Bir kanser tedavisinin en sıkıntılı aşamalarından biri saçlarınızın demetler halinde döküldüğünü görmektir. Kanserin kendisi ciddi depresyona neden olabilir ve kafanızın kel olduğunu görmek son derece stresli olabilir. Kanseri tedavi etmek için yapılan kemoterapi, kanser hücrelerini yok ederek çalışır. Ancak saç köklerini tamamen öldüren sağlıklı hücreleri de yok eder. Bu, insanların kemoterapiden sonra saçlarını kaybetme eğiliminin temel nedenidir. Hangi kalitede saça sahip olursanız olun, en azından bir miktar saç dökülmesi meydana gelecektir. Bu makale, kemoterapiden sonra saç büyümesini nasıl teşvik edeceğinizi bilmenize yardımcı olur..

Kemoterapiden Sonra Saç Büyümesini Teşvik Edin

Kemoterapiden Sonra Saçları Nasıl Daha Hızlı Uzatacağınızı Bilmek İçin En İyi İpuçları:

Şimdi, burada size kemoterapiden sonra nasıl daha hızlı büyüyeceğinizi bilmek için en iyi ipuçlarının bir listesini veriyoruz. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1. Vitaminler ve Takviyeler:

Saç uzatma takviyeleri tipik olarak saçların daha sert ve daha hızlı büyümesine fayda sağlar. Her gün bir multivitamin alın. Muhtemelen en yaygın olarak bilinen biotin, diğer adıyla Vitamin H veya B7’dir. Silika, ısırgan otu, demir ve Vitamin A, D ve C takviyeleri, bol miktarda protein ve iyi yağ içerebileceğinden saç büyümesini ve sınıfını iyileştirebilir. Aldığınız diğer ilaçlardan sorumlu olduğunuz için, doğum öncesi vitaminleri almanız yasaklanmış olabilir..

2. Dengeli Bir Diyet Yapın:

Meyve ve sebzeler, vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri yakalamanın harika yollarıdır. Her ikisi de vücut için hayati önem taşıyan demir ve protein içeren yiyecekleri yemek de hayati önem taşır. Takviyelerde bulunan ek vitamin olan beta karoten, saçın liflerini korumaya yarar. Et, mercimek, yumurta, fasulye ve tofu gibi protein açısından zengin besinler. Tatlı ve çikolata gibi ekstra şekerli yiyeceklerden kaçınmak da uyarılan saç köklerini koruyabilir. İyi ve sağlıklı bir diyet, kemoterapiden sonra saç büyümesi için doğal ilaçlar arasında en iyisidir..

3. Saçlarınıza Masaj Yapın:

Zeytinyağını her gün 5 ila 10 dakika boyunca küçük dairesel hareketlerle saç derisine masaj yapın. Kemoterapiden sonra daha erken saç büyümesine ilham vermek için kafa derinize kan hareketini arttırır. Saç derisini çok yumuşak yapacaktır. Bu, daha hızlı saç büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir. Egzersiz, kanın vücudunuza hareketini artırır ve vücut ısınızın artması saçların daha hızlı uzamasını destekler..

4. Yeni Saç Kesmek:

Erken bir düzeltme, kuyu uçlarından kurtularak saçın daha kalın görünmesini destekleyebilir. Saç düzensiz bir şekilde uzarsa, başın kesilmesi veya tamamen tıraş edilmesi saçı daha yoğun ve daha düzenli bir görünüme kavuşturabilir. Stilistler, bölünmüş uçları önlemek için her 6-8 haftada bir düzeltmenin gerekli olduğu konusunda ısrar etmeyi severler, ancak bu doğru değildir. Bu arada saç boyama, ağartma, renklendirme, perma işlemlerinde kullanılan kimyasallardan uzak durmak en doğrusudur..

5. Yapay Saç Bakım Araçlarından Kaçının:

Saçınızı keserek uzatmanın faydası, yeni saçın tamamen bakire olmasıdır – düzleştiricilerden, güneşe maruz kalmadan, kıvırma ütülerinden, sert temizlik ürünlerinden, pürüzlü taraklardan, silikonun çok güçlü fırçalamasından, boya veya metal saç lastiklerinden ve ağartıcıdan zarar görmez. Daha fazla hasarı önlemek için bu kimyasallardan tamamen kaçınılmalıdır..

6. Saten Yastık Kullanımı:

Geceleri sürtünmeyi ve mekanik yaralanmaları azaltmak için saten bir yastık kılıfı üzerinde uyuyun. Bu aynı zamanda tam bir gece uykusu almanız için sizi rahatlatacaktır..

7. Bir Peruk Kullanın:

Sabırsızsanız ve kemoterapiden sonra saçınızın ne kadar uzayacağını merak ediyorsanız, peruk mükemmel bir çözümdür. Doğal kıllarınıza eşit bir peruğunuz varsa iyi olur. Bir taneye ihtiyacınız varsa, daha doğal görünmesi için uyarlayın. Bunu, kemoterapiye başlamadan önce, saçlarınız orada sakinleştiğinde yapabilirsiniz. Daha sonra yapmayı seçerseniz, saçınızın bir tutamını peruğa uyacak şekilde koruyabilirsiniz..

Kemoterapi Sonrası Saç Çıkma Aşamaları:

Çoğu insanın en büyük sorusu “kemoterapi sonrası saçlarım ne zaman uzar?”. Bu kemo saç çıkma zaman çizelgesi, kemoterapi sonrası saç büyümesinin aşamalarını anlamanıza yardımcı olabilir. Bu zaman çizelgesinin tamamen kemoterapinin kafa derisi, yaş, saç durumu ve diğer tıbbi parametreler üzerindeki etkisine bağlı olduğunu unutmayın. Kemoterapiden sonra saç büyümesinin aşamaları şunlardır:

 • Yumuşak Saç Tüyleri: Bu, kemoterapiden iki ila üç hafta sonra olur..
 • Saç Büyütme: Gerçek zamanlı saç büyümesi kemoterapiden bir ay sonra başlar
 • Bir inç saç: İki aylık kemoterapiden sonra saçınız bir inç uzar.
 • 2-3 İnç Saç: 6 ay sonra saçlarınızın 2-3 cm uzadığını fark edeceksiniz.
 • Büyük Boy: Bir yıl sonra saçınızı taramaya veya fırçalamaya başlayabilirsiniz..

Önlemler ve Kontrendikasyonlar:

Kemoterapiden sonra saçların yeniden çıktığını fark etmek iyi bir işarettir. Normal büyümenizden daha yavaş olsa da, büyüme kesinlikle istikrarlı olacaktır. Kalıcı kellik oldukça nadirdir, ancak kafa derinizde bazı kel yamalar fark edebilirsiniz. Aşağıdaki önlemin alınması, hasarı önlemenize ve büyümeyi hızlandırmanıza yardımcı olacaktır:

 • Zayıf folikülleri köklerinden çekebileceğinden, saçın aşırı fırçalanmasından kaçınılmalıdır..
 • Yeni saç büyümesini teşvik ettiğini iddia eden ilaçlar, kemoterapiye bağlı saç dökülmesinde etkili olmayabilir..
 • Saçınızı her zaman havayla kurutun ve asla ısı veya şekillendirici ürünler kullanmayın..
 • Stres daha fazla hasara yol açabileceğinden, saç dökülmesi konusunda çok fazla strese girmeyin..
 • Kolay bakım için saçınızı kısa tutmak her zaman iyidir.
 • Saç derinizi temizlemek için hafif, doğal bir şampuan kullanın
 • Ölü saçlarınızın her yere düşmesini önlemek için kemo şapkası takın..
 • Güneşe çıkarken her zaman saç derinize güneş kremi kullanın..

Kemoterapi, kanser tedavisi için neredeyse vazgeçilmezdir. İptal hücreleri yok etmek ve diğer organlara yayılmasını önlemek için kanıtlanmış yöntemlerden biridir. Ancak sağlıklı hücreler üzerindeki etkisi önlenemez ve saç dökülmesi tedavinin bir parçasıdır. Gereksiz travmalardan kaçınmak için doktorun bunu hastaya ve ailesine açıklaması elzem hale gelir. Ayrıca, saç dökülmesinin geçici olduğunu ve nadiren geri döndürülemez olduğunu anlamalısınız. Kalitesi eskisi kadar iyi olmasa bile, saçlarınız bir süre sonra kesinlikle tekrar çıkacaktır. Endişelerinizi bir kenara bırakın ve bırakın doktorlarınız sizi kanserden kurtarmak için ellerinden geleni yapsın. Kemoterapiden sonra saç büyümesini teşvik etmek için bu basit ipuçlarını izleyin.

Bu yüzden, kemoterapiden sonra saç büyümesine dikkat etmek için en iyi ipuçları bunlar. Umarım bu makaleyi çok faydalı ve etkili bulursunuz. Dikkatli ol!