Bir bebeğin saçı, anne karnında bebeğin ısınması için üretilir. Bu fetal saç, biz doğmadan hemen önce vellus kılı adı verilen küçük, daha ince saç lifleri ile değiştirilir. 2 yaşına geldiğimizde, kafa derisindeki tüm vellus kıllarının yerini kalın, uzun, olgunlaşmış terminal kıllar alır. Çocuklarda saç dökülmesinin saç uzaması saçın büyüme döngüsünün bir parçasıdır ve normaldir. Sağlık ve beslenme, bir bebeğin saçının büyümesinde çok önemli bir rol oynar..

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Yaşlandıkça saçlarımızın olması gerekenden daha fazla döküldüğünü görüyoruz ve bu da bizi yaşlanma sürecinin bir parçası olarak kabul etmeye zorluyor. Ancak şaşırtıcı bir şekilde günümüzde çocuklarda saç dökülmesi veya kellik görülmektedir. İki yaşından küçük çocuklar alopesi ve saç incelmesinden muzdariptir. Saç dökülmesi vücudun sağlığını ve esenliğini etkilemese de, ciddi psikolojik ve duygusal etkileri vardır ve uygun dikkat ve tedavi verilmelidir..

Çocuklarda saç dökülmesine neden olan çeşitli faktörlere ve koşullara bakalım..

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri:

Çocuklarda saç dökülmesinin arkasında çeşitli psikolojik, fizyolojik ve çevresel faktörler vardır. Çoğu durumda tedavi edilebilir olsa da, bazen duruma bağlı olarak kalıcı olabilir. Pediatrik bir dermatolog, nedeni ve durumu kolayca teşhis edebilir ve uygun bir tedavi süreci önerebilir. Çocuklarda saç dökülmesinin en yaygın tıbbi ve tıbbi olmayan nedenlerinden bazılarını tartışalım.

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Tıbbi Nedenleri:

1. Tinea Kapitis:

Bu kafa derisinin mantar enfeksiyonudur ve çocuklarda saç dökülmesinin en yaygın nedenidir. Bu enfeksiyonun arkasındaki mantar grubuna, keratin adı verilen saç proteinleriyle beslenen dermatofitler denir. Bu mantar saç köklerine ve saç tellerine saldırır, yer yer saç dökülmesine ve cilt yüzeyinde saç kırılmasına neden olur. Diğer semptomlar arasında kafa derisinin kaşınması, kızarıklık ve kafa derisinde pullanma ve düşük dereceli ateşin eşlik ettiği ensenin arkasındaki şişmiş lenf düğümleri yer alır. Görsel inceleme, Wood’s lamba testi ve deri örneklerinin mikroskobik incelemesi yaygın tanı yöntemleridir. Tinea şapka bulaşıcıdır ve çocuklar saç fırçalarını, saç ürünlerini, yastık kılıflarını vb. paylaşmaktan kaçınmalıdır. Sekiz hafta süren oral mantar önleyici ilaç tedavisi ile tedavi edilir..

2. Alopesi Areata:

Alopesi Areata, bağışıklık sisteminin kişinin kendi saç köklerine saldırarak saç dökülmesine neden olduğu otoimmün bir hastalıktır. Yuvarlak veya oval yamalar ile ani saç dökülmesi ile başlar; bu yamalar, herhangi bir ölçekleme veya kızarıklık olmadan pürüzsüzdür. Bu otoimmün durumun daha şiddetli vakaları alopesi totalis ve alopesi Universalis’dir. Alopesi totaliste tüm saçlı deri, alopesi Universalis’te ise tüm vücut tüyleri dökülür. Saç birkaç ay veya bir yıl sonra tekrar uzar, ancak sadece tekrar dökülür, bu model devam eder. Bu durum için özel bir tanı testi yoktur, ancak görsel muayeneye ve diğer koşullar ekarte edilerek sonuca varılır. Tedavisi olmamasına rağmen, bazı steroidler, UV ışık tedavisi, topikal ilaçlar vb. saçların yeniden büyümesini tetiklemek için kullanılır, ancak başarı oranı düşüktür..

3. Trikotilomani:

Trichotillomania, çocuğun saçı köklerinden zorla koparması ve bunun sonucunda yamalar halinde saç dökülmesine ve saçın kırılmasına neden olan bir durumdur. Stresli veya travmatik durumların tetiklediği duygusal ve psikolojik stres ve kaygı bu duruma neden olur. Bazı araştırmalar bu davranışı Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) ile de ilişkilendiriyor. Bu durum davranışsal terapi ve psikolojik terapi ile tedavi edilir. Davranış kontrol edildiğinde ve saç kökleri geri dönüşü olmayan bir şekilde hasar görmemiş veya yara izi kalmamışsa saç tekrar uzar..

4. Telojen Effluvium:

Telogen effluvium, saç tellerinin erken dinlenme fazına itildiği ve kısmi veya tam kellik ile sonuçlanan bir saç dökülmesi durumudur. Saçın büyüme döngüsünün üç aşaması vardır – büyüme aşaması, geçiş aşaması ve dinlenme aşaması. Dinlenme evresi sona erdiğinde saç teli dökülür ve yeni saç telinin çıkmasıyla yeni bir döngü başlar. Her gün yaklaşık 100 saç telini kaybetmek normaldir. Saç telleri dinlenme evresine çok erken girip normal büyümeyi bozduğunda, hızlı ve erken dökülürler. Bu duruma, yaralanma, yüksek ateş, ameliyat, duygusal olarak stresli ve travmatik olaylar vb. gibi fiziksel ve zihinsel stres neden olur. Stresli olay geçtiğinde, genellikle altı ay ila bir yıl içinde saç tekrar uzar..

5. Hipotiroidizm:

Bu durumda tiroid bezi yetersiz tiroid hormonları salgılar. Tiroid hormonu vücuttaki çeşitli metabolik fonksiyonların kontrolüne ve düzenlenmesine yardımcı olur, bu hormonların yetersiz üretimi saç dökülmesine, kilo alımına, kuru cilde, eklem ağrılarına, yorgunluğa vb. neden olan çeşitli metabolik dengesizliklere yol açar. Bu durum bir kan testi ile teşhis edilir. Oral ilaç tedavisi ile tedavi edilir. Hormon seviyeleri normale döner dönmez saçlar yeniden uzamaya başlar..

6. Kemoterapi:

Kemoterapi, hızlı hücre büyümesini yok etmek veya önlemek için kimyasal ilaçların uygulandığı kanser için yaygın bir tedavi yöntemidir. Bu süreçte saç hücreleri de yok edilerek saç dökülmesine neden olur. Kemoterapi sona erdikten sonra saçlar tekrar büyüdüğü için bu durumun tedavisi yoktur..

7. Beslenme Eksikliği:

Beslenme eksiklikleri çocuklarda saç dökülmesi de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Sağlıklı saç büyümesi yeterli protein, vitamin ve mineral gerektirir. Saç köklerinin sağlıklı beslenmesi ve saç gelişimi için yeterli miktarda çinko, demir, niasin, biotin, amino asitler, A vitamini ve H vitamini gereklidir. Kötü beslenme alışkanlıkları, anoreksiya gibi yeme bozuklukları ve bulimia, bu beslenme eksikliklerinin arkasındaki ortak faktörlerdir. Beslenme eksiklikleri genellikle bir kan testi veya idrar testi ile teşhis edilir. Besin takviyeleri ve temel vitaminler, mineraller ve proteinler açısından zengin sağlıklı bir diyet saçların yeniden büyümesine yardımcı olur..

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Tıbbi Olmayan Nedenleri:

Çocuklarda basit yaşam tarzı değişiklikleri ve beslenme alışkanlıkları ile tedavi edilebilecek tıbbi olmayan saç dökülmesi nedenleri de vardır..

1. Sürtünme Saç Dökülmesi:

Bu, küçük çocuklarda saç dökülmesinin çok yaygın bir nedenidir. Bebeklerde saç telleri çok hassastır. Saç derisinde biraz fazla sürtünme olduğunda saç telleri dökülerek saç dökülmesine neden olur. Başın şilte veya zemine veya başka bir yüzeye düzenli olarak sürtünmesi bu tür saç dökülmesine neden olur. Bebek daha sık yürümeye ve oturmaya başladığında bu sürtünme azalır ve saçlar tekrar uzar..

2. Yeni Doğan Saç Dökülmesi:

Yeni doğan bebekler ilk birkaç ayda, genellikle altı aylık olana kadar ya da bundan biraz daha fazla saç kaybederler. Bu, bebek saçının kalın ve olgun terminal saçla değiştirilmesi gerektiğinden normal vücut işlevinin bir parçasıdır. Yeni yürümeye başlayan çocuklarda saç dökülmesi normal saç büyümesinin bir parçası olduğu için bebek bu durumdan geçiyorsa endişelenmenize gerek yok..

3. Kimyasal Esaslı Ürünler:

Fön makinesi, kıvırma ve düzleştirme araçları, ağartma ve renklendirme ürünleri vb. gibi kimyasal saç ürünleri ve ısıyla şekillendirme araçları, çocuklarda saç köklerine zarar vererek saçların dökülmesine neden olabilir. Bu saç dökülmesi durumunu tedavi etmenin en iyi yolu, ısıyla şekillendirme araçlarından ve kimyasal ürünlerden tamamen kaçınmaktır. Doğal ve bitkisel ürünler her zaman güvenli ve etkili bir seçenektir.

4. Sıkı Saç Stilleri:

Çocuklarda saç kökleri çok hassastır, bu nedenle saçların nazikçe ele alınması gerekir. Saçlar at kuyruğu, topuz yapmak veya diğer saç modelleri için sıkıca geri çekildiğinde saç kökleri zarar görür ve saç dökülmesine neden olur. Saç fırçalarıyla çok sert taramak da saç köklerine travmaya neden olabilir. Saç şekillendirme ve tarama yumuşak ürünlerle nazikçe yapılmalıdır..

Saç dökülmesi, özellikle okula başladıklarında çocuklar için çok travmatik olabilir. Uygun önlemler, yaşam tarzı iyileştirmeleri ve sağlıklı beslenme çoğu durumda yardımcı olabilir. Gecikmeler sorunu daha da kötüleştirebileceğinden, şiddetli saç dökülmesi belirtileri göz ardı edilmemelidir. Çocuklarda saç dökülmesinin altında yatan nedeni bulmak, varsa tedavilerin başarı şansını artırmak için hemen bir dermatoloğa danışmanız her zaman tavsiye edilir..