Saç Ekimi Yan Etkileri

Saç ekimi son zamanlarda kadın ve erkeklerin gözdesi haline geldi. Yaşlanma ile birlikte saç seyrelmesi doğal olsa da, genetik sebepler, kafa derisi travması, kozmetik sebepler veya tıbbi durumlar nedeniyle saç büyümesinin sınırlı olduğu veya hiç olmadığı durumlarda insanlar bu işlemi tercih ederler. Saç ekimi gelecekteki saç dökülmesini durdurmasa da, kafa derisindeki büyümeyi verimli bir şekilde geri kazanmaya yardımcı olur, ancak kalıcı sonuçlar için takip eden nakiller gerekli olabilir..

Ancak kalıcı bir karar vermeden önce, saç ekimi türleri ve yan etkileri hakkında her şeyi bilmek daha iyidir. Okumaya devam etmek!

Saç Ekimi – Nasıl Çalışır ve Çeşitleri:

Hindistan’da 21-31 yaş arasındaki erkeklerin yaklaşık yüzde 46’sında saç seyrelmesi ve kellik yaygın bir sorundur. Saç ekimi, genellikle kafa derisinin daha kalın kısımları ve bazen de vücudun diğer bölgelerinden alınan saçlarla saçsız alanların aşılanmasıyla yapılır..

Doktor, saç büyüme şeklinize, saç dökülme geçmişinize ve saç dökülmenizin boyutuna bağlı olarak aşağıdaki prosedürlerden birini önerecektir. Doktor, riskleri, fiziksel sağlığınızı ve tıbbi geçmişinizi değerlendirdikten sonra size en uygun tekniği seçecektir..

İşte cerrahlar tarafından kullanılan general olan iki nakil yöntemi:

  • Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu, kafa derisi boyunca küçük kesikler yapmak için bir iğnenin kullanıldığı ve tek tek saç köklerinin aşılandığı bir tekniktir (1). Bu işlem, kafa derisine şaşırtıcı miktarda cilt alan ve zaman alan bir hassasiyetle birkaç yüz bin folikül yerleştirir..

Alınan ve aşılanan kök sayısına bağlı olarak, bu tip saç ekimi genellikle dört ila beş saat sürer. Müşterinin ihtiyacına bağlı olarak bu şekilde saç ekimi birden fazla seans sürebilir..

  • Foliküler Ünite Strip Cerrahisi (FUSS)

Foliküler Ünite Strip Cerrahisinde donör bölgeden veya saçlı derinizin daha saçlı bölgelerinden bir ünite saç alınır ve bu nedenle strip tekniği olarak da adlandırılır. Elde edilen saçlar, foliküler ünitelere ayrılarak saçın yerleştirileceği bölgeye greftlenecektir. Genellikle bu yöntemi kesmek için kafatasının oksipital bölgesi kullanılır ve kesileri kapatmak için dikişler kullanılır..

Bu işlemi gerçekleştirmek için lokal anestezi kullanılır ve ameliyattan sonra dikişlerin alınması 7 ila 10 gün sürer. Daha doğal ve dolgun bir görünüm elde etmek istiyorsanız tercih etmeniz gereken yöntem FUSS yöntemidir. Maliyet etkin bir seçenek olmasına rağmen FUSS’un iyileşme süresi FUE tekniğine göre daha uzundur..

Başarı Oranları:

Saç ekiminin başarılı olması için kişinin donör saçının kalınlığı, becerisi ve cerrahın deneyimi gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Saç ekimi ile saç dolgunluğunda mütevazı bir değişiklik bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı insanlar dramatik değişiklikleri görmek için kafa derisi küçültme teknikleri, doku genişletme veya cilt flep ameliyatını tercih edebilir..

Daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, saç ekimi prosedürlerinin etkinliği hakkındaki bilgiler daha küçük araştırma makalelerinde sunulmaktadır..

Sakal kılı kullanarak FUE uygulanan kişiler üzerinde yapılan bir araştırma, ortalama 2,9 yıllık takip sonuçlarından memnun kaldı (2).

Başka bir çalışmanın bulgularına göre FUE ile trombositten zengin plazma (PRP) tedavisinin kullanılması, başka bir çalışmanın sonuçlarına göre FUE saç ekimlerinin başarı oranını arttırmaktadır (3). PRP olmayan grupla karşılaştırıldığında, PRP grubundaki katılımcılar saç yoğunluğu, cilt iyileşmesi ve %75 yeniden saç büyümesinde hızlı iyileşmeler yaşadılar..

Saç Ekiminin Yan Etkileri:

Her tıbbi prosedürün hem faydaları hem de yan etkileri vardır. İşte yaşayabileceğiniz bazı saç ekimi risklerinin ve yan etkilerinin listesi..

1. Enfeksiyon:

Saç ekimi, enfeksiyonların meydana gelebileceği bir alan olabilen kesi ve dikişlere ihtiyaç duyar. Epidermal kistlerin ortaya çıkması, ara sıra drenajın gerekli olduğu bir olasılıktır (4). Verici veya alıcının kafa derisi hijyeni zayıfsa, lokal enfeksiyonlara yol açabilir..

2. Yara izi

Saç ekimi geçiren kişilerde yara izi veya steril folikülit olabilir. Yara izi kalma riski olduğundan, prosedüre karar vermeden önce cerrahla konuşmak daha iyidir çünkü yara izi saç ekiminin uzun vadeli etkilerinden biri olabilir (5).

FUSS yöntemi, uzun, doğrusal bir iz bırakan kafa derisi şeridinin çıkarılmasını içerir. Yara izi yeni saçlarla kaplı olsa da, çevresindeki saçlar ince ise iyileşme yarası genişleyebilir..

FUE yönteminde foliküllerin alındığı bölgede yara izleri olsa da FUSS yaralarına göre bu izler çok büyük değildir..

Bazı kişilerde, ekilen alanın çevresinde, saçlar yeniden uzadığında iyice gizlenen şişlikler olabilir..

3. Enflamasyon:

Nadiren de olsa, steril bir folikülitin, nadir görülen bir inflamatuar saç hastalığı olan saç ekimi yan etkisi olarak ortaya çıkan Lichen planopilaris (LLP) adı verilen aşırı bir versiyonunun ortaya çıkma şansı vardır. Bu iltihabi durum, kıl foliküllerinizi yara izi benzeri fibröz doku ile değiştirir ve bu da kalıcı alopesiye yol açabilir (6).

4. Kaşıntı:

İyileşen bir yara izi olduğunda her zaman kaşıntı olasılığı vardır. Saç ekiminin olumsuz etkilerinden biri olan kabuk oluşumu olduğunda ekim yapılan bölgede kaşıntıya neden olabilir. Ameliyatın ilk günlerinden sonra genellikle kafa derisinin kaşınması durur. Alan iyileşene kadar minoxidil kullanıyorsanız kullanmayı bırakın..

5. Uyuşukluk:

Lokal anestezik kullanımı saç ekiminden sonra kafa derisinde uyuşmaya neden olur ve genellikle yavaş yavaş geçer. Ancak deneyimli bir doktora başvurduğunuzdan emin olun çünkü eğer ameliyatı deneyimsiz eller yaparsa sinir hasarına yol açan uyuşma meydana gelme olasılığı vardır..

6. Şişlik:

Saç ekimi yaptıran kişilerde şişlik ve ödem oluşabilmektedir ve oldukça sık görülen bir durumdur. Ayrıca saç ekimi yan etkilerinden biri olan alın ve göz çevresinde şişlik, gözlerinizin daha koyu görünmesi ihtimali vardır..

7. Ağrı:

Ağrı, invaziv bir ameliyat olduğu için saç ekimi sonrası bir başka yan etkidir. Doğru dozda anestezi uygulanmazsa, ameliyat sırasında ve sonrasında ağrı sizi etkileyebilir. Ameliyat sonrası iyileşme sırasında da bir esneme hissi hissedebilirsiniz..

8. Kanama:

FUE veya FUSS’u seçseniz de kesilmek zorunda. Doktor kanamayı mümkün olduğunca minimum düzeyde tutmayı garanti etse de, bazı kişilerin ameliyat sonrası iyileşme süresi kanamayı gerektirebilir..

Özet:

Saç ekimi, saç derinizdeki kel bölgelerin kapatılması için uygun bir çözümdür ancak bu kararı doktorunuza danıştıktan sonra vermeniz gerekir. Saç ekimi için ideal bir aday değilseniz, başka saç uzatma tedavileri de mevcuttur. Saçınızı çalıştırmak ve sürdürmek için besleyici yiyecekler tüketmeli ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmelisiniz..