Tasarım ve yaratıcılık sınır tanımıyor, ancak yine de kişinin yaratıcılığını göz alıcı ve çekici kılmak için net bir fikre ve hayal gücüne sahip olması gerekiyor. Her Hintli hane evinin önünde bir Rangoli tasarımına sahip olmayı sever ve günümüzde dünyanın dört bir yanından insanlar evlerinin önünde çeşitli çekici Rangolisler tasarlıyorlar, böylece tüm ambiyans Rangoli’de kullanılan renkler aracılığıyla neşeyi yansıtmaya yardımcı oluyor..

Yarışma için Rangoli Tasarımları

Yaratıcı Görünen Rekabet İçin Güzel Rangoli Tasarımları:

1. Karşılama Tasarımı:

rekabet için rangoli tasarımları

Bu tasarım, festival olsun ya da olmasın, yıl boyunca hemen hemen tüm haneler tarafından kullanılmaktadır. Yazılı “Hoş Geldiniz”, ev sahiplerinin konuklarını karşılamadaki sıcaklığı yansıtır. Parlak renklerle süslenmiş sakin bir çiçek tasarımı, Rangoli’nin güzelliğini hızlandırır. ‘Hoşgeldiniz’ kelimesi çeşitli renkler kullanılarak yazılabilir ve daha sonra harfler beyaz ile çevrelenir..

2. Ganesh Tasarımı:

Ganesh Rangoli Tasarımları

Lord Ganesh’in ‘başlangıçların’ Lordu olduğu söylenir ve birçok hanede Lord’un mutluluğun başlangıcını işaretlemesi için Rangoli’ye çekilmesini sever. Ganesh, Ganesh’in tasarımına göre kesilmiş bir kağıt kullanılarak çizilebilir. Daha sonra kağıdın üzerine Rangoli tozu serpilir ve tasarım yapılır. Rangoli’nin daha büyüleyici görünmesini sağlamak için Ganesh çevresinde çeşitli tasarımlar da yapılabilir..

3. Kathakali Dansçı Başlık Tasarımı:

Kathakali Dansçı Başlık Tasarımı

Kathakali Dancer Headgear tasarımı benzersiz ancak basittir. Rangoli tozu ve çiçekler kullanılarak tasarlanmıştır. Yeşil, temel renktir ve tasarım, Kathakali dansçıları tarafından kullanılan başlıklara dayanmaktadır. Serbest el ile yapılmış olsa bile tasarım kesinlikle çarpıcı.

4. Flüt Rangoli Tasarımı:

Flüt Rangoli Tasarımı

Bu Rangoli tasarımı sadeliği ve aynı zamanda sofistikeliği yansıtır. Dış kısımda, öncelikle rangoli tozu ile yapılan olağanüstü çiçek yaprakları vardır ve iç kısımdaki flüt sarı Rangoli tozu ile yapılır. Bu kombinasyon kontrast ekler ve Rangoli’nin derin ve güzel görünmesini sağlar. Çeşitli Hintli haneler, Janmashtami günü boyunca bu flüt tasarımının farklı türlerini kullanır..

5. Kuş Tasarımı:

kuş tasarımı

Bu Rangoli tasarımı son derece sakindir ve herhangi bir şenlik için uygundur ve hatta yıl boyunca kullanılabilir. Bu iyi tasarlanmış Rangoli, gurur ve dinginliği yansıtan temel renk olarak maviye sahiptir. Gözler ve gagalar da kusursuz tasarlanmış ve dış kısımlarda yapılan tasarım da büyüleyici.

6. Balık Tasarımı:

Balık Tasarımı

Balık Tasarımı son derece mükemmel bir şekilde yapılmıştır. Her balık çeşitli renklerden oluşur ve böylece Rangoli’nin renkli ve güzel görünmesini sağlar. Bu tasarım çok benzersiz ve göze hitap ediyor. Rangoli, renkler veya çiçekler kullanılarak yapılabilir ve her ikisi de konsepte çok yakışacaktır..

7. İdol Ganesh Tasarımı:

Idol Ganesh Tasarım

Daha önce de belirtildiği gibi, Lord Ganesh mutluluğun başlangıcını ifade eder ve bu nedenle insanlar bu tür Rangoli tasarımlarının kapılarının önünde yapılmasını severler. Bu tasarım türünde güzel çiçekler yapılır ve Rangoli’nin merkezini birincil odak haline getiren başka tasarımlar da kullanılır. Rangoli’nin tamamlanmasından sonra, güzel bir şekilde oluşturulmuş Rangoli tasarımına bir tür 3D efekti vermeye yardımcı olan küçük bir Ganesh idolü merkeze yerleştirilir..

8. Kathakali Yüz Tasarımı:

Kathakali Yüz Tasarımı

Bu tasarım tamamen bir Kathakali dansçısının yüzünü tasvir ediyor. Birincil odak yüz üzerindedir ve çiçekler yardımıyla yüzün dışına birkaç benzersiz tasarım çizilir. Tasarımın güzelliğini ve sakinliğini artırmak için diyalar yerleştirilir ve yüz her zamanki gibi yeşil kalır. Rangoli’ye özel bir dokunuş sağlamak için gül yaprakları da kullanılabilir..

9. Gül Tasarımı:

Gül Tasarımı

Bu tasarım sadece tek bir çiçeğe dayanmaktadır. Gül herkesin her zaman en sevdiği çiçektir ve bu nedenle bu Rangoli herkes tarafından sevilecektir. Yaprakları yeşil ile doldurulurken kırmızı veya pembe renkle doldurulmuş bir veya iki gülün çizilmesinden oluşur. Bu tasarım, çiçeğin rengine ve taç yapraklarına gölgeler verildiğinde kesinlikle harika görünüyor..

10. Yarı Daire Rangoli:

Yarım Daire Rangoli

Bu türde tasarım çiçekler yerine yarım dairelerden oluşur. Kusursuz bir şekilde yapılan iç tasarımlarla şüphesiz çok özgün bir tasarımdır. İçeriye çizilen çizgiler ince ve sabit olmalıdır, böylece tüm Rangoli’nin içinde coşkulu bir parıltı olur. Kişi onu uzun süre korumak isterse, Rangoli boyanabilir..

11. ‘Aum’ Tasarımı:

Aum Tasarım

‘Aum’ her zaman kutsal bir kelime olarak kabul edildi ve bir Rangoli tasarımı için bundan daha iyi bir şey olamaz. Tasarım kişinin isteğine göre sade veya ağır yapılabilir. Ancak tasarım ne kadar sade ve çiçeksi olursa o kadar çekici görünecektir. Bu Rangoli tamamen çiçek yapılabilir ve sarı ve turuncu çiçeklerin bir kombinasyonu alkışlanabilir. Rangoliye güzellik katmak için diyas veya küçük mumlar da kullanılabilir..

12. Kalaş Rangoli:

Kalaş Rangoli

Rangoli olarak Kalash tasarımı harikalar yaratacaktır. Dört Kalash, tüm konsepte katılan küçük hindistancevizi ağaçları ile birlikte tasarlanmalıdır. Kalaş, farklı ve parlak Rangoli renkleriyle dekore edilmiş, hindistan cevizi yapraklarına ise doğal yeşil rengi verilmiştir. Tasarımlar, tasarıma kontrast ve canlılık katan beyaz kullanılarak sınırlanmalıdır..

13. Swastik Rangoli:

gamalı haç

Swastik Rangoli de ‘Aum’ Rangoli gibi çok sakin bir şekilde tasarlanmıştır. Swastik’i çizmek için kırmızı renk kullanılır ve tüm Rangoli’nin derin ve ağır görünmesi için dış tarafa çeşitli tasarımlar çizilir..

14. Yüzler Rangoli:

Yüzler Rangoli

Bu Rangoli tasarımı, bir erkek ve bir kadın olmak üzere iki Hint yüzünden oluşur. Yüzler mükemmel bir şekilde çizilmiş ve beyaz renk kullanılarak dekore edilmiştir. Erkeğin yüz rengi olarak mavi, bayanın yüz rengi için sarı artı turuncu kullanılmıştır..

15. Tavus Kuşu Tasarımı:

tavus kuşu tasarımı

Tavus kuşu tüyü ile tasarlanmış tavus kuşu ile bu tasarım benzersiz ve örnek niteliğindedir. Tavus kuşu güzel kanatları açılmış olarak çizilmiştir, ana tüy ise kenarlarda çizilmiş mükemmel çizgiler içerir..