Saç Dökülmesini Önleyin

Saç dökülmesi, cinsiyetten bağımsız olarak her yaştan insan arasında yaygın bir fenomendir. Ancak insanların günde yaklaşık 50 ila 100 tel kaybettiğini biliyor muydunuz? Her ne kadar beklense de bu saç dökülmesi sınırı aştığında sorun haline gelir. Özellikle çok fazla saç kaybediyorsanız, beslenme eksikliği, modern yaşam tarzı veya kalıtsal faktörler gibi önemli bir rol oynayan çeşitli nedenler vardır. Bu gönderi, saç dökülmesini doğal olarak durdurmak için izleyebileceğiniz en iyi ipuçlarından bazılarına bir göz atmanızı sağlar..

Saç Neden Dökülür??

Saç dökülmesi, cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak insanlar arasında yaygın bir olgudur. Bazı insanlar tüm vücutlarını etkiler ve çok azının kafa derisinde saç dökülmesi olur. Saç dökülmesini tetikleyen faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Aile geçmişinizde kadın tipi veya erkek tipi kellik varsa.
 • Menopoz, hamilelik ve doğum sırasında hormonal değişiklikler.
 • tiroid dengesizliği.
 • Radyasyon.
 • Saç çekme bozukluğu, alopesi areata ve saçkıran gibi tıbbi sorunlar.
 • Gut, yüksek tansiyon, kanser, artrit ve kalp sorunları gibi kronik sorunlar için ilaç.
 • Saçını çok sıkı bağlamak.
 • Beslenme eksikliği.
 • Saç şekillendirme araçlarının çok fazla kullanımı.
 • İlerlemiş yaş.
 • Stres.
 • Çok fazla kilo kaybı.

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Saç dökülmesi oldukça yaygın olmasına rağmen, kontrolden çıkarsa kelliğe neden olabilir. İşte saç dökülmesinde muazzam bir fark gösterecek yapabileceğiniz birkaç değişiklik..

1. Vitaminler:

Vitaminler vücudumuzun sağlıklı çalışması için gereklidir. Ancak saç dökülmesi söz konusu olduğunda hem dış nedenler hem de H, D ve E vitaminlerindeki eksiklikler çok önemli bir rol oynamaktadır. Vücudunuzu gerekli vitaminlerle takviye ederek bu tür eksiklikleri gidererek saç büyümesini geri yükleyebilirsiniz (1).

Umut verici olmasına rağmen, vitamin takviyelerinin aşırı kullanımı, ciddi bir yan etki olabilecek alopesi gibi durumlara neden olabilir. Bu nedenle bir uzman gözetiminde vitamin takviyesi alınız..

2. Saç Derisi Masajı:

Saç dökülmesi için saç derisi masajı

Saç derisi masajıyla kim rahatlamaz ki? Gevşemenin yanı sıra, hindistancevizi yağı, argan yağı, hint yağı ve nane yağı gibi bazı yağlarla saçınıza masaj yaparak saç dökülmesini azaltabilecek ve saç büyümesini teşvik edebileceksiniz (2). Bu yağlar, saç derinizin en derin katmanlarına girerek saç köklerini güçlendirmeye, saç köklerini canlandırmaya yardımcı olur..

İçindekiler:

 • Hindistan cevizi yağı/argan yağı/hint yağı/nane yağı.

Prosedür:

 • Seçtiğiniz yağı ısıtın.
 • Ilık yağı saç derinize uygulamak için parmaklarınızı kullanın..
 • Yaklaşık 15 ila 20 dakika boyunca saç derinize dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın..
 • Etkili sonuçlar için bu prosedürü haftada en az iki kez tekrarlayın..

3. Saçınıza Uygun Nazik Bir Şampuan Seçin:

Sıcak bir saç derisi masajından sonra tek ihtiyacınız olan saçınızı yıkamak. Ancak pazar, kimyasal içermediğini iddia eden ve kendiniz için bir tane seçmeyi zorlaştıran başka faydalar sunan birçok saç temizleyiciyle dolu..

Ancak saç dökülmesini kontrol altına alacak bir ürün arıyorsanız, saçınızı yıkamak için ilaçlı veya hafif bir bitkisel şampuan seçin. Alerjenleri ve ürünün saç tipinize uygun olup olmadığını dışlamak için içerik listesine baktığınızdan emin olun..

Ezme hareketiyle saçlarınızı şampuanlayın ve saç derinize masaj yapmak için dairesel hareketler kullanın. Kir veya birikintileri gidermek için saçınızı haftada iki kez şampuanlamayı deneyin..

4. Saç Kremi Kullanmayı Unutmayın:

Doğru şampuanı seçmek kadar, besleyici ve nemlendirici bir saç kremi de saç bakım rutininizi harika bir şekilde bitirmek için bir zorunluluktur. Ek olarak, bir saç kremi, saçlarınızı yönetilebilir hale getiren ve saç dökülmesini önleyen hasarlardan şaftlarınızı korur. Haftada bir kez, evinizin rahatlığında derinlemesine bakım yapan bir saç maskesi kullanın. İşte tarif.

 • Bal, süt alın ve bir kapta birleştirin.
 • Karışımı nazikçe saçınıza eşit şekilde uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin..
 • Saçınızı yıkamak için hafif bir şampuan kullanın ve saçınızı şekillendirmeyi unutmayın..

5. Saçınızı Nazikçe Kurutun:

Saçınızı kurutmak saç bakım rutininizde sıradan bir adım gibi görünebilir, ancak saçınıza herhangi bir zarar gelmemesi için bunu iyi yapmanız gerekir. Örneğin, fazla suyu doğal olarak emmek için yumuşak bir havlu kullanabilir, böylece saçınızı nazikçe kurutabilirsiniz..

Saçınızı kuruturken köklere veya gövdelere zarar vermediğinizden emin olun ve hafifçe buruşturma hareketi yapın. Fön makinesinin sık kullanımı zararlı olsa da, aceleniz varsa saç kurutma makinesini orta ayarda kullanabilirsiniz..

6. Ahşap Tarak Kullanın:

Plastik taraklar her evde ortak bir manzaradır. Ancak plastik taraklardaki statik elektrik saç dökülmesine neden olabilecek karışıklıklara neden olabilir. Bu nedenle, daha fazla hasarı ve dolayısıyla saç dökülmesini önlemek için saçınızı açmak için geniş dişli tahta bir tarak kullanın. Saç dipleri saç banyosundan sonra yumuşak ve narin olduğu için ıslak saçları fırçalamaktan kaçının. Bunun yerine, düğümleriniz varsa, aşağıdan tarayın ve ardından yukarı doğru hareket edin..

7. Çok Fazla Tarz Yapmamaya Çalışın:

Hepimiz güncel moda ve trendle uyum içinde olmayı sevsek de, çok fazla şekillendirme aracı kullanmak saçınıza zarar verebilir. Saçınızı düzleştirme, perma, renklendirme ve ağartma buklelerinizi zayıf ve kırılgan hale getirebilir; Bu yüzden. Aşırı saç dökülmesini durdurmak istiyorsanız tekrar tekrar şekillendirme yapmaktan kaçının..

Saçınızı çok fazla zarar vermeden kıvırmak için kendin yap yöntemlerini takip edebilir veya ruloları kullanabilirsiniz. Bitkisel renkler kullanarak grilerinizi örtün.

8. Beslenme:

Saç dökülmesini doğal olarak azaltmak söz konusu olduğunda, bir diyet ve doğru beslenme önemli bir rol oynar. İşte sağlıklı saç ve saç derisi için beslenmenize dahil etmeniz gereken bazı şeyler

Protein: Protein açısından zengin besinler tüketmek saçınızı güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olur çünkü saçlar keratin proteininden oluşur (3). Derisiz tavuk göğsü, mercimek, soya fasulyesi, tohumlar, kuruyemişler, yumurtalar ve balıklar protein açısından zengin besinlerdir..

Omega-3: Vücudumuzdaki iltihaplanma saç dökülmesine neden olabilir ve omega-3 düşük dereceli iltihaplanmaya ve saçların doğal olarak düşmesini kontrol eden strese yardımcı olur (4). Yağlı balıklar ve balık yağı, omega-3 yağ asitlerinin en iyi kaynaklarıdır..

C vitamini: Yüksek toksin birikimi saç dökülmesini tetikleyebilir ve C Vitamini, serbest oksijen köklerini temizleyen ve saç dökülmesi olasılığını azaltan güçlü bir antioksidandır (5). Portakal, tatlı misket limonu, bektaşi üzümü C vitamini açısından zengin besinlerden bazılarıdır..

9. Sebzeler:

Sebzeler, saç köklerinizi doğal olarak besleyerek saçınızı güçlendiren mükemmel vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Ispanak, bayan parmak, su kabağı, tatlı patates, domates, kabak, balkabağı ve çiğ papaya gibi günde en az üç farklı sebze türü eklemeye çalışın. Ayrıca salatalarda veya körilerde tüketebilirsiniz..

10. Nemli Kalın:

Saçınızın dökülmesini ve incelmesini durdurmak istiyorsanız, nemli kalmak çok önemlidir. Yeterince su içmemek cansız, kuru ve kıvırcık saçlara yol açabileceğinden, dehidrasyon saç dökülmesine neden olur. Ayrıca su, saç köklerini yağlayarak saç büyümesi için gerekli olan vitamin ve minerallerin dolaşımını iyileştirir. Bu nedenle, saç dökülmesini önlemek için günde en az iki ila üç litre su için..

11. Alkol Tüketimini Azaltın:

Alkol

Vitaminler ve mineraller sağlıklı saç büyümesi için gereklidir. Yine de alkol tüketimi, dehidrasyona neden olarak vücudunuzun temel vitamin ve mineralleri emme yeteneğini azaltır ve saç dökülmesine neden olur. Saç köklerinizi gençleştirmek ve güçlendirmek için alkol yerine soğuk meyve suyu tüketin..

12. İyi Uyuyun:

İyi uykular

Siz uyurken tüm vücudunuz yeniden başlar. Uyku zamanı vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olur ve vücudunuzun yıpranma ve yıpranmadan iyileşmesini sağlar. Kortizol adı verilen stres hormonu seviyeleri yükselir, saç köklerinizi zayıflatır ve yeterince uyumazsanız saç dökülmesine neden olur..

Altı ila yedi saat uyuyarak bağışıklık sisteminizi güçlendirin, stresi azaltın, zihninizi ve bedeninizi canlandırın. Stressiz, kesintisiz bir uyku için tüm elektronik aletleri kapatın, rahatlatıcı müzikler dinleyin veya ılık su banyosu yapın..

13. Nefes Egzersizleri ve Yoga:

Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı korumak için uygun bir egzersiz rutini gereklidir. Ayrıca nefes egzersizleri ve yoga, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur, kan dolaşımını uyararak saç büyümesini destekler. Saç incelmesini ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olan deneyebileceğiniz bazı yoga pozları şunlardır:

 • sirasasana.
 • Sasankasana.

Kapalbhati ve anulom vilom gibi nefes egzersizleri uygulayarak vücudunuzdaki toksinleri atma alıştırması yapabilir ve saç sağlığını artırabilirsiniz..

14. Sigarayı Bırakın:

Sigara içmeyi bırak

Sigara sağlığa zararlıdır, paketin kendisinde yazan bir işarettir. Sigara dumanında bulunan serbest oksijen radikalleri hem aktif hem de pasif içiciler için zararlı olabilir. Ek olarak, toksinler atılmazsa zayıflamış bir bağışıklık sistemine yol açabilir. Bu, saç köklerine zarar verdiği için saç dökülmesini artırır (6). Bu nedenle saç dökülmesini kontrol etmek için sigarayı azaltmanız veya sigaradan kaçınmanız gerekir..

15. Tersiz Bir Kafayı Korumaya Çalışın:

Saç derisi hijyeni, saçınızın sağlığını ve güzelliğini korumada önemli bir rol oynar. İster genel olarak çok terliyor olun, ister çok egzersiz yapıyor olun, başınızı terden uzak tutmaya çalışın. Çok fazla terlemek, bakteriyel büyümeye, mantar enfeksiyonlarına, tıkanmış gözeneklere ve saç deriniz susuz kaldığından laktik asit birikimine yol açacaktır. Her egzersiz yaptığınızda saçınızı yıkamayı ve aşırı saç dökülmesini önlemek için saçınızı temiz ve yumuşak bir havluyla kurutmayı unutmayın..

Özet:

Saç dökülmesi oldukça yaygın olmasına rağmen, diyetinizde ve yaşam tarzınızda basit değişiklikler yapmak saçınızın sağlığında çok fazla fark yaratabilir. Bu sadece saç büyümesini teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda saç dökülmesini de büyük ölçüde azaltacaktır. Bu makalede bahsedilen ipuçlarını uygulayarak iyi sonuçlar görebilirsiniz. Saç dökülmesi devam ederse, altta yatan herhangi bir sorunu ekarte etmek için mutlaka bir doktora danışmalısınız..