Kuzey Doğu Tripura’nın yedi kız kardeşinden biri, eğlenmek için gür yeşilliklere sahip rahat bir eyalettir. Eyaletin sunduğu en iyi turistik yerler ve yeşil alanlar.

Resimlerle Tripura’daki Harika ve Ünlü Parklar:

Gumti Yaban Hayatı Koruma Alanı:

tripura'daki parklar

Tripura’nın yoğun ormanları boyunca, Gumti adı verilen bu popüler kutsal alan biçiminde doğal miras ve biyolojik çeşitliliğin mihenk taşı yer alır..

Bu arazideki flora, bazı çok nadir, şifalı ve tedavi edici bitki ve bitkilerle övünmektedir. Bunlar ayurveda için bir nimettir ve bazı büyük hastalıkların tedavisi için çok aranır. Fauna, nesli tükenmekte olan bazı hayvanlar için bir barınak olduğu için bitkilere de uyum sağlar. Çok çeşitli memeliler, amfibiler, sürüngenler, kuşlar ve hatta böceklere sahiptir..

En yakın havaalanı Agartala’dadır ve diğer eyaletlere demiryolları ile iyi bağlantılara sahiptir..

Rowa Yaban Hayatı Koruma Alanı:

parklar-in-tripura-rowa-yaban hayatı-barınağı

Doğa severler, meraklılar ve araştırmacılar bu kutsal alanı ve sunduğu türlerin bolluğunu seviyor..

Toplam 150 farklı fauna çeşidinin şaşırtıcı sayısıyla, nadir bitkilerle donatılmış çevre nefes kesicidir. Bu bitkiler, meraklı botanikçilerin iştahını açacağı kesin olan çeşitli amaçlar içindir. Bu kutsal alan aşağıdakiler için bitkiler üretir:

  • tıbbi amaçlar
  • Aromatikler (Betel veya paan yaprakları burada bolca yetiştirilir)
  • Meyveler
  • Yağlı tohumlar
  • Baharatlar ve
  • orkide

Kalın çalılıklara sahip uzun ağaçlar, sınırların ötesindeki avifauna’ya hitap eden sakin bir atmosfer sağlar..

Kalapania Eko-Parkı:

parklar-in-tripura-kalapania-doğa-parkı

Tripura eyaletinin etrafındaki yeşillik, onu çok çevre dostu bir eyalet haline getiriyor. Kalapania Parkı, Tripura’nın yorgun ruhları dolduracağı kesin olan doğal harikalarından sadece bir tanesidir. Merkezi bir su kütlesinin etrafındaki güzel hazırlanmış bahçeler, burayı bir hafta sonu kaçamağı için güzel bir yer haline getiren modern heykellerle süslenmiştir..

Komplekste konaklama ve tekne gezintisi için küçük evler bulunmaktadır. Kutsal alanın etrafındaki zengin bitki örtüsü, hem profesyonel hem de amatör kepenkler için bir zevktir..

Sipahij0la Yaban Hayatı Koruma Alanı:

parklar-in-tripura-sipahijola-yaban hayatı-barınağı

Burası aslında hayvanların kafeslerde tutulduğu küçük bir hayvanat bahçesine sahip bir orman. Burası bir vahşi yaşam alanından ziyade piknik yeri olarak daha popüler. Flora bu kutsal alanda daha büyüleyici. Çeşitli ağaçlarla kaplı yemyeşil orman genişliği, şehir halkına hoş bir rahatlama sunuyor..

Hayvanat bahçesi küçük olabilir ama yerel Bulutlu leopar ve Gözlüklü langur gibi birçok farklı hayvana sahiptir. Her ikisi de hem tehlikede hem de nadir.

Trishna Yaban Hayatı Koruma Alanı:

parklar-in-tripura-trishna-yaban hayatı-barınağı

Güney Tripura Bölgesi’nde bulunan bu kutsal alan yaklaşık 163.08 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Dereleri ve su kütleleri sayesinde çok yıllık su kaynağına erişimi nedeniyle, yıllar içinde çeşitli avifaunaları çekmede başarılı olmuştur. Aynı zamanda bir dizi memeli ve sürüngen için bir sulama deliği görevi görür. Bakir ormanların ve yeşil alanların ortasında Hint Bison, Hoolock Gibbon, Capped Langur vb..

Khumulwng Eko Parkı:

parklar-in-tripura-khumulwng-eko-park

Khumulwng, ana dilde “çiçek vadisi” anlamına gelir. Bu nedenle bu parkın güzel ve geniş bir bahçesi, ziyaretçiler için tekne gezintisi yapılan doğal bir gölü vardır. İlkbaharda, polen arayan kelebeklerle dolu ve etrafta cıvıldayan kuşlarla dolu, nefes kesici bir ambiyans, yorgun ruha saf bir müzik olan bir kakofoni yaratıyor. Ayrıca çocukları oyalamak için şirin bir çocuk parkı da var. Bu piknik yeri Agartala şehrine sadece 25 km uzaklıkta olduğu için çok sayıda ziyaretçi çekiyor..

Ancak Tripura’nın en doğal manzaraları vahşi yaşam ve parklarla sınırlı değildir. Yıl boyunca çay bahçelerinin panoramik manzarası turistlere farklı bir çekicilik katıyor..

Yolculuk önemlidir, en büyük ruhların söylediği gibi varılacak yer değil. Tripura’nın güzelliğini keşfetmek aslında bunu yapmanıza yardımcı olabilir.