklık geyiği görebileceği yerlerdir..

6. Periyar Doğal Yaşam Parkı:

hindistan'daki milli parklar6

Bu, Periyar olarak bilinen göl için popülerdir. Bir kişi burada çeşitli hayvanları görebilir. Popülerler Krait gibi sürüngenler, Ağaçkakan gibi kuşlar ve ayrıca burada bulunabilen Gaurs’tur. Burada da bazı kaplanlar görülüyor ve burası gür yeşilliklere ve göl manzarasına sahip..

7. Peppara Yaban Hayatı Koruma Alanı:

hindistan'daki milli parklar7

Bu, Thiruvananthapuram’ın toplama havzasındaki Karamana Nehri bölgesinde yer almaktadır. Aslan kuyruklu makak, Altın Langur ve filler burada popüler olarak bulunur. Göl alanlarının yakınında bulunabilecek çeşitli uçan türler ve amfibiler de vardır..

8. Bandipur Yaban Hayatı Koruma Alanı:

hindistan'daki milli parklar8

Burası Mysore kasabasından birkaç kilometre uzaklıktaki yemyeşil bir alandır. Bu, amfibi çeşitliliği ve burada bulunabilecek kuş türleri için popülerdir. Birkaç çeşit muhabbet kuşu ve Amerika papağanı burada oldukça yaygındır. Bir kişi serçeleri ve bıldırcınları da bulabilir.

9. Bandhavgarh Ulusal Koruma Alanı:

hindistan'daki milli parklar9

Burası göller ve birkaç bataklık geyiği için çok popüler bir yer. Burası aynı zamanda çeşitli Amerika papağanı ve muhabbet kuşlarının görüldüğü yerdir. Ayrıca burada bulunan oldukça az sayıda amfibi ve sürüngen türü vardır..

10. Gir Milli Parkı:

hindistan'daki milli parklar10

Burası, bir kişinin Asya Aslanları gibi çok çeşitli hayvanları ve kuşları burada bulabileceği popüler bir yerdir. Burası Gujarat’ta ve yemyeşil yeşillikleri ve birkaç kuşun görülebildiği taze gölleri ile çok popüler..

11. Manas Milli Parkı:

hindistan'daki milli parklar11

Bu çok popüler bir kaplan rezervidir. Bu, Nepal Sınırındadır ve puma ve çita dışındaki çeşitli kuş ve sürüngen türleri için oldukça popülerdir. Ayrıca renkli amfibi türlerinin bulunabileceği gür yeşillikler ve bitişik tatlı su gölleri de vardır. Bir kişi burada Altın Langur’u da görebilir.

12. Balpakram Milli Parkı:

hindistan'daki milli parklar12

Burası kızıl tilki ve diğer panda çeşitlerinin doğal ortamlarında bulunabilecekleri bir yerdir. Yemyeşil ormanlar ve göller de çeşitli kuş türlerinin görülebildiği yerlerdir. ‘Dikges’ adı verilen popüler bir bitki burada popüler olarak yetiştirilir. Bu Meghalaya’da çok popüler bir cazibe merkezidir..

13. Keoladeo Kuş Rezervi:

hindistan'daki milli parklar13

Burası Rajasthan’da çok popüler bir yer. Burada görülebilen kuş ailesinin nesli tükenmekte olan türlerinin birkaç çeşidi vardır. Ayrıca burada görülebilen ünlü flamingolar ve Bıldırcınlar da var. Himalaya kuşlarının birkaç çeşidi de burada bulunabilir. Thar Çölü gibi başka yerler de vardır ve kraitler ve diğer amfibiler gibi çeşitli sürüngenler yaygın olarak bulunur. Ayrıca, tatlı su akarsuları ve diğer göllerin bitişiğindeki alanlarda bulunabilecek gür yeşilliklerin ve çeşitli amfibi ve sürüngen türlerinin başka cazibe merkezleri de vardır..

14. Nokrek Yaban Hayatı Koruma Alanı:

hindistan'daki milli parklar14

Bu, Meghalaya’daki Garo Tepeleri’nde yer almaktadır. Burası aynı zamanda Red Panda ve fil sürüleri gibi nesli tükenmekte olan çeşitli hayvan ve kuş türleri için bir biyolojik çeşitlilik noktasıdır. Bir kişi ayrıca burada çeşitli nadir orkideleri ve ayrıca narenciye indica türlerini görebilir. Burada çeşitli amfibi ve sürüngen türleri de görülebilir. Ayrıca görülebilen ağaç ve bitki çeşitleri ve kuş türleri vardır..

15. Similipal Milli Parkı:

hindistan'daki milli parklar15

Burası bizon, gaur, fil, kaplan ve hatta geyik gibi çeşitli hayvan ve kuş türlerinin doğal yaşam alanı olan bir orman alanıdır. Bir kişi burada tavus kuşlarını da görebilir. Burası Odhisa’da çok popüler bir yer ve bitişik bölgelerde tatlı su gölleri ve diğer doğal yeşilliklerle birlikte Chilka Gölü de var..