Sürekli öksürük sizi hayal kırıklığına mı uğratıyor? Boğazınızda sizi uykudan mahrum bırakan bir gıdıklanma ve tahriş hissediyor musunuz? Merak etme! Piyasada, kalıcı öksürük ve kaşıntı hissinden geçici bir rahatlama sağlayabilecek birçok reçetesiz öksürük şurubu bulunmaktadır. Boğazınızı yatıştırır ve tekrar daha iyi hissetmenizi sağlar!

Hindistan'daki En İyi Öksürük Şurupları

Tabii ki, bir sorunuz olabilir! Piyasada o kadar çok öksürük şurubu var ki, hangisinin benim için olduğunu nasıl bilebilirim? Cevap, ne tür öksürüğünüz olduğuna bağlı! Her öksürük şurubunun herkese uymadığı doğrudur. Şimdi doğru ürüne karar vermek için öksürüğün nedenleri ve türleri hakkında daha fazla bilgi edelim..

Öksürüğün Sebebi Nedir??

Öksürük, vücudun yabancı partikülleri veya tahriş edici maddeleri boğazınızdan zorla dışarı atmak için verdiği doğal bir tepkidir. Bazen öksürük, üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle geçici olabilir ve tipik olarak birkaç gün ila bir hafta sürer. Buna “Akut öksürük” denir. Öksürük şiddetliyse ve iki ila üç haftadan uzun sürerse, çok daha ciddi bir durum olan “Kronik öksürüğü” gösterebilir (1)

Şimdi öksürüğü tetikleyebilecek bazı ana faktörlere bir göz atalım:

 • Toz, polen vb. tahriş edici maddelere karşı alerjik reaksiyonlar.
 • Grip (Grip)
 • Astım
 • Bronşit
 • Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GERD)
 • boğaz enfeksiyonları
 • Sinüzit
 • KOAH
 • Yutma Zorlukları
 • Tüberküloz
 • Akciğer kanseri
 • Roman Corona Virüsü (COVID 19) (2)

Öksürük Türleri:

Öksürükleri anlamanın en basit yolu, onları Islak veya Kuru olarak sınıflandırmaktır..

 1. Islak Öksürükler mukusla doludur ve genellikle soğuk algınlığı, grip, zatürre vb. durumlarda ortaya çıkar. Solunum sistemindeki mukustan kurtulmanın bir yoludur ve kişi boğazın arkasında yapışkanlık, ıslaklık hissi yaşar..
 2. Kuru Öksürük mukus çıkarmaz ve boğazınızda kuru, gıdıklanma hissi bırakmaz. Genellikle alerji, krup, astım vb. nedeniyle yolunuzda oluşan iltihaplanmanın bir sonucudur..

Öksürüğün türüne bağlı olarak, belirli bir sorunu çözmek için formüle edilmiş uygun bir ıslak öksürük şurubu veya kuru bir öksürük şurubu seçebilirsiniz..

Hindistan’da Yetişkinler ve Çocuklar İçin En İyi 9 Öksürük Şurubu, 2021:

Genel kullanıma uygun bazı popüler ayurveda/bitkisel öksürük şurubu markalarına göz atalım:

1. Dabur Honitus Şurubu:

Dabur Honitus Öksürük Şurubu

ŞİMDİ AL

Dabur Honitus Bitkisel Öksürük Çözümü, piyasadaki en etkili öksürük şuruplarından biri olarak kabul edilir. Uyuşukluğa neden olmadan sinir bozucu öksürükten hızlı bir rahatlama sağlar. Ayurvedik formülasyon, boğazdaki akut öksürük ve tahrişi tedavi edebilen Tulsi, Mulethi, Banaphsa gibi bileşenlerle güçlendirilmiştir. %100 güvenli ve doğal bir ilaçtır..

 • Önemli bileşenler: Bal, Mulethi, Sunthi, Banapsha, Tulsi vb..
 • Dozaj: Çocuklar: Günde 3-4 defa 1 çay kaşığı Yetişkinler: Günde 3-4 defa 2 çay kaşığı.

2. Charak Pharma Kofol Şurubu:

Charak Pharma Kofol öksürük şurubu

ŞİMDİ AL

Kofol by Charak Pharma, hem ıslak hem de kuru öksürükler için uygun bir ayurveda öksürük şurubu. Bu eşsiz bitkisel karışım, sorunu köklerden tedavi etmek için iltihap önleyici, balgam söktürücü, alerji önleyici ve mukolitik bir ajan gibi çalışır. Öksürüğü hafifletmenin yanı sıra şurup, solunum problemlerinden ve alerjilerden de kurtulma sağlar. Hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılabilen, uykusuz bir formüldür..

 • Önemli bileşenler: Akkalkara, Kababchini, Mari, Sonth, Banafsha, Hapusha vb..
 • Dozaj: Yetişkinler: 2 ila 3 çay kaşığı, çocuklar: 1 çay kaşığı, bebekler: 1/2 çay kaşığı

3. Dr Vaidya’nın Huff ‘N’ Kuff Şurubu:

Vaidya'nın Huff 'n' Kuff Öksürük Şurubu

ŞİMDİ AL

Dr Vaidya’nın Huff n Puff Ayurvedik öksürük şurubu, öksürük ve enfekte boğaz ile başa çıkmak için bitkisel bir karışımdır. Ayurveda’nın Vata, Pittha ilkelerine göre formüle edilmiştir. Brahmi Ghan, Ardusha Panchag Ghan, Tulsi, Kapur, Jyeshthimadhu Ghan gibi 5 ana malzemeyi kullanan şurup, bu doshaları dengelemeye ve akciğerlerin durumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Ürün, öksürüğü tedavi etmenin yanı sıra burun alerjileri, soğuk algınlığı ve astımı da temizler..

Önemli bileşenler: Jyeshthimadhu Ghan, Ardusha Panchag Ghan, Brahmi Ghan, Tulsi Ghan, Kapur

Dozaj:

 • Yetişkinler için: 2 çay kaşığı – Günde üç kez
 • Çocuklar için: 1 çay kaşığı – Günde 3 defa
 • Bebekler için: ½ çay kaşığı – Günde üç kez

Önlemler: Bu şurup şeker hastaları için önerilmez..

4. Hamdard Joshina Bitkisel Öksürük:

Hamdard Joshina Bitkisel Öksürük Şurubu

ŞİMDİ AL

Hamdard Joshina, öksürük ve soğuk algınlığı için bir Unani ilacıdır. Uyuşukluk, uyuşukluk vb. yan etkilere neden olmayan alkolsüz bir formüldür. 12 güçlü bitki ile yapılan bu şurup, tıkanıklık, burun tıkanıklığı, inatçı öksürükten çabucak rahatlama sağlar. Kaşıntılı, tahriş olmuş bir boğazı bile yatıştırabilir ve sürekli hapşırmaya son verebilir..

Önemli bileşenler: Tulsi, Mulethi, Amaltas, Unnab, Saplstan vb..

Dozaj:

 • Yetişkinler için: Kahvaltıdan önce ve yatmadan önce 100 ml ılık su ile karıştırılmış 10 ml Şurup.
 • Çocuklar için: Yetişkin dozunun yarısı veya doktor tarafından reçete edilen doz.

Önlemler: Çocuklar için bu şurubu kullanmadan önce bir doktora danışmak daha iyidir. 6 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir.

5. Vaddmaan Zecof – Saf Bitkisel & Doğal Ayurvedik Öksürük:

Vaddmaan Zecof – Saf Bitkisel & Doğal Ayurveda Öksürük Şurubu

ŞİMDİ AL

Vaddman Zecof, güvenli ve doğal malzemelerle hazırlanmış yetişkinler için yenilikçi bir bitkisel öksürük şurubu. Kuru ve ıslak öksürüğün tedavisinde yardımcı olabilecek 12 ayurveda bitkisi vardır. Alkol gibi uyuşukluğa neden olan sakinleştiriciler içermediği için gündüz bile alabilirsiniz. Ayrıca kirlilik gibi çevresel faktörlerin neden olduğu solunum problemlerini önler ve genel sağlığı iyileştirir..

 • Önemli bileşenler: Neelgiri yağı, Nane yağı, Tulsi, Saunth, Yashthimadhu, Karkasingi, Somlata, Kaantakari
 • Dozaj: Yarım bardak ılık suya 2 ila 3 kaşık.

Önlemler: 10 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez

6. Baidyanath Bhringrajasava:

Baidyanath Bhringrajasava

ŞİMDİ AL

Baidyanath Bhringrajasava ile mevsimsel gripten uzak durun! Bu etkili öksürük şurubu, solunum yolunuzdaki mukusu temizleyebilir ve tahriş olmuş boğaz için anında rahatlama sağlayabilir. Bhringraj, Jaiphal, Clove, Jaggery vb. gibi genel halsizlik ve karaciğer bozukluklarını öksürük ile tedavi edebilen doğal maddeler içerir. Bu ürünün düzenli kullanımı, genel sağlık durumunuzu iyileştirmenize yardımcı olabilir..

 • Önemli bileşenler: Bhringaraj, Haritaki, Pipal, Jaiphal, Karanfil, Chaturjat, Dhaataki, Jaggery
 • Dozaj: günde iki kez 12 ml

7. Himalaya Koflet Şurubu:

Himalaya Koflet Öksürük Şurubu

ŞİMDİ AL

Himalaya Koflet kuru ve alerjik öksürük için mükemmel bir öksürük şurubu. Kaşıntılı bir boğazı yatıştırabilen doğal bir nemlendirici olan balın iyiliği ile aşılanmıştır. Kutsal Fesleğen, Meyankökü gibi diğer bileşenler, solunum yollarındaki iltihabı azaltır ve antitussif ajanlar gibi çalışır. Bu şurup ayrıca alerji ve enfeksiyon riskini azaltmak için bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir. Çabuk rahatlamak için bu şurubu pastil şeklinde de alabilirsiniz..

 • Önemli bileşenler: Tulsi, Bal, Meyan Kökü.
 • Dozaj: Şiddet ve duruma göre bir doktor konsültasyonu önerir.

8. Adulsa Öksürük Şurubu:

Adulsa öksürük şurubu

ŞİMDİ AL

Sapat Adulsa, hem ıslak hem de kuru öksürükler için hızlı bir öksürük şurubu. Bronşit, iltihaplanma gibi yaygın solunum yolu rahatsızlıklarını tedavi edebilen bir ayurvedik reçetedir. Şurup sadece Adulsa, Tulsi, Bal vb. gibi kalıcı öksürüklere son verebilecek ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirebilecek doğal maddeler içerir. Uykusuz formülü, aktif bir yaşam tarzı olan insanlar için uygun hale getirir..

 • Önemli bileşenler: Adulsa, Tulsi, Kantakari, Haldi, Yashtimadhu
 • Dozaj: Yetişkinler: 1-2 çay kaşığı (5ml) günde 2-4 kez; 1 çay kaşığı (5ml) günde 2-4 kez

NOT: Daha iyi sonuçlar için ılık suyla alın. Aşırı dozdan kaçınmak için tıbbi gözetim altında kullanın.

9. Kofton Ayurveda/Bitkisel Öksürük Şurubu:

Kofton Ayurveda Bitkisel Öksürük Şurubu

ŞİMDİ AL

Kaburgalarınızı kırabilecek bir öksürük şikayetiniz varsa, hemen rahatlamak için KOFTON Öksürük Şurubu’nu deneyin. Bu bitkisel karışım, öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve bronşiti tedavi edebilen Adulsa, Tulsi ve Pippali ile yapılır. Sorunu kısa bir süreliğine bastırmak yerine temel nedeni tedavi ederek çalışır. Uykusuz gecelere veda etmek için talimatlara göre kullanın.

 • Önemli bileşenler: Adulsa, Tulsi, Pippali
 • Dozaj: Yetişkinler: Yetişkinler – (10ml) iki çay kaşığı, yemeklerden sonra günde üç kez; Çocuklar: (5ml) günde üç kez bir çay kaşığı.

NOT: 1 yaşın altındaki çocuklar için değil. Herhangi bir alerjik reaksiyon yaşarsanız ilacı kullanmayı bırakın..

Doğal Olarak Öksürük Nasıl Önlenir??

Çoğu durumda olduğu gibi öksürükleri önlemek zordur. Toz veya iç sağlık komplikasyonları gibi mikropartiküller tarafından tetiklenirler. Bununla birlikte, bu ipuçlarını takip etmek öksürüğün yoğunluğunu azaltmanıza yardımcı olabilir:

 • Polen, toz veya gıda gibi alerjiye neden olabilecek maddelerden uzak durun..
 • Kuru havalarda boğaz tahrişini ve kuru öksürükleri önlemek için nemlendirici kullanın..
 • Boğazınızı nemlendirmek için bol su, bitki çayları gibi ılık sıvılar için..
 • Boğaz enfeksiyonlarını iyileştirmek ve yolu temizlemek için tuzlu su gargarası kullanın..
 • Tahriş edici maddelerin boğazınıza girmesini önlemek için eğimli bir pozisyonda uyuyun

Öksürüğü bastırmak için birçok OTC ilaçlı ilaç olmasına rağmen, bu ayurvedik veya bitkisel öksürük şurupları sorununuzu herhangi bir yan etki olmadan tedavi eder. Ayrıca enfeksiyon riskini azaltarak ve sisteminizi içeriden güçlendirerek genel sağlığınızı desteklerler. Öksürüğü tedavi etmek için başka doğa bazlı ürünler kullandıysanız, bize bildirin.!

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Benedryl gibi reçetesiz satılan öksürük şurupları güvenli kabul ediliyor mu??

Cevap: OTC ilaçlarının çoğu hastalara reçetesiz ilaç olarak satılmaktadır. Mukusu gideren, solunum yollarını temizleyen ve öksürüğün şiddetini azaltan Difenhidramin, Bromheksin vb. gibi öksürük baskılayıcı ilaçlar içerirler. Ancak bu ilaçların karaciğer ve böbrek sorunları, kalp atış hızı, titreme vb. gibi tehlikeli yan etkileri olduğu bilinmektedir. Bir doktor tarafından sınırlı bir süre için reçete edilmedikçe, bu ilaçları almaktan kaçınmak daha iyidir..

S2. Çocuklar için öksürük şurupları neden önerilmez??

Cevap: Öksürük şurupları, küçük çocuklar için tehlikeli olabilecek spesifik mukolitik veya antitussif ilaçlar içerir. Bu şuruplar ayrıca alkol gibi sakinleştiriciler içerir. Çocuklarda aşırı doz riski nedeniyle doktorlar, bir çocuk doktoru tarafından belirtilmedikçe (düşük dozlarda) bu şurupların kullanılmaması konusunda uyarırlar..

S3. Ev ilaçları öksürük tedavisinde işe yarar mı??

Cevap: Zencefil çayı, ılık su gargarası gibi ev ilaçları öksürükten geçici bir rahatlama sağlar. Şiddetli bir öksürük nedeniniz varsa, sadece bu yöntemlere bağlı kalmak yerine bir doktora görünmek daha iyidir. Ayrıca, bitkisel öksürük şurubunu el altında bulundurmak, uygun bir ilaca geçene kadar kısa bir süre için sizi rahatlatabilir..

Sorumluluk Reddi: Bu site teşhis, tedavi veya tıbbi tavsiye sağlamak için tasarlanmamıştır. Bu sitede doğrudan veya üçüncü taraf web sitelerine bağlantı verilerek sağlanan ürünlerle ilgili bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Tüm ürünler stok durumuna bağlıdır ve sonuçlar kişiden kişiye değişebilir..

En İyi Öksürük Şurupları