Rangoli dünyanın geri kalanı için sadece bir sanat formu olabilir, ancak Hindistan için bir kültür ve geleneğin sembolüdür. Hindistan’da rangoli, büyük sanatçılar tarafından evlerinde refah ve zenginliği işaretlemek için ev hanımlarına uygulanan temel bir sanattır. Durum ne olursa olsun, hiçbir Hint evi küçükten büyüğe, renkliden sadeye değişen bir rangoli olmadan yapamaz. Kısa alan türleri için basit olduğu kadar kolay yapılan desenler de tercih edilir; küçük rangolis, evdeki boş yerin herhangi bir köşesini ayarlayabilir. Rangoli tasarımının başlangıç ​​ve başlangıç ​​aşaması olan insanlar, Diwali veya gudipadva gibi festivallerde kendi yerlerinde istedikleri zaman 5 nokta rangoli deneyebilirler..

5 nokta rangoli, günlük olarak kapı boşluğunun veya puja odasının önünde de deneyebiliriz. Çoğunlukla 5 nokta rangoli, Tamil halkları tarafından yeni yıllarını ve Navratri, Dussera veya Diwali gibi festivalleri kutlamak için kullanılır. Rangoli öğrenmek için daha fazla zaman harcayan herhangi biri veya yeni başlayanlar, yaratıcı tasarımlarına göre ilk önce 5 nokta kullanarak bir rangoli tasarlamak için bir defter kullanabilirler. Büyük rangoli veya kolamda uzman olmayı sevenler, önce en az 5 nokta rangoli denemeliler..

5 Noktalı Basit Rangoli Tasarımları:

2021 festival sezonu için hangi basit rangoli’yi çizebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin:

1. 5 Noktalı Çiçek Kolamı:

5 Noktalı Çiçek Kolam

5 noktalı rangoli ile bu kolam, bir Diwali dekorasyonu için en iyisidir. Tebeşir veya pirinç tozu hamurundan kolayca yapılabilir. Önce ortadaki çiçeği yaparak başlayabilir, ardından yanları çizmeye devam edebilirsiniz. Her iki taraftaki 6 çiçek yaprağı rangoli’yi tamamlayabilir. Koyu beyaz toz kullanarak paralel eğri tipi kalın çizgiler kullanabilirsiniz. Parmaklarınızı yalnızca uygun bir çizgi veya eğri şekli vermek için kullanın. Bittikten sonra baktığımız zaman kalp tipi çiçek şekilleri elde edeceğiz. Serbest el stiliyle yapılabilen ve önceden eğitim gerektirmeyen basit bir rangoli. Canlı ve renkli hale getirmek için renkler koyarak da yapılabilir..

2. Özel 5 Nokta Rangoli:

Özel 5 Nokta Rangoli

Bu beş nokta rangoli, rangoli sanatında yeni başlayanlar için kolay bir alternatiftir. Köşeden başlayıp daha sonra kadranlardaki dört noktayı bir çiçeğin taçyapraklarını oluşturacak şekilde birleştirerek yapılabilir. Köşedeki çiçeği yaptıktan sonra, rangoli’nin her tarafında aynı şeyi yapabilirsiniz. Dört çiçeğe katılın ve çiçeğin içine bir çizgi çizin. Bu rangoli herhangi bir durumda yapılabilir ve gereksinime uygun herhangi bir renk şemasıyla doldurulabilir. Renklendirmeden sonra, rangoli, bir son vermek için beyaz veya siyah bir rangoli tozu kullanılarak özetlenebilir..

3. Basit Alpona Tasarım Rangoli:

Basit Alpona Tasarım Rangoli

Bu, 5 noktalı rangoli tasarımları kategorisindeki en basit rangolilerden biridir. Serbest el stili tekniği kullanılarak çizilebilir. Başlangıçta, kare şeklinde alt alta dört nokta çizin. Bu noktalar, merkezde herhangi bir tasarım yapmak için kullanılabilir. Daha sonra, bu dört noktanın etrafına bir daire çizilecek ve bu dairenin üzerine çizilebilecek dört DIY. Bu desenler, tercihen turuncu, sarı ve kırmızı olmak üzere renklerle doldurulabilir ve beyaz bir kenarlıkla özetlenebilir. Diwali için en iyi rangoli’lerden biridir..

4. Simetrik Mugullu Rangoli:

Simetrik Mugullu Rangoli

Bu 5 chukkala muggulu rangoli, ülkenin pek çok yerinde, özellikle de güney Hindistan’da sıklıkla yapılan bir yemektir. Merkeze yerleştirilmiş bir noktanın etrafına küçük eğriler çizilmeye başlanarak yapılabilir. Yarım dairenin çeyreği noktaları daha sonra her çeyreğe taç yaprağı benzeri bir şekil çizmek için uzatılır. Kalan alan çiçeğin yapraklarını çizmek için kullanılabilir. Bu, tebeşir veya rangoli tozu kullanılarak yapılabilecek basit bir rangoli tasarımıdır. Renkli yapılabilir veya sadece beyaz renkle çizilebilir. Bu rangoli genellikle değiştirilir ve tasarım gereksinime göre değiştirilebilir. Durum büyükse büyük yapılabilir veya düzenli olarak yapılırsa küçük tutulabilir. Verandada çizilebilir. Ev girişi veya avluda.

5. Diya 5 Nokta Rangoli Tasarımı:

Diya 5 Nokta Rangoli Tasarım

5 noktalı bu küçük rangoli tasarımı birçok evde uygulanmaktadır. Dört büyük taç yaprağı spiral şeklinde çizerek ve ardından diyas yaparak yapılabilir. Rangoliyi tamamlamak için küçük bir nokta ve bir çiçek yapılabilir. Bu rangoli, Diwali veya başka bir durum gibi durumlar için en iyisidir. Zaman alıcı değildir ve bunu yapmak için fazla pratik gerektirmez. Yapraklarda yeşil, Diyas’ta sarı ve turuncu gibi canlı renklerle doldurulduğunda, bu rangoli gerçekten güzel görünebilir. Verandaya, evin girişine veya avluya çizilebilir. Renk şemaları da değiştirilebilir ve rangoli ile farklı diğer desenler denenebilir. Duruma göre Diyas yerine çiçek çekilebilir..

6. 5 Noktalı Dairesel Rangoli:

5 Noktalı Dairesel Rangoli

Bu 5 nokta pulli kolam tasarımı, herkes için eğlenceli bir rangoli. Biri merkezde diğeri yanlarda olacak şekilde 5 nokta koyarak basitçe yapılabilir. Daha sonra merkezdeki 6 noktayı birleştirerek daire şeklinde bir şekil oluşturacak şekilde eğri çizilebilir. Daha sonra her bir köşe kenarının ucuna çiçek yaprakları yapılabilir. Daha sonra, her yaprağın üzerine eğri çizgiler çizebilir ve ayrıca rangoli’yi tamamlamak için ekstra yapraklar ekleyebilirsiniz. Rangoli içinde renkler doldurulabilir ve siyah veya beyaz renk kullanılarak ana hatları çizilebilir..

7. Simetrik Çizgi Rangoli:

Simetrik Çizgi Rangoli

Bu 5 pulli çiçek kolamı, sadeliği nedeniyle rangoli yapma konusunda deneyimi olmayan veya hiç tecrübesi olmayan kişiler tarafından yapılabilir. Bu rangoli, 5 noktadan 4’ünü birleştirip merkezde bir nokta bırakarak merkezde bir kare çizerek yapılabilir. Daha sonra daha büyük bir kare çizmek için, daha büyük karenin kenarlarını yapmak için küçük karenin köşelerinden küçük çizgiler çizilebilir. Sonunda, büyük karenin kenarlarına 4 kare çizilebilir. Bu, tüm tasarımın karelere dayandığı partideki en kolay rangoli..

8. 5 Noktalı Ugadi Özel Rangoli:

Ugadi Özel Rangoli

Bu, mükemmel bir sonuç elde etmek için ölçek veya şablonlar kullanılarak yapılabilen veya karmaşık tasarımı nedeniyle çok fazla pratik gerektiren standart bir 5×5 nokta rangoli’dir. Bu rangoli’deki noktaları nasıl düzenlediğiniz gerçekten önemli çünkü bu, rangoli tasarımının temelini oluşturuyor. Burada noktaları 5×5 şeklinde yerleştirmeye başlayabilir ve ardından noktaları birbirine geçecek şekilde birleştirmek için çizgiler çizmeye başlayabilirsiniz. Çizgiler sona doğru uzanır ve ardından rangoli’yi kapalı tutmak için bükülür. Hepsi değil ama çizgilerden oluşturulan bazı kutular içlerinde noktalar içeriyor. Bu rangoli genellikle basit beyaz rangoli tozu ile yapılır, ancak ince bir renk şemasıyla da renklendirilebilir. Bir Ugadi özel rangoli olmasına rağmen, günlük veya başka durumlarda da yapılabilir..

9. 5 Nokta Yıldız Rangoli Tasarımı:

5 Nokta Yıldız Rangoli Tasarımı

Bu yıldız rangoli tasarımı, mükemmel bir kolam 5 nokta rangoli’dir. Bir yıldız oluşturacak şekilde iç içe çizgiler çizerek yapılabilir. Karmaşık görünse de, iki noktayı bir çizgi ile birleştirme ve bir yıldız eli oluşturmak için her iki tarafı da uzatma gibi basit bir tekniğe dayanır. Bunu tüm noktalarla yaptıktan sonra, rangoli’nin son tasarımı bir yıldız şekli verir. Bu rangoli çok popülerdir ve çoğunlukla birçok evde düzenli olarak çizilir. Girişte, avluda veya bir odada çizilebilir. Renkleri doldurarak renkli hale getirilebilir veya beyaz tebeşir veya rangoli tozu ile basitçe çizilebilir..

Kolam, mugullu ve 5 noktalı rangoli’nin diğer biçimleri Hindistan’da eski bir sanat biçimidir. Sundurma, ev girişleri veya avlularda düzenli olarak olduğu kadar tüm şenlik günlerinde de çizilirler. Serbest stillerle veya şablonlar kullanılarak yapılabilirler. Bunları yapmak çok kolaydır ve herhangi bir uygulama veya ön eğitim gerektirmez ve kesinlikle önemli bir sonuç ortaya çıkarır. Yeni başlayanlar, figürlerinin sertliği nedeniyle rangoli tozunu kullanmak zordur, bu nedenle zemini önce beyaz kalemler kullanarak desen yapmak için kullanabilirler. Bu festival sezonunda evinizin güzel görünmesini sağlamak ve evinize refah getirmek için bu basit rangoli tasarımlarını deneyin..