Ani Saç Dökülmesi Nedenleri

Çok fazla saçın geç döküldüğünü fark ediyor musunuz? Odanızda her yerde uçuşan ipler mi buluyorsunuz? Aniden bu kadar çok saç kaybetmenize neden olan şeyin ne olduğunu merak mı ediyorsunuz? Ani saç dökülmesinin hava değişikliklerinden strese ve hatta altta yatan tıbbi sorunlara kadar birçok nedeni vardır. Saç dökülmesi sıkıntılarınızı sona erdirdiğini iddia eden sözde “büyülü” iksirleri denemek yerine, kök nedenini belirlemeli ve doğru tedavi yöntemini aramalısınız..

Bu yazıda, aşırı saç dökülmesinin arkasındaki bazı ana nedenleri inceleyeceğiz..

Ani Saç Dökülmesinin 10 Ana Sebebi

İnsanların günde yaklaşık 50-100 tel kaybetmesi normaldir. Bununla birlikte, çoğumuz saç yoğunluğunda ani bir azalma yaşarız ve bu da saç derisini açığa çıkarabilir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu duruma yol açan, bazıları geçici olabilen ve bazıları kalıcı saç dökülmesine yol açabilen çeşitli faktörler vardır..

Şimdi erkek ve kadınlarda ani saç dökülmesinin ana nedenlerine bakalım:

1. Kalıtsal Saç Dökülmesi:

Saç dökülmesindeki ani artışın en yaygın nedenlerinden biri, Androgenetik Alopesi olarak da adlandırılan kalıtsal saç dökülmesidir. Kişide aktif saç çıkış süresinin azalması, şakak ve taç bölgesindeki saç çizgisinin gerilemeye başlaması durumudur. Bu, kişinin saç dökülmesi genini ailenin her iki tarafından miras aldığı genetik bir durum olsa da, hormonlar da saç dökülmesi döngüsünü tetiklemede rol oynayabilir..

2. Hamilelik Sonrası:

Birçok kadın doğumdan sonra saç dökülmesi olarak da adlandırılan yoğun saç dökülmesi yaşar. Hamilelik sırasında tatlı bukleler yaşadıktan sonra aniden düşen iplik demetlerini fark etmek son derece endişe verici olabilir. Bu geçici saç dökülmesi, östrojen seviyeleri normal seviyelerine döndüğünde ve saç büyüme evresi yavaş yavaş dinlenme evresine geçtiğinde ortaya çıkar. Genellikle, sorun doğumdan 6 ay ila 1 yıl sonra azalır..

3. Doğum Kontrol Hapları:

Oral kontraseptif haplar iki tür saç dökülmesine neden olabilir – saç inceltme ve saç dökülmesi. Bu hapların neden olduğu hormonlara duyarlı saç kökleriniz varsa, aniden hafif ila şiddetli saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Ayrıca östrojenden daha yüksek miktarda progesteron içeren hapların saç büyüme periyodunu azaltması ve onu dinlenme aşamasına geçirmesi muhtemeldir. Bu nedenle bazı uzmanlar, bu sorunla mücadele etmek için östrojen içeriği yüksek hapları seçmenizi tavsiye ediyor.*

*Herkes için jenerik bir tedavi değildir ve doğum kontrol haplarını kullanmadan veya kesmeden önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır..

4. Beslenme Eksiklikleri:

Beslenme eksiklikleri kesinlikle erkeklerde ve kadınlarda ani saç dökülmesi ile bağlantılıdır. Saçlarımız sağlıklı büyüme için gerekli vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar. Düşük demir, D vitamini, Çinko, Selenyum, Folat ve diğer besin maddeleri, saçların incelmesine, büyümenin yavaşlamasına, saç kırılmalarına ve saç dökülmesine neden olabilir. Aşırı durumlarda, kişilerin kaşlarında da kellik ve saç dökülmesi olabilir. Başlangıç ​​aşamalarında eksiklikleri tespit edip doğru takviye ve hapları alarak bu sorunla mücadele edebilirsiniz..

5. Hormonal Dengesizlik:

Hormonlarınız saçınızın sağlığına zarar verebilir. Kadınlarda hamilelik, menopoz, doğum vb. nedenlerle düşük Östrojen seviyeleri ani incelme veya saç dökülmesini tetikleyebilir. Erkeklerde yüksek DHT seviyeleri saç büyüme döngüsünü kısaltabilir ve hatta saç tellerinizin yapısına zarar verebilir. Hormonal dengesizliği düzeltmek için, hasarı tersine çevirebilecek ve kayıp hacminizi geri kazanabilecek çok sayıda reçeteli ilaç vardır..

6. İlaçlar:

Aldığınız bazı ilaçların yan etkisi olarak ani saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. A vitamini takviyeleri, antibiyotikler, mantar önleyici ilaçlar, hormonal haplar, bağışıklık bastırıcılar, anti-depresanlar vb. ilaçlar, geçici saç dökülmesine veya Telegon Effluvium’a veya model kellik gibi kalıcı saç dökülmesine neden olabilir. Bu ilaçları aldıktan sonraki birkaç gün içinde alışılmadık derecede ağır saç dökülmesi fark ederseniz, doktorunuzla konuşabilir ve bunun yerine daha güvenli bir alternatif isteyebilirsiniz..

7. Saç Derisi Enfeksiyonları:

Saç derisi enfeksiyonları, ani saçların normal aralığın ötesine düşmesine neden olabilir. Kepek, egzama, sedef hastalığı, alopesi areata gibi kafa derisi rahatsızlıkları kaşıntı ve tahrişe neden olabilir ve ardından saç dökülmesine neden olabilir. Saç folikülleri, kafa derisini istila eden bakteri, mantar vb. patojenler tarafından zayıflar ve hasar görür. Tinea capitis (saçkıran) adı verilen bulaşıcı bir mantar sorunu, saç tellerini tahrip edebilir ve çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir. Bu sorunları ihmal etmek kalıcı kelliğe neden olabilir.

8. Alerjik Reaksiyonlar:

Alerjik Dermatit, saç derisinin saç boyalarına ve saçla ilgili diğer ürünlere şiddetli tepki göstermesinden sonra insanların yaşadığı yaygın bir sorundur. Saç boyaları, amonyak, hidrojen peroksit ve PPD gibi güçlü kimyasalların varlığı nedeniyle ani saç dökülmesini tetikleyebilir. Ürünü hemen bırakmak ve tıbbi yardım istemek, kaybı bir ölçüde en aza indirebilir. Ancak bu ürünlerin uzun süreli kullanımı gelecekte geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir..

9. Sıkı Saç Stilleri:

Birçok genç kız ve bayan, örgüler, at kuyruğu, uzantılar, mısır tarlaları vb. gibi sıkı saç modelleri nedeniyle Çekiş Alopesi adı verilen bir tür ani saç dökülmesi yaşar. Telleri sıkıca çekerek kökler ciddi şekilde hasar görür ve tellerin dökülmesine neden olur. Sorun erken aşamalarda tersine çevrilebilirken, tekrarlanan gerginlik veya çekme, kafa derisinde kalıcı kel lekelere neden olabilir..

10. Stres:

Birçok çalışma, stres ve saç dökülmesi arasında kesin bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Fiziksel veya zihinsel stres, saç köklerini beklendiği gibi büyümeyecekleri ve yeni saç tellerinin üretimini durduracakları uyku durumuna itebilir. Bu aşamada saçınıza dokunmak veya fırçalamak gibi basit bir hareket bile saç köklerinin demetler halinde dökülmesine neden olabilir. Bununla birlikte, strese bağlı saç dökülmesi, belirli ilaçlar veya terapiler alarak iyi bir şekilde yönetilebilir..

Artık saç dökülmesinin temel nedenlerini öğrendiğinize göre, probleminizin arkasındaki temel nedeni belirlemeniz kolaylaşıyor. Zamanında tıbbi yardım almanın yanı sıra, bir saç bakım rutinini takip etmek, besleyici yiyecekler yemek ve saçtaki ısı ve kimyasal hasarı en aza indirmek, kaybettiği ihtişamı yeleğinize geri getirebilir..

SSS:

1. Ani saç dökülmesi ciddi bir soruna işaret edebilir mi??

Vücudunuzun cilt, kaş ve kirpikler gibi diğer bölgelerinde ani saç dökülmesi yaşıyorsanız, ciddi bir tıbbi problem olasılığı göz ardı edilemez. Otoimmün hastalıktan tiroid dengesizliğine veya diğer ciddi durumlara kadar değişebilir. Ev ilaçları veya kendi kendine reçete kullanmak yerine, sorunu belirlemek için bir doktora danışmalısınız..

2. Ani dökülmeden sonra saçlarım tekrar uzar mı??

Saç dökülmesinin kök nedenine ve meydana gelen hasarın miktarına bağlıdır. Hasar minimum ise, saçlarınız belirli bir süre sonra kendi kendine uzayabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda ilaç veya terapi gibi düzeltici bir tedavi gerekebilir..

3. Ani saç dökülmesi tedavisi için hangi doktora başvurmalıyım??

Bir dermatolog veya daha spesifik olarak bir trichologist, saç dökülmesi sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Doktorun altta yatan bir tıbbi durumdan şüphelenmesi durumunda sizi ilgili uzmana yönlendirecektir. Aksi takdirde, sorunla başa çıkmak için size bazı reçeteli ilaçlar, topikal kremler veya losyonlar verilecektir..