Uzaklaşan saç çizginiz için endişeleniyor musunuz? Saç aşısı denilen pahalı bir alternatif mi düşünüyorsunuz? Minimum yedi ay düzenli minoxidil kullanımı ile saçlarınız için şaşırtıcı sonuçlar görebilirsiniz. Sadece zor kazanılan yüzlerce paranızı kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda saç dökülmesini de durdurur. Minoxidil’in uygun tedavisi ile birkaç ay içinde mucizevi saç büyümesini göreceksiniz. Bu yazıda minoksidilin saç büyümesi için nasıl kullanılacağını tartışıyoruz.?.

saç büyümesi için minoksidil

Minoxidil’in Saç Uzaması İçin Faydaları:

Saç Büyümesi İçin Minoksidil:

Minoxidil aslında FDA tarafından onaylanmış bir ilaçtır ve halk arasında Rogaine markasıyla bilinir. Araştırma ve ankete göre, bu ilaç onu düzenli olarak kullanan kişilerde gerçekten işe yarıyor. İlaç yüzde iki ve yüzde beş konsantrasyonlarda mevcuttur. Bu ilacı günde iki kez uygularsanız, sadece saç dökülmesini durdurmakla kalmayacak, aynı zamanda eski haline dönecektir. İlaç, saç köklerinin çevresinde bulunan kan damarlarını genişletir. Bu, besin arzını arttırır ve böylece daha fazla saç büyümesine neden olur..

Saç Büyümesi İçin Minoksidil

Minoxidil Saç Uzamasına Neden Olan DNA Sentezini Artırır:

Bu ilaç aynı zamanda saç köklerinde DNA sentezini de arttırır. Saç derisine uygularsanız, saç köklerine emilir ve sülfonil transferaz adı verilen bir katalizör üretir. Bu katalizörün işlevi, normalde aktif olmayan minoksidili aktif sülfit bileşiğine dönüştürmektir. Bu aktif bileşik sırayla tüm potasyum kanallarını aktive ederek hızlı saç büyümesine neden olur..

Saç Uzaması İçin Minoxidil Krem veya Sıvı Solüsyon Uygulayın:

%10 veya %12,5 oranında mevcut olan minoksidil kremini tercih edebilir veya %2, %4, %5 ve %8 oranında gelen sıvı solüsyonu tercih edebilirsiniz. Bu tedavi saçın daha hızlı uzamasını sağlar. Başarının derecesi kişinin saç dokusuna, saç çizgisinin gerilediği alana ve ilacın gücüne bağlıdır. Sonuç, %2’lik hafif bir çözeltiden ekstra güçlü %8’lik bir çözeltiye kadar değişebilir. Ancak, ilacın yüzdesinin bir profesyonel tarafından belirlenmesi gerekir. Saç çizginiz için gereken güç için daima bir doktora danışın. Kellik şiddetli ise, doktorlar bazen kafein, azelaik asit ve MPG veya medroksiprogesteron gibi ek güçlendiricilerin kullanılmasını da tavsiye eder. Bu dozlar esas olarak erkekler içindir. Bazen doktorlar ayrıca propecia’nın minoksidil ile birlikte kullanılmasını da önerir. Birincisi aynı zamanda FDA onaylı bir ilaçtır..

Minoxidil, Kadınların Saç Büyümesinde de Harikalar Yaratır:

Bu ilaç, kadınlarda saç büyümesini daha hızlı yapmak için kanıtlanmış bir başarı kaydına sahiptir. %2’lik minoxidil’in hafif solüsyonunu kullandıktan sonra, çoğu kadın birkaç ay içinde saçlarının mucizevi bir şekilde yeniden çıktığını gördü. Ancak maksimum sonucu görmek için bu ilacı en az yedi ila sekiz ay kullanmanız gerekir..

Ancak minoxidil ile saç dökülmesi tedavisine başlamadan önce bir uzmana danışmalısınız. Diğer tüm ilaçlar gibi, bu ilacın da bazı küçük yan etkileri vardır. Bunlar çok hafiftir ve uzun süreli hasara neden olmaz. Bazı olası yan etkiler baş ağrısı, çarpıntı, kızarıklık ve yüzde tüylenmedir. Ancak minoksidil kullanmayı bıraktıktan kısa bir süre sonra bu yan etkiler azalır. Bu ilacın daha yüksek dozu, bu yan etkilerin olasılığını artırabilir. Bu nedenle, doğru oranda solüsyon veya krem ​​seçerken çok dikkatli olun ve saçınızın istediğiniz uzunlukta uzamasını sağlayın..