Bir kişide saç dökülmesi birçok semptomdan kaynaklanabilir. Terleme, saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biridir. Terleme çok sağlıklı bir süreçtir çünkü vücuttaki toksinler ve fazla tuz bu sayede dışarı atılır. Bazı yağlar ve lipitler de bu işlemle elimine edilir, bu nedenle buhar önerilir. Bununla birlikte, araştırmalar, terleme miktarına bağlı olarak, sağlık bakım rejimlerimiz için endişe verici endişelere yol açan saç dökülmesi de dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların ortaya çıkabileceğini göstermektedir..

Terleme Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Saçta Terleme Nedenleri:

Terlemenin birçok nedeni vardır:-

  1. Bazen hava faktörü olabilir ve uzun yaz mevsiminde uzun seanslara maruz kalmak sebum bezlerinin otomatik olarak ter salgılamasına neden olabilir..
  2. Bir kişi ağır egzersiz yaparsa, bu da yaygın bir sorun haline gelir ve çoğu zaman insanlar yorgunluktan sonra bu teri yıkamazlar. Dolayısıyla bu ter birikerek köklere yapışan kiri ve kiri çeker ve terlemeye bağlı saç dökülmesini tetikler..
  1. At kuyruğunun kesilmesi nedeniyle aşırı çekiş varsa, o zaman bezler de anormal şekilde çalışabilir..
  2. Genellikle, daha gergin olan veya özgüven sorunları olan insanlar, bu tür kaygıları veya başka sorunları olmayan insanlardan daha fazla terleme eğilimindedir..

Terleme Saç Dökülmesine Neden Olur mu:

Vücuttan salgılanan salgılardaki laktik asit, keratin yapısına karışarak iplikçiklerin zarar görmesine neden olabilir. Bu, bu anormalliğin arkasındaki en önemli ve araştırılmış mantıklardan biridir..

Oldukça açık olan bir diğer neden ise, zaten düzenli bir formda bulunan bakterilerin, daha fazla yağ aktivitesi olduğu için anormal davranmaya başlamasıdır. Bu nedenle, bu onunla karışır. Bu sadece kiri ve tozu çekmekle kalmaz, aynı zamanda kirliliğin birikmesine de neden olabilir. Halihazırda kuruluk sorunu yaşayan bir kişi, düzenli olarak iyi bir temizleyici ile temizlik yapmazsa, hijyenik olmayan koşullardan dolayı incelmeler görmeye başlayabilir. Bu nedenle, bu kontrol altında tutulmalıdır.

Kaynama veya döküntü gibi diğer bakteriyel enfeksiyonlar bir neden olabilir. Terlemenin arkasındaki bir diğer önemli faktör de sağlıksız yaşam rutinleri ve alışkanlıklarıdır. Abur cuburların fazlalığı da terlemeye neden olabilir ve bu da saç dökülmesine neden olabilir. Toksinler sistemden atılabilir ve bir kişi hamburger ve pizza gibi abur cuburları fazla tüketirse, bu endişe kaynağı olabilir..

Ter Nasıl Uzak Tutulur:

Daha önce de belirtildiği gibi, aşırı terleme stres veya diğer düzensizliklerden kaynaklanıyorsa, kişi bu sorunu kontrol etmek için doktora danışmalı ve önerilen ilaçları almalıdır. Psikiyatrik danışmanlık bile yardımcı olabilir.

İyi bir yaşam rutini, her zaman düzgün bir vücut işleyişine ve bezlerin anormal salgılanmasını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bunlar salınan toksinlerdir; bu nedenle bunlar uygun bir diyetle kontrol edilebilir. Bir kişi, uygun miktarda vitamin ve mineral içeren mükemmel bir dengeli meyve ve sebze diyetine sahip olmalıdır. Yeterli miktarda protein de bu konuda yardımcı olabilir.

Gözenekleri açmak ve daha sonra bunları uygun şekilde temizlemek için buhar alınabilir..

Ev ilaçları herhangi bir mantar problemini tedavi etmek için uygundur. Neem yaprağı ve kına yaprağı oldukça yeterli.

Egzersiz, vücudun salgılarının koşullarını normalleştirmek için gereklidir. Bu nedenle meditasyon ve yoga ya da düzenli koşu veya sprint de yardımcı olabilir. Bunlar oldukça kullanışlı.

Saçlar gevşek ise baş yıkanmalı ve her egzersizden sonra fazla ter iyi bir temizleyici ile iyice alınmalıdır..

Saçtaki Teri Azaltmak İçin İpuçları:

Aşırı terlemeyi tetikleyebilecek faktörler arasında terleme, stres ve kaygı sayılabilir. Öfke, ilaca tepki, Tiroid sorunları gibi duygusal tepkiler de terlemeyi tetikleyebilir. Çoğu insan terlemekten nefret etse de, vücudunuzu serinletmek ve vücut ısısını düzenlemek için önemli bir işi temsil eder. Ancak saç derisinde terleme, kepek, saç dökülmesi ve hatta kokan saç gibi aşırı saç sorunlarına yol açar. Terli kafa derisi de hızlı saç dökülmesine neden olabilir. Bu saç sorununu kontrol etmemekle saçınızın kökleri hassaslaşacak ve kısa süre sonra saç dökülmesi sizi kel olmaya itecektir. Bu nedenle, soğutma yağlarının, saç maskelerinin, ter önleyicilerin kullanılması ve uygun temizliğin sağlanması aşırı kafa derisi terlemesini önlemeye yardımcı olabilir..

Terleme Yoluyla Saç Dökülmesini Önleme İpuçları:

İzlenecek temel ipuçları şunlardır:

1. Soğutma yağları:

Bu, yaz mevsiminde aşırı terlemeyi önlemek için en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilebilir. Limon otundan elde edilen Limon otu yağı, kurutulmuş hindistan cevizinden elde edilen hindistancevizi yağı, çay bitkilerinden elde edilen ve soğutma yağı olarak adlandırılan ağaç çayı yağı gibi bitki kaynaklarından elde edilen bazı doğal maddeler saçınızı şımartmak ve teri azaltmak için kullanılabilir. Bu yağlar doğal bitki maddelerinden yapıldığından, yaydıkları koku da özel ve hoştur, saç derisine serin ve tazelenmiş bir his verir..

2. Saç Maskeleri:

Saç maskeleri, yaz aylarında denemek için en iyi doğal saç bakım uygulamalarından biridir. En iyi saç bakım meyveleri ile taze saç maskesi hazırlayın ve avokado, çilek, muz saç maskeleri gibi ev malzemeleri en iyisidir. Saç maskesini haftada iki kez uygulamak, yaz aylarında sağlıklı saçların korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca saçı canlandırır ve saç uzamasına yardımcı olur..

3. Terlemeyi önleyici maddeler:

Kokusuz terler de yaz mevsiminde aşırı terlemeyi kontrol altına almak için kullanılabilir. Saç derinize ve alnınıza kokusuz bir ter önleyici sürün. Alüminyum klorür heksahidrat içeren ter önleyiciler teri azaltmada oldukça etkilidir. Terlemeyi önleyiciyi gece uygulayın, böylece cildinize nüfuz etmesi için zamanı olur. Normal ter önleyici işe yaramazsa, yüzde 2 difemanil tozu deneyin.

4. Soğan, sarımsak ve acı biber gibi güçlü kokulu veya baharatlı yiyeceklerden kaçının.

5. Başın terlemesini daha da kötüleştireceğinden, sıkı oturan kepler ve şapkalar giymekten kaçının..

6.Yağ ve kir birikimini azaltmak için başınızı, saç derinizi ve yüzünüzü her gün iyice yıkayın. Yüzünüz için sabun içermeyen bir temizleyici kullanın.

7. Gül Suyu Durulama:

Herkesin sevdiği en güzel kokulu dolgulu çiçek olan gül, saçlarınıza koku katmak için kullanılabilir. Saçınızı durulamadan önce suya biraz gül suyu ekleyin. Doğal görünümü ve hissi vermek için taze gül yaprakları da kullanabilirsiniz. Güller ayrıca kepek önleyici maddeler gibi davranır ve bu nedenle kepek tedavisi ile ter kokmaz, böylece saçınızın harika kokmasını sağlar!

8. Saç Makineleri:

Saç kurutma makinesi, üfleyici, saç düzleştirici ve diğer saç aletleri gibi saç makinelerini kullanmaktan kaçının. Yaz aylarında saçlarda terlemeyi önlemek için en iyi ipuçlarından biridir..

Saç bakımı, vücut hijyeninize özen göstermek kadar önemlidir ve çoğu insan bu gerçeği genellikle ihmal etme eğilimindedir. Terleme, yaz aylarında herkesin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Terleme vücut için iyi olsa da kendimizi rahat ve yapışkan hissettirir. Kafa derisi teri özellikle sorunludur. Özenle hazırlanmış bir saç stilini mahvedebilir ve saç derinize istenmeyen bir parlaklık verebilir. Saç derisinde terleme, kepek, saç dökülmesi ve hatta kokan saçlar gibi aşırı saç sorunlarına da yol açabilir. Aşırı kafa derisi terlemesi ile mücadele eden bu kategoriye giriyorsanız, burada belirtilen bu ipuçları sizin için özel olarak hazırlanmıştır. Onları takip edin ve bu yaz sezonunda kendinizi rahat ve hevesli hissedin..