Rangolis, özel günlerde veya festivallerde yapılan renkli tasarımlardır. Sadece bir dekorasyon değil, aynı zamanda bir Hint sanatı biçimidir ve Hindu ‘pujalarında’ çok özel bir konuma sahiptir. Farklı türde tasarımlar, desenler ve stiller içerirler. Rangolis’e kelebekler de çizilir. Renkli görünüyorlar ve Rangoli’nin daha parlak görünmesini sağlıyorlar..

1. Tek Büyük Kelebek Rangoli Tasarımı:

Tek Büyük Kelebek Rangoli Tasarımı

Yukarıdaki resimde büyük bir kelebek rangoli görüyoruz. Rangoli kelebeğin kendisidir ve kullanılan başka bir tasarım şekli yoktur. Rangoli’nin dış kenarını yapmak için beyaz boya kullanılmıştır. Kelebeğin kanadı çok rengarenk olmuş, tabana pembe verilmiş ve kelebeğin üzerindeki desenlerde mavi, yeşil ve sarı renkler de yer alıyor..

2. Noktalı Çizgiler Kelebek Rangoli Tasarımı:

Noktalı Çizgiler Kelebek Rangoli Tasarım

Dikdörtgen bir alan noktalı çizgilerle kaplanmıştı. Bu noktalı çizgiler, sanatçının bu özel rangoli’yi çizmesine yardımcı oldu. Sanatçı noktalı çizgileri birleştirmiş ve alışılagelmiş desenden farklı olarak keskin bir kelebek şekli oluşturmuştu. Kenar çizgisi beyaz ile yapılmış ve ardından siyah bir katman konulmuştur. İç mekanda mavi, pembe, kırmızı, sarı ve kahverengi kullanılmıştır..

3. Kelebek Rangoli’nin Farklı Şekli:

Kelebek Rangoli'nin Farklı Şekli

Belirli bir kelebek rangoli şeklinde yapılmış iki farklı tasarım görüyoruz. Solda görülen eskiz dıştan kelebek şeklindedir ancak içi rangoli desen ve desenleriyle doludur. Resmin sağ tarafı, soldakine benzer bir şekle sahiptir. Tüm güzel tasarımların gösterilmediği renkli rangoli’dir, ancak açıktan koyuya değişen ton farklılıklarıyla güzel bir şekilde renklendirilmiştir..

4. Basit Kelebek Rangoli Tasarımı:

Basit Kelebek Rangoli Tasarımı

Bu rangoli, sandal renginde bir bordürle yapıldı ve ardından sarı ve siyah kalın bordürlerle takip edildi. İç kısımda kelebeğin kanatlarının renkli görünmesini sağlayan leylak rengi, sarı ve beyaz renklere sahibiz..

5. Güzel Kelebek Rangoli Tasarımı:

Güzel Kelebek Rangoli Tasarımı

Burada çok güzel bir kelebek rangoli var. Önce beyaz rangoli boya ile bordür daha sonra yeşilin farklı tonlarıyla gölgelenmiştir. Kullanılan en az 3 farklı yeşil tonu vardır, koyu gölge, açık gölge ve sarımsı yeşil görünen bir gölge. Üç renk güzelce harmanlanmıştır ve kanatlarda daha güzel görünmesini sağlayan iki dairesel desen vardır..

6. Kelebek Kolam Rangoli :

Kelebek Kolam Rangoli

Burada ortasında yeşil ve sarı renkli bir çiçek bulunan ve etrafı kelebeklerle çevrili büyük bir rangoli var. Kelebekler beyaz bir çerçeve ile çizilmiş ve daha sonra gök mavisi, pembe, mavi, kahverengi, menekşe ve çivit gibi farklı renklere boyanmıştır..

7. Kelebeklerle çevrili Rangoli Tasarımı:

Kelebeklerle çevrili Rangoli Tasarımı

Kırmızı çerçeveli kahverengi bir altıgen ortada sarı bir renge sahiptir. Altı tarafı kelebek desenleriyle çevrelenmiş ve gök mavisi, turuncu, pembe, mavi, mor ve yeşil olmak üzere altı farklı renkte boyanmıştır..

8. Renkli Kelebek Rangoli Tasarımları:

Renkli Kelebek Rangoli Tasarımları

Yukarıdaki resimde büyük ve renkli bir rangoli görüyoruz. Katmanlar halinde yapılmış dairelere sahiptir ve sarı, pembe, yeşil, kırmızı, menekşe gibi diğer renklerle birlikte mavinin baskınlığına sahiptir. Rangoli’nin üçüncü katmanı pembe ve sarıya çizilmiş kelebeklerle doludur ve geri kalanı. farklı şekillerde çiçekler içerir.

9. Çiçekli Eşsiz Kelebek Rangoli:

Çiçekli Eşsiz Kelebek Rangoli

Yukarıdaki resimde benzersiz bir kelebek rangoli var. Çiçek yaprakları ve yaprakları ile yapılmıştır. Yapraklı tabanda, kelebeğin kanatlarını oluşturan kadife çiçeği yaprakları ve ardından vücudu oluşturan kırmızı ve beyaz çiçekler bulunur..