Rangolis, Hindistan’da festivaller ve etkinlikler sırasında uygulanan bir halk sanatı biçimidir. Rangoli Telugu adı muggulu. Bunların ülkenin her yerinde farklı isimler, fikirler ve konseptlerle farklı kabul biçimleri vardır ve bu nedenle Telugu halkının bile rangolis yapma ve tanımlama yöntemleri vardır. Tamil halkı gibi bunlara da Kolam tasarımları denir ve genellikle eyaletlerin yerlileri tarafından takip edilen kesin bir desene sahiptirler..

TELUGU RANGOLI TASARIMLARI

Resimlerle Modern Telugu Rangoli Tasarımları:

Burada Telugu sanatının çok güzel görünmesini sağlayan en iyi rangoli tasarımlarını listeliyoruz..

1. Dairesel Desenler:

Dairesel Desenler

Rangolis’te dairesel desenler her zaman yaygın olmuştur. İnsanlar çemberin içine koymak için birçok seçenek ve varyasyon elde eder ve mümkün olan en iyi ana hatlar gibi davranırlar. Burada, küçükten büyüğe değişen ve mavi, pembe, kırmızı, yeşil, sarı vb..

2. Sankranthi Rangoli Tasarımları:

Sankranthi Rangoli Tasarımları

Yukarıdaki resimde küçük ve canlı bir rangoli var. Dört köşede çizilmiş dört boğa yüzü vardır ve bunlar şok edici vermilyon renginde boyanmıştır. Boğalar muhtemelen Lord Shiva’nın Boğası ‘Nandi’ olabilecek dini bir işaret olarak boyanmıştır. Ayrıca üstlerinde bitkiler ve ağaçlarla süslenmiş dört adet vazo şeklinde mutfak eşyası görüyoruz..

3. Çiçek Rangoli Tasarımı:

Çiçek Rangoli Tasarım

Rangolis söz konusu olduğunda çiçek desenleri oldukça yaygındır ve Telugu halkı bile bu tür bir tasarıma uyum sağlamakta asla başarısız olmaz. İnce ana hatlar beyaz bazda yapılmış ve daha sonra pembe, mavi ve yeşil gibi parlak renklerle renklendirilmişti. Ortadaki kısım üç boy ve üç renkte birbirine benzeyen üç çiçekten oluşmaktadır..

4. Durum İçin Rangoli Tasarımları:

Fırsat İçin Rangoli Tasarımları

Dış katman için turuncu ve mavi kombinasyonu yapılmış ve ardından beyaz bir tasarımla dekore edilmiştir. Daha sonra yukarıda gördüğümüz benzer bir Ganapati portresi ile birlikte yeşil ve ardından kırmızı ile renklendirilmiştir..

5. Ganesh Rangoli Tasarımı:

Ganesh Rangoli Tasarım

Yukarıda çok yenilikçi ve renkli bir rangoli var. Bu, ortasında Ganeshji’nin portresi bulunan ve üzeri yeşil boya ve beyaz desenlerle çevrelenmiş bir diwali rangoli’dir. Dış daire ilk olarak siyah rangoli ile ana hatları çizildi, bu da elmas şekillerindeki farklı renkleri doldurmayı kolaylaştırdı..

6. Tavuskuşu Kolam Rangoli:

Telugu Rangoli Tasarımları

Bu bir tavus kuşu kolam tasarımıdır ve belirli renklerin farklı tonları kullanılarak güzel bir şekilde yapılmıştır. Büyük rangoli, kenarlıklar ve tasarımlarla tebeşirlendi ve ardından iç kısmı pembe ve mor karışımıyla dolduruldu. Tavus kuşu daha sonra güzel bir şekilde yapıldı ve tüylerdeki yeşil ve sarı karışımı övgüye değer..

7. Basit Rangoli Tasarımı:

Basit Rangoli Tasarımı

Bazen, kolay bir rangoli tasarımında yakalanan güzelliği bulmaya çalışmalıyız. Yukarıda sahip olduğumuz rangoli, iki tarafta tipik çapraz çapraz kolam tasarımlarını gösteriyor ve ortada bu basit ve renkli tasarıma sahibiz. Tüm yapılan beyaz anahatlardır ve daha sonra baklava biçimli kısımlar farklı türde renklerle doldurulmuştur. Basit ve parlak görünüyorlar.

8. Büyük Rangoli Tasarımı:

Büyük Rangoli Tasarımı

Yukarıdaki resim bize birbiri ardına dört yıldız şekline sahip ve dört farklı renkte boyanmış büyük bir rangoli’yi gösteriyor. Dışı boyanmış ve morumsu çiçeklerle renklendirilmiş ve beyaz dış hatlar oldukça belirgindir..

9. Farklı Renkler için Rangoli Tasarımı:

Farklı Renkler için Rangoli Tasarımı

Rangoli, beyaz renkte kalın dış bordürlerle yapılmış ve daha sonra petal şekillerinde farklı renklerle birleştirilmiştir. Kullanılan parlak renkler ve ayrıca rangoli tasarımlarının miktarı nedeniyle canlı görünüyor..