Lucknow, zengin bir tarihi geçmişe ve kültürel mirasa sahip bir şehirdir. Lucknow’da, Lucknow’un eski Nawab’larının lüks yaşam tarzlarını ima eden birçok eski saray kalıntısı var. Şehir küçük olmasına rağmen birçok turisti cezbetmektedir ve parklardan ve diğer turistik noktalardan adil bir paya sahiptir. Saraylarının birçoğu, şimdi parklara dönüştürülmüş olan bahçelere sahiptir..

Lucknow’da Resimlerle Güzel Parklar:

İşte Lucknow’daki en iyi parklardan birkaçı.

Dilkuşa Bahçesi:

Lucknow'daki parklar

Dilkusha bahçesi, Dilkusha kothi’nin (Saray) bitişik bir parçasıdır. Orijinal kothi harabe halindeyken, bahçe yeniden inşa edildi ve sabah yürüyüşçülerinin ve koşucuların uğrak yeri oldu. Kothi kalıntıları ve yeni dikilmiş çiçeklerle çevrili patika boyunca yürümek ilginç bir deneyim. Kalıntılar, mekana tarihi bir çekicilik katıyor, ona bir kişilik ve bir hikaye kazandırıyor. Giriş ücreti makul ve pratik.

Swarna Jayanti Smriti Vihar Parkı:

parklar-in-lucknow-swarna-jayanti-smriti-vihar-park

Bu, içinde salıncaklar ve kaydıraklar bulunan ayrı bir çocuk bölümü olan tipik bir halka açık parktır. park, sabah yürüyüşçülerinden ilkinin veya gülme kulübünün üyelerinin geldiği şafağın erken saatlerinden itibaren dolmaya başlar. Swarna Jayanti Smriti Vihar Park, Lucknow’un Fitness Pisti olarak bilinmeye başlıyor! Giriş biletleri makul bir fiyata mevcuttur ve hatta aylık geçiş için bir planları vardır..

Dr. Ram Manohar Lohia Parkı:

parklar-in-lucknow-dr-ram-manohar-lohia-park

Dr, Ram Manohar Lohia bir filozof ve sosyalistti. Bu parka onun adı verilmiştir. Gomti Nagar’da bulunan Lucknow’daki yapay bir gölle tamamlanmış en ünlü piknik noktalarından biridir. Park, Lucknow Geliştirme Kurumu tarafından geliştirildi ve bakımı yapıldı. Parkın sabah ziyaretçileri için özel bir düzenleme yapıldı. Sabah 6’dan 7’ye kadar parkın ziyaretçileri vokal ve enstrümantal müzikten yararlanabilirler..

EKO Parkı:

parklar-in-lucknow-eko-park

Bu, Lucknow’daki en popüler turistik yerlerden biridir. Park, yemyeşil bahçelerin ortasında Lucknow’un zengin kültürel mirasını ortaya çıkarıyor. Parkın flora ve faunasının ödünç verdiği doğal güzelliğin yanı sıra, bronz hayvan ve ağaç heykelleri, merkezi bir höyük, güzel taş çeşmelere sahip su kütleleri, bronz ve granitten yapılmış dünyanın en yüksek çeşmelerinden bazıları gibi bir dizi sanat sergisi. vb, turistlerin dikkatini Lucknow ustalarının becerisine çekmek.

Jyotiba Phule Bölge Parkı:

parklar-in-lucknow-jyotiba-phule-bölgesel-park

Sektör D-1, Kanpur Yolu Konut Planı’nda yer alan bu park, bir parkın sahip olması gereken tüm temel olanaklara sahiptir. Gür yeşillikler, güzel çiçekler, salıncaklar, dinlenme yerleri, koşu yolu ve güzel fıskiyeler parkın iyi noktalarından sadece birkaçı. Yerel sakinlerin gidip dinlenmeleri veya egzersiz rutinlerini gerçekleştirmeleri için en iyi yer.

Begüm Hazreti Mahal Parkı:

parklar-in-lucknow-begüm-hazrat-mahal-park

Begüm Hazreti Mahal, Nawab Ali Şah’ın ilk karısıydı. Bu park onun anısına yapıldı. İlk özgürlük hareketinde önemli bir katkısı vardı ve hükümet ona bir anıt dikerek bu katkısını onurlandırmak istedi. Bu anıt, şimdi Begüm Hazrat Mahal Parkı olarak bilinen eski Victoria parkında inşa edilmiştir. Anıt, çevresini süsleyen rengarenk çiçeklerle güzel bir heykel parçası..

Gautam Buda Parkı:

parklar-in-lucknow-gautam-buddha-park

Bu park, Hathi Parkı’nın yakınında yer almaktadır. Çocuklar için birkaç ilginç sürüşün yanı sıra yetişkinler için kanalda tekne gezintisi yapıyor. Park, siyasi partilerin toplandığı popüler bir uğrak yeri! Bu parkın yeşil bahçeleri, çocuklarınızı da götürebileceğiniz güvenli bir alandır..