Bağışıklık sistemi, bizi tüm enfeksiyonlardan koruyan süper güce sahiptir. Sağlıklı olmasını kim istemez ki? Hepimiz, vücudumuzun doğal savunmasını güçlendirerek, olumsuz koşullarda ayakta kalan bağışıklığı arzu ederiz. Söylemesi yapmaktan daha kolay olsa da, bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri yaparak bağışıklık sisteminizi büyük ölçüde iyileştirebilirsiniz..

Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, vücudunuza uzun süreli zarar vermemeleri için hastalığa neden olan zararlı organizmalarla savaşabilirsiniz. Bağışıklık sistemini doğal olarak nasıl geliştireceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Bağışıklık Sisteminizi Nasıl İyileştirirsiniz?

Bağışıklık Sisteminizi Hızla Nasıl İyileştirirsiniz:

Bağışıklık sisteminizi doğal olarak geliştirmek için deneyebileceğiniz şeylerin bir listesi:

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Gıdalar:

Gıda, bağışıklığınızı güçlendirmenin ve sizi sağlıklı ve doğal olarak formda tutmanın en iyi yollarından biridir. Yağsız proteinler ve kompleks karbonhidratlar gibi çeşitli besinlerle dolu sağlıklı yiyecekleri dahil ederek, vitamin ve mineral girişi ile sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz (1).

Fermente gıdalar ve probiyotik içeren gıdalar yemek, bağışıklık sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Probiyotik içeren besinlerden bazıları şunlardır:

 • yoğurt.
 • Süzme peynir.
 • pastörize edilmemiş lahana turşusu.
 • Bir çeşit yöresel Kore yemeği.
 • Kombu çayı.
 • soya peyniri.

Bu nedenle, bağışıklığınızı tamamen doğal bir şekilde artırmak için dengeli bir diyet izlemeniz önerilir (2) ve işlenmiş gıdalar, şekerler, abur cuburlar ve içecekler gibi besin içermeyen gıdalardan kaçının.

2. Sağlıklı Bağışıklık Sistemi İçin İhtiyacınız Olan Vitaminler:

Vitaminler, vücudunuzda bağışıklık oluşturmada önemli bir rol oynar, böylece enfeksiyonlarla savaşmaya hazır olur. Meyve ve sebzelerde doğal olarak bulunan vitamin ve minerallerin sayısı, vücudunuzu sağlıklı ve güçlü tutmanıza yardımcı olur..

 • C vitamini vücudunuzun enfeksiyonlarla hızlı bir şekilde savaşmasına veya onları etkili bir şekilde önlemesine yardımcı olur. Ispanak, lahana, dolmalık biber, papaya C vitamininin doğal kaynaklarından bazılarıdır..
 • E Vitamini, vücudunuzun bağışıklık sisteminizin sağlıklı işleyişini iyileştiren biyokimyasal reaksiyonlarında önemli bir rol oynar. Badem, yer fıstığı, fındık, ayçiçeği çekirdeği en iyi E vitamini kaynaklarından bazılarıdır..
 • A vitamini, bitki karotenoidlerinde bulunur ve bir enfeksiyon savaşçısı olarak hareket eden önceden oluşturulmuştur (3). Tatlı patates, havuç, kavun, balkabağı en iyi A vitamini kaynaklarından bazılarıdır..
 • D vitamini, bağışıklık sistemini destekleyen ve güneş ışığı vitamini olarak da adlandırılan güçlü bir besindir. Sardalya, somon, uskumru, ton balığı bu D vitamininin en iyi kaynaklarından bazılarıdır..
 • Sağlık yararları, gıdalara folat veya folik asit eklenmesinin nedenidir. Mercimek, fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, avokado bu vitaminin en iyi kaynaklarından bazılarıdır..
 • Demirin önemli bir rol oynadığı birçok bağışıklık sistemi sürecinde işlev görmesi için oksijenin hücrelere taşınması gerekir. Kırmızı et, tavuk, fasulye, istiridye, brokoli en iyi demir kaynaklarından bazılarıdır..

3. Çinko:

Beyaz kan hücrelerinin en iyi şekilde çalışması, bağışıklık sisteminizin işleyişinde hayati bir rol oynar. Çinko, yeni bağışıklık sistemi hücreleri üreten ve verimli bir şekilde işlev gören minerallerden biridir (4). Çinko yönünden zengin besinlerden bazıları şunlardır:

 • Yengeç.
 • Yağsız et.
 • Kümes hayvanları.
 • İstiridyeler.
 • yoğurt.
 • Nohut.
 • kuru fasulye.

4. Bağışıklığınızı Geliştirmek İçin Egzersiz/Yoga:

Birçoğumuz obezite veya yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklarla başa çıkmak için günlük rutinimize egzersizleri veya yogayı dahil ediyoruz. Ancak yeterince egzersiz yapmanın bağışıklık sisteminiz üzerinde de derin bir etkisi olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir..

Egzersiz yapmak kan dolaşımını orta derecede iyileştirir ve iltihabı azaltarak bağışıklık hücrelerinin düzenli olarak yenilenmesine yardımcı olur (5).

Bazı araştırmalar, ılımlı bir şekilde düzenli egzersizin, aşıların etkinliğini artırarak, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere yardımcı olabileceğini öne sürüyor (6).

Tempolu yürüyüş, koşu, sabit bisiklet, hafif yürüyüş ve yüzme deneyebileceğiniz en iyi egzersizlerden bazılarıdır..

5.  Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin Meditasyon:

Meditasyon, fiziksel ve psikolojik esenlik arasında mükemmel bir denge yaratan zihninizi ve bedeninizi içeren bir uygulamadır. Beyninizin bağışıklık sisteminizi destekleyen bölgelerini uyararak hastalıklarla başa çıkmanıza yardımcı olur..

Sağ hipokampus, sağ ön insula ve prefrontal korteks gibi olumlu duyguları, kaygıyı ve farkındalığı kontrol eden tüm beyin alanlarındaki aktiviteyi arttırır. Ayrıca, bağışıklık sisteminin komuta merkezi olarak hareket ederek bağışıklığı geliştirirler (7).

Meditasyon, sisteminiz hem olumlu hem de olumsuz düşüncelere yanıt verdiğinden, olumlu bir zihinsel ortam yaratarak bağışıklık sisteminizin gelişmesine yardımcı olur..

6. Masajla Bağışıklığınızı Arttırın:

Kendinize düzenli bir masaj yaptırmak, yalnızca vücuttaki kan akışını artırmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklığınızı güçlendiren toksinleri de temizler. Ayrıca kortizol üretimini azaltır ve vücudunuzun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırır (8).

Masaj, geleneksel bir rahatlama mekanizması olarak işlev görse de, önceden var olan herhangi bir sağlık durumu veya akılda tutulması gereken herhangi bir özel rahatsızlık konusunda terapistinize karşı dürüst olun..

7. Uyku:

Uykusuzluk olduğunda hepimiz yorgun hissederiz, değil mi? Yetersiz uyku olduğunda hastalığa yatkınlık daha yüksektir. Vücudunuzdaki doğal olarak bağışıklık hücreleri veya T hücreleri azalır ve uykudan mahrum kaldığınızda iltihap hücreleri artar..

Araştırmalara göre, bağışıklığınızı doğal olarak güçlendirdiği için yeterince dinlenerek hastalıkla savaşma şansınız daha yüksektir (9). Bebeklerin ve çocukların 14 saate, gençlerin 8 ila 10 saate ihtiyacı vardır ve yetişkinlerin her gece yedi veya daha fazla saat uyumayı hedeflemesi gerekir..

8. Sarılma:

Sarılmayı seviyorsanız, şanslısınız! Sarılmak maksimum yakınlığı ve mutluluğu temsil ettiğinden, optimum miktarda serotonin ve oksitosin salgılayarak bağışıklık sisteminizin iyileşmesiyle bağlantılıdır.10).

Bir kişiye sarılıyor veya sarılıyorsanız, o kişiye aşıksınız ve onu çok önemsiyorsunuz. Tek başına heyecan, bağışıklık sisteminize önemli bir destek sağlayacaktır..

9. Gülmek:

Kahkaha, stres hormonlarını azaltarak ve bağışıklık hücrelerini ve enfeksiyonla savaşan antikorları artırarak vücudunuzun hastalıklara karşı direncini artırır, böylece bağışıklık sisteminizi güçlendirir (11).

Kahkaha gruplarının popülerlik kazanmasının bir nedeni var. İyi ve içten bir kahkaha, fiziksel gerginliği ve stresi azalttıktan sonra 45 dakikaya kadar kaslarınızı gevşetir. Bu yüzden geri adım atmayın ve bağışıklığı uygun maliyetli bir şekilde kazanmak için bol bol gülün..

10. Şarkı söylemek:

Araştırmalara göre şarkı söylemek sitokin seviyesini yükseltiyor. Ayrıca bağışıklık sisteminizi olumlu yönde etkileyen beta-endorfin, oksitosin ve kortizol düzeylerini düşürür.12). Şarkı söylemek ile bağışıklığınız üzerindeki etkileri arasındaki ilişkiyi kanıtlıyor..

Bazı çalışmalar, bağışıklık sistemindeki antikor görevi gören proteinlerin konsantrasyonundaki artışı kanıtlamaktadır. Ayrıca hidrokortizon adı verilen bir anti-stres hormonunun üretimini artırarak ruh halinizi ve bağışıklığınızı iyileştirir..

Vücudunuzun, bağışıklık sisteminizin bir şekilde zayıfladığını gösteren ipuçları verme olasılığı yüksektir. İpuçlarını alarak ihtiyati tedbirler aldığınızdan emin olun. Bu makale, bağışıklık sisteminizi doğal olarak geliştirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları sunmaktadır. Bu makalenin size nasıl yardımcı olduğunu bize bildirmeyi unutmayın!

sorumluluk reddi: Bu makale size yalnızca bilgi amaçlı içerik sağlar ve profesyonel tavsiye yerine geçmez. Web sitesi vücudunuzda olabilecek herhangi bir yan etkiden sorumlu değildir ve yeni bir şey denemeden önce bir doktora danışmak her zaman daha iyidir..

SSS:

1. Sağlıklı bir bağışıklık sistemini gıdalarla korumak mümkün müdür??

Cevap: Belirli yiyecekleri tüketerek iltihabı uzak tutan doğru miktarda antioksidan, vitamin, mineral, sağlıklı yağ ve protein almanızı sağlayarak bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. O yiyecekler şunlardır:

 • Taze meyve ve sebzeler.
 • Sağlıklı yağlar.
 • fermente gıdalar.
 • Lif içeriği yüksek gıdalar.
 • Zencefil, karabiber, zerdeçal ve sarımsak gibi baharatlar ve otlar.
 • Ceviz ve keten tohumu.
 • Bitter çikolata.
 • Yeşil çay.

2. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için kaçınmamız gereken yiyecekler?

Cevap: Enflamasyona neden olabilecek gıda alımını azalttığınızdan emin olmanız en iyisi olacaktır:

 • Abur cubur.
 • İlave şeker içeren yiyecekler.
 • İşlenmiş ve kızarmış yiyecekler.
 • Rafine edilmiş karbonhidratlar.
 • İşlenmiş et.
 • Alkol alımını azaltın.

3. Sigara içmek bağışıklık sisteminize zararlı mı??

Cevap: Evet! Sigara içmek genel olarak vücudunuza ve bağışıklık sisteminize çok zararlıdır. Ayrıca bağışıklık sisteminizin dengesini alt üst ederek bağışıklık ve otoimmün rahatsızlık riskini artırır. Sadece doğrudan değil, pasif içicilik de zararlı olabilir.