Kabızlık, çocuklarda bulunan normal bir sorundur ve kesinlikle çocuk olduklarından bu konuda en az rahatsız olurlar. Bir çocuğun haftada üç veya üçten az bağırsak hareketi varsa, kabız olarak kabul edilir. Bunun nedeni sert, kuru ve çok miktarda dışkı olabilir..

Kabızlık, bağırsaktaki kas kasılması, dışkıyı sistemden dışarı itmek için çok yavaş olduğunda veya dışkıyı yumuşatmak ve bağırsaktan çıkarmak için su eksikliği oluşur. Son derece ağrılıdır, midenizi şişirir. Problemden muzdarip çocuklar genellikle daha az su içen, düşük lifli ve yüksek yağlı diyet tüketen ve daha az egzersiz yapan çocuklardır. Bir çocuğun diyetindeki basit ve gerekli değişiklikler, geçici nitelikte olduğu için sizi yeniden yaşayabilir..

Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda Kabızlık:

Altta yatan nedenler farklı olduğundan, çocuklarda kabızlık yetişkinlerdeki kabızlıktan farklı ele alınmalıdır..

Çocuk yazı tipi, dürtü güçlü olsa bile, muhtemelen çok tembel veya eğlenceli oyun oynamakla meşgul oldukları için banyoya gitme eğilimindedir. Bu bazen dışkı yukarıya çıktıkça ve daha sonra zorlandıklarında aşağı inmediği için kabızlık sorununa yol açabilir..

Çocuklarda kabızlığa neden olan bir diğer faktör de strestir. Bu stres kesinlikle yetişkinlerin yaşadığı stresten farklıdır. Stres faktörleri, bir şey hakkında endişeli olduklarında, evde büyükler arasında kavgalar, yeni bir okula gitme, öğretmen korkusu ve yeni arkadaşlar edinme olabilir. Duygusal iniş çıkışlar çocuklarda kabızlığa neden olabilir.

Kabızlığın diğer nedenleri düşük lifli diyet, ilaçlar, spesifik hastalık ve durumlar, dürtünün cehaletidir. Bu nedenle çocuklarda bu sorunla uğraşırken beslenme, ilaç ve davranış değişikliklerine dikkat edilmelidir..

Diyet:

Vücudun hidrasyonu:

Çocukların çoğu istense bile su içmiyor. Onları içme suyuna zorlayın ve bu alışkanlığı rutinlerine aşılamaya çalışın. İdeal olarak günlük 6-7 bardak su tüketilmelidir. Kabızlık durumunda tüketim 4-6 oranında artırılmalıdır. Günlük olarak uygulamak, kabızlık sorununu gidermede çok yardımcı olur. Ek olarak, toksinleri ve atıkları vücudunuzdan temizler..

Lif bakımından zengin yiyecekler:

Lif açısından zengin besinler, dışkının sistemden kolayca atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, çocuklarınızın rejimine sağlıklı, lif açısından zengin beslenmeyi aşılayın. Lif bakımından zengin gıdaların bazı örnekleri, tam tahıllı ekmek ve tahıl, sebzeler, fasulye, meyvelerdir..

Hepsini bir anda yememek lazım. Az yemelerini sağlayın ki vücutları alışsın ve zamanla etkisini göstersin..

keten tohumu:

Bu küçük kahverengimsi tohumlar, kabızlığı hafifletmede harikalar yaratabilir. Lif açısından zenginleştirilmiştir. Tahıl ve yoğurtların üzerine serpilebilir ve smoothielere karıştırılabilir..

Ilık sütlü muz:

Çocuklar muzu yavaşça yemeli ve bir bardak ılık sütle iyice çiğnemelidir. Muz çok olgun olmalı, aksi halde işe yarayabilir. Dışkıyı vücutlarından çıkarmak onların durumunda çok işe yarar..

Davranış değişiklikleri:

Çocuklar dışkıyı vücuttan atmak için her gün tuvalete gitmezler. Bu nedenle kolay dışkı hareketleri ve sağlıklı sistem bakımı için her gün banyoya gitmeleri teşvik edilmelidir..

Düzenli olarak sıkı çalışmaları ve bunu günlük alışkanlıkları haline getirmeleri için şekerleme veya şekerleme gibi fırsatlarla cezbedilebilirler..

Sorunun yoğun olması durumunda doktora başvurulmalıdır. Uygun bakım ve ilaçlar, diyetteki ve düzenli alışkanlıklardaki bazı değişikliklerle birlikte iyi sonuç verebilir..