Saç sorunları, sonu gelmeyen kuaför gezilerinden pahalı tedavilere ve bazen yarardan çok zarara neden olan ürünlere kadar çok streslidir. Tüm bu mücadeleler, bizi asla hayal kırıklığına uğratmayan ev ilaçları bulana kadar güzel parlak saçların asla bizim olamayacağını düşünmemize neden oluyor. Guava yaprakları saç büyümesi için bir çare değil, neredeyse tüm saç problemlerini tedavi eden bir çözümdür..

Guava Yapraklarının Saça Faydaları

Guava, Hintçe Amrood ve Tamilce Koyya, gezegendeki en sağlıklı meyvelerden biri olarak kabul edilir. Sağlığımızı çeşitli şekillerde artıran vitaminler, antioksidanlar ve flavonoidler açısından zengindir. Tıpkı meyve gibi guava yaprakları da oldukça besleyici ve faydalıdır ve birçok güzellik rutininde yaygın olarak kullanılmaktadır. Guava yapraklarının saça faydaları şaşırtıcı bir şekilde göz ardı edilemeyecek kadar çoktur, hasar onarımından saçın yeniden büyümesine kadar guava yaprakları önemli sonuçlar vermiştir..

Guava Yaprakları Saç Dökülmesini Kontrol Eder mi??

Guava’nın saçlar için sayısız faydası vardır. Guava yapraklarının özellikleri ve içerikleri, başta saç dökülmesi olmak üzere çeşitli saç sorunlarının tedavisine yardımcı olur. Saç dökülmesi çoğunlukla sağlıksız ve yetersiz beslenen saç derisinden kaynaklanır. Guava yaprağı, saç dökülmesine neden olan herhangi bir kafa derisi enfeksiyonunu önleyen yüksek antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için mükemmel bir çözümdür. B vitamini ve C vitamini gibi yüksek besin içeriği saç derisini ve saç köklerini besler ve saç dökülmesini önler..

Guava Yapraklarının Saça Faydaları:

Guava yaprağı saç tedavisinin bazı faydalarına bakalım,

1. Saç Dökülmesini Önler:

Saç dökülmesi sağlıksız ve zayıf saç derisinin bir sonucudur ve guava yaprakları saç dökülmesi için etkili bir çözümdür. Guava yaprakları, kafa derisi enfeksiyonlarını ve sorunlarını ortadan kaldırarak kafa derisini sağlıklı ve güçlü tutan antibakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Bu saç dökülmesini büyük ölçüde önler. Guava yapraklarının besin değeri saç köklerini besler ve güçlendirir, böylece saç dökülmesini önemli ölçüde önler..

2. Saçın Yeniden Çıkmasını Teşvik Eder:

Saçların yeniden çıkması için guava yapraklarının kullanılması çok faydalıdır. Guava yapraklarında bulunan antioksidanlar, kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur; bu saç derisini güçlendirir ve saç büyümesini uyarır. Guava yapraklarındaki B vitamini ve C vitamini saç köklerini besler ve onları yeniden saç çıkması için harekete geçirir. Ayrıca keratin üretimi için gerekli beslenmeyi sağlarlar; keratin saçın yapıldığı proteindir.

3. Hasar Onarımı:

Guava yaprağının saç için çok iyi bir faydası, hasar onarımı ve kontrolüdür. Guava yapraklarında bulunan antioksidanlar ve flavonoidler, saça ve saç derisine zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldırır. Guava yaprakları sadece hasarı önlemekle kalmaz, aynı zamanda kuru ve hasarlı saçları onararak saçı pürüzsüz ve sağlıklı hale getirir..

4. Nemlendirme ve Bakım:

Guava saç tedavisi saç için çok etkili bir doğal saç kremidir. Guava yaprakları saç derisi ve saç üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Yağ içeriğini düzenlemeye ve kuru saç sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Saçı nemlendirmede ve pürüzsüz, parlak ve güçlü hale getirmede çok iyidir..

5. Saç Derisi Sağlığını İyileştirir:

Guava yaprakları, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Kaşıntılı kafa derisi, kepek, iltihaplanma vb. gibi kafa derisi sorunlarını tedavi ederek kafa derisi sağlığını destekler. Saç derisi sorunları gözenekleri tıkar ve besin emilimini engeller. Guava yapraklarındaki antioksidanlar saç derisine zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldırır..

Guava Yaprakları Saç Uzaması İçin Nasıl Kullanılır:

Guava yaprakları, saç büyümesini önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olan en iyi doğal bileşenlerden biridir. Ayrıca saç tellerini kalınlaştıran ve güçlendiren özelliklere de sahiptirler. Guava yapraklarının saç büyümesi için kullanımına bakalım..

1. Hindistan Cevizi Yağı ile Guava Yaprağı:

Hindistan cevizi yağı, saç derisini beslemeye ve saç büyümesine yardımcı olan temel vitaminler, protein ve yağ asitleri ile yüklüdür. Guava yaprakları, saç büyümesini hızlandıran B vitamini, özellikle riboflavin ve niasin ile doludur. Saçlar için hindistan cevizi yağı ve guava suyu, saç büyümesini teşvik etmek için güçlü bir kombinasyondur. Bu kombinasyona başka bir güçlü saç büyüme güçlendirici de kullanabilirsiniz – soğan suyu. Soğanlar, saç hücreleri üreten saç köklerini besleyen kükürt açısından zengindir. Hindistan cevizi yağı, guava suyu ve soğan suyu birlikte güçlü bir saç uzatma paketi oluşturur..

İçindekiler:

 • Bir avuç taze guava yaprağı, iki yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve iki yemek kaşığı soğan suyu.

Hazırlanma zamanı: 25 dakika.

Kullanım Talimatları:

 •  Bir avuç guava yaprağı alın ve ince bir macun haline getirin..
 •  Bir soğan alın ve karıştırıp süzerek suyunu çıkarın..
 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için guava yaprağı ezmesini soğan suyu ve hindistancevizi yağı ile iyice karıştırın..
 •  Bu karışımı saç derinize uygulayın. kafa derisine iyi masaj yapıyorsun.
 •  30 dakika bekletin.
 •  Saçınızı hafif bir temizleyici ile yıkayın.

Kullanım sıklığı: Haftada bir.

2. Saç için Guava Yaprağı Yağı:

Guava yağı, guava yapraklarının buharla damıtılmasından elde edilir. Bu guava yaprağı esansiyel yağının birçok sağlık ve güzellik faydası vardır. Saç bakımı, bakımı için bu yağ birçok kafa derisi enfeksiyonunu, iltihabı, kepek, kaşıntılı kafa derisi vb. tedavisinde kullanılmaktadır. Guava yaprakları, serbest radikalleri temizleyen ve saç derisini ve saçı sağlıklı yapan harika bir antioksidandır. Bu yağın yüksek besin değeri, sağlıklı ve güçlü saçları destekler. Bu nedenle guava yağının saç sağlığı için faydaları aslında çoktur..

İçindekiler: Guava, gerektiği gibi yağ bırakır.

Hazırlanma zamanı: 15 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Biraz guava yaprağı yağını ılık olana kadar ısıtın..
 • Bu yağı saç derinize nazikçe masaj yaparak uygulayın, tüm saç derisini ve saç tellerini kökten uca kapladığınızdan emin olun..
 • Başınızı kalın bir havluyla örtün ve bir saat bekletin..
 • Hafif bitkisel şampuanla yıkayın.

Kullanım sıklığı: Haftada iki kez.

3. Saç Dökülmesi İçin Guava Yaprağı Çayı:

Guava yapraklarının saç dökülmesi tedavisi için en iyi ve en kolay uygulaması çaydır. Guava çayını saç dökülmesi için kullanmanın büyük faydaları vardır. Kan dolaşımına fayda sağlar ve saç köklerini derinlemesine besler ve güçlendirir. B vitamini saçı beslemeye ve saç kırılmasını önlemeye yardımcı olur. C vitamini, saç proteinini oluşturan ve kökleri güçlendiren kolajen üretimine yardımcı olur, böylece saç dökülmesini önemli ölçüde önler..

İçindekiler: Bir avuç guava yaprağı ve bir litre su.

Hazırlanma zamanı: 30 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Bir tencere suya guava yapraklarını ekleyin ve 20 dakika kaynatın..
 • Çayı süzün ve soğumaya bırakın.
 • Saç derisine yukarıdaki çayla masaj yapın, tüm bölgelere derinlemesine ulaşın. Ayrıca saç tellerine kökten uca kadar uyguladığınızdan emin olun..
 • 2 saat bekletin.
 • Ilık suyla yıkayın.

Kullanım sıklığı: Haftada iki kez.

4. Guava Saç Tozu Yaprağı:

Guava yaprağı tozu, kurutulmuş guava yapraklarının tozudur. Bu yaprak tozu, taze guava yaprakları gibi saçlar için eşit derecede besleyici ve faydalıdır. Limon suyu, saç ve saç derisi sağlığını iyileştiren ve saç büyümesini destekleyen mineraller, vitaminler, flavonoidler açısından zengindir. Ayrıca saç derisini kir ve yağdan temiz tutan derin temizleme özelliklerine sahiptir. Limon suyu ve guava yaprağı macununun kepek kontrolü, saç derisi enfeksiyonları, yağlı saçlar ve saç büyümesini teşvik etme gibi birçok faydası vardır..

İçindekiler: Toz haline getirilmiş iki yemek kaşığı guava yaprağı ve iki yemek kaşığı limon suyu.

Hazırlanma zamanı: 20 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • İnce bir macun oluşturmak için guava yapraklarını toz ve limon suyuyla karıştırın.
 • Bu guava yaprağı saç maskesini saç derisine parmaklarınızla uygulayın..
 • Saç derisine 5 dakika masaj yapın, kökten uca tüm saç derisine ve saç tellerine ulaştığından emin olun.
 • 30 dakika bekletin.
 • Saçınızı tercihen hafif bir saç temizleyici ile yıkayın.

Kullanım sıklığı: Haftada iki kez.

5. Guava Saç Uzaması İçin Su Bırakır:

Guava, saçı yumuşatmaktan saç büyümesini teşvik etmeye kadar birçok fayda sağlamak için su bırakır. Bu su saç spreyi olarak kullanıldığında, saç derisindeki kan akışını artırarak ve saç derisini besleyerek saç büyümesini arttırmada önemli sonuçlar verir. Guava yapraklarındaki C vitamini, kolajen aktivitesini ve saç büyümesini artırır; B vitamini saç tellerini oluşturmaya ve saç derisini güçlendirmeye yardımcı olur; her ikisi de saç büyümesi için gereklidir. Bu nedenle, saç büyümesi için guava yaprakları kullanmak sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır..

İçindekiler: Bir avuç taze guava yaprağı ve bir litre su.

Hazırlanma zamanı: 40 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Bir tencere suya guava yapraklarını ekleyin ve 20 dakika kaynatın..
 • Suyu süzün ve soğumaya bırakın.
 •  Şimdi, bu suyu bir sprey şişesine aktarın ve saç derinize ve saçınıza buğulayın..
 • Buğu uyguladıktan sonra saça nemlendirici losyon uygulayabilirsiniz..

Kullanım sıklığı: haftada üç kez.

Guava Yaprağının Ek Faydaları:

Guava yapraklarının bazı ek faydalarına bakalım,

 1. Guava yaprakları kepek tedavisi için mükemmel bir çözümdür. Gözenekleri ve saç köklerini tıkayan yağ ve kiri temizlemeye yardımcı olur. Bu kepeklenmeyi önleyecek ve ayrıca kafa derisindeki doğal yağı dengeleyecektir..
 2. Guava yaprakları gri saç tedavisi için de çok etkilidir. B vitamini açısından zengin olan guava yaprakları melanin üretimine yardımcı olur. Melanin, saça rengini veren saçın doğal pigmentasyonudur..
 3. Guava yaprakları saçı kırık uçlardan korumada çok etkilidir. Guava yapraklarındaki flavonoidler saç tellerini onarır ve kırık uçları önler..
 4.  Kellik tedavisi için Guava yaprakları önemli sonuçlar verir. Guava yapraklarındaki antioksidanlar saç foliküllerini aktive etmeye ve saçların yeniden büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur. Ayrıca saç proteini üretmek için gerekli beslenmeyi sağlar..
 5. Guava yaprakları, saçı zararlı UV ışınlarından koruyan ve hücre hasarını önleyen antioksidan likopen açısından zengindir..

Guava yapraklarının saç için kullanımı çoktur; saç bakımı için bir nimettir ve düzenli saç bakım rejimine dahil edilmelidir. Topikal uygulama dışında haftada birkaç kez guava meyvesi veya guava çayı tüketilmesi de önerilir. Temel besinleri sağlayarak ve toksinleri vücuttan atarak vücuda büyük fayda sağlar. Sağlıklı saçlar sadece sağlıklı bir vücut sağlayabilir. Bu tür sağlık ve güzellik yararları göz önüne alındığında, bahçenizde kendi guava ağacınızı yetiştirmek kötü bir fikir değildir..