Solunum problemleriniz mi var? Akciğerlerinizi sağlıklı tutmak ister misiniz? Günümüzde pek çok insan sağlıksız ve dengesiz yaşamlarından dolayı akciğer sorunları yaşamaktadır. Hava kirliliği, sağlıksız akciğerlerin ana nedenidir. Akciğerleriniz her gün harika bir çalışma sağlar. Güçlü akciğerler, çaba göstermenize, yaşamanıza ve iyi performans göstermenize ek olarak kanınıza büyük miktarda oksijen sağlar. Vücudumuza benzer şekilde akciğerler de özverinin yanı sıra günlük bakım gerektirir. Bu nedenle, bugün bu yazıda size ciğerlerinizi sağlıklı tutmak için bazı ipuçları anlatıyoruz..

Akciğerleri Sağlıklı Tutmanın Yolları

Akciğer probleminiz varsa bu tür belirtiler yaşayabilirsiniz ve bunlar aşağıdaki gibidir;

  •  Nefes alırken ağrı
  •  Egzersizle Öksürük ve Hırıltı
  •  Basit eylemlerde nefes darlığı
  •  Kalıcı öksürük
  •  Aktivitede değişiklik olan bayılma

Akciğerleri Sağlıklı Tutmak İçin En İyi İpuçları:

Şimdi, aşağıda size ciğerlerinizin sağlığını koruyan en iyi ipuçlarını anlatıyoruz. Bunlar aşağıdaki gibidir;

1. Huff Öksürük Tekniği:

ıslak öksürük

Huff Cough yöntemi, tek bir büyük öksürüğe eşit olarak bakan bir dizi mini öksürüktür. Bunu yapmak için solunum terapistiniz size yardımcı olur..

2. Egzersizi Gerçekleştirin:

egzersizi fark

Akciğerlerinizin günde 10 ila 20 egzersizde çalışması çok önemlidir. Göğsünüz ve karın kaslarınız hava çekmenize izin verir. Onları güçlendirin ve derin nefes almayı da deneyebilirsiniz..

3. Nemli Kalın:

Bir bardak su

Tükürüğü temizlemek için her gün 2 litre sıvı veya su içmek çok önemlidir. Zayıflamalar için, tedavi stratejinizin geri kalanında hangilerinin işe yaradığından emin olmak için önce uzmanınıza danışmalısınız. Bu nedenle, fazladan su için, çünkü iyi bir hidrasyon hava yolu tükürüğünün ıslak kalmasına yardımcı olur, bu da öksürmek için gevşemesini sağlar..

4. Asansör Yerine Merdiven Kullanımı:

Sağlıklı ciğerleri korumak için, her gün merdivenlerden aşağı, bodruma doğru çok sayıda gezi işaretlemeniz gerekir. Bisiklete binmek, merdiven çıkmak veya hızlı yürümek gibi kalbinizin daha hızlı atmasını sağlayan birçok egzersiz vardır. Kalbinizi ve ciğerlerinizi düzgün formda tutmak için fayda sağlarlar..

5. Antioksidanlara Sahip Olun:

mantar

Akciğerlerinizi kontaminasyon tarafından tetiklenen serbest radikal zararından tamamen temizlemenize yardımcı olan antioksidanlar açısından ironik olan mantarların yanı sıra brokoli benzeri gıdaların tüketimi.

6. Bir Savunma Maskesi Kullanın:

Toz, kimyasal veya asbestten bir yerden bir yere çalışanlar için havalandırılan çalışma bölgelerine ek olarak gaz maskesi de dahil olmak üzere koruyucu kıyafet giymeleri çok önemlidir. Kirlilik içinde seyahat ederken, endüstriyel maruziyet akciğer kanseri, KOAH ve astıma yol açan akciğer sağlığı için başlıca tehlike olduğundan, ağzınızın ve burnunuzun çevresine bir yüz maskesi veya eşarp takılır..

7. Postural ve Perküsyon Drenajı:

Postural ve Perküsyon Drenajına ihtiyacınız varsa doktorunuza başvurun. Bu süreçte, mukus akciğerlerden hava yollarına atılır, böylece öksürükle dışarı atılabilirler. Perküsyon, garantili drenaj pozisyonları, derin nefes alma ve öksürük bu yöntemde tamamen geri dönüştürülür.

8. Sigaradan Kaçının:

Sigara içmekten kaçının

Sigara içmek, kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya KOAH gibi ciddi akciğer hastalıklarının yanı sıra akciğer kanserinin ana nedenidir. Puro, pipo ve sigara dumanı 4000’den fazla zararlı kimyasalı kapsadığı için duman ciğerlerinize zarar verebilir. Ayrıca kendinizi ikinci el sigara dumanından da koruyun. Evinizde sigara içilmeyen bir bölge oluşturun.

9. Hava Kirliliğine Dikkat Edin:

Hava kirliliği

Hava kirliliğinin farkında olmak ve havayı taze tutmak için payınızın olmasını sağlamak çok gereklidir. İçerideki ve dışarıdaki hava kirliliği, özellikle akciğer hastalıkları olan kişiler için sağlık sorunlarına neden olabilir..

Akciğerleri Sağlıklı Tutmanın Yolları