30 yaşından sonra, vücudun normal işlevlerinin çoğu yavaşlamaya hatta bozulmaya başlar. Sağlıktaki düşüş birçok farklı faktöre bağlı olabilir, ancak giderek daha fazla yaşlı yetişkin nasıl daha fazla testosteron elde edileceğini soruyor. Düşük T ile mücadele etmek için doğal yöntemler arıyorsanız veya testosteron seviyelerini artırmak için tıbbi programları keşfetmeye hazırsanız, aşağıdaki bilgiler çabalarınızı destekleyecektir..

Mükemmel Erkek Vücudu Harika Vücut Geliştirmeci Poz Veriyor

Testosteronu Doğal Yoldan Almak için 5 Basit Adım:

tavsiyelerine göre TRT Tıp Merkezi Testosteron seviyeleri biraz düşmüş olanlar için, testosteronu doğal yollarla elde etmek ve olumlu sonuçlar görmek için bu 5 basit adımı takip etmek mümkün olabilir..

Orta Derecede Egzersiz Yapın:

Bu, daha fazlasının daha iyi olmadığı bir durumdur. Vücudun stres azaltma hormonu olan kortizol salınımına neden olabilecek aşırı efordan kaçının. Kortizol, daha fazla testosteron elde etme çabalarınıza karşı çalışır ve mevcut seviyeleri azaltabilir ve düşük T sorununuzu daha da kötüleştirebilir..

Çokça uyku:

İyi bir gece uykusu, vücudun genel sağlığı için harikalar yaratabilir, ancak beynin vücudun en sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamak için gereken hormonları üretebildiği, öncelikle tam döngülerle derin ve kesintisiz uyku sırasındadır. Sağlıklı uyku döngüleri, testosteronu doğal olarak almanın çok önemli bir bileşenidir..

Stresi azalt:

Yukarıda bahsedilen aşırı egzersizin yanı sıra, herhangi bir biçimde stres, vücudun kortizol üretimini artırabilir. Stres ister ev hayatından, ister iş hayatından ya da bunların arasında bir yerden geliyor olsun, stresle yaşamak vücudun hemen hemen her işlevi için ciddi şekilde zararlıdır. NS kortizol hormonu diğer tüm hormonal dengelerin bilinen düşmanıdır. Vücut sadece kendini korumaya çalışıyor, ama genel olarak testosteron seviyeleri kortizol yüksek olduğunda düşüş.

Vücut Yağını Kaybetmek:

Çalışmalar, depolanan vücut yağının vücutta testosteronu östrojene dönüştüreceğini göstermiştir. Bunun olmasını önlemenin tek kesin yolu, fazla vücut yağını kaybetmek ve daha ince ve daha düzgün bir fiziğe sahip olmak için çalışmaktır..

Toksinlerden Kaçının:

Yüksek oranda işlenmiş gıdalarda bulunan kimyasallar, vücudun testosteron kullanma becerisine müdahale eder. Bu, ısıtıldığında plastik kaplardan ve şişelerden sızan toksinler için de geçerlidir. Testosteronunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için bu kirleticilerden kaçının.

Besinsel Olarak Testosteron Almak İçin 10 Faydalı Gıda:

Testosteronun besinsel olarak alınmasına yardımcı olacak en önemli gıdalar arasında çinko, proteinler (amino asitler), B vitaminleri ve omega-3 yağ asitleri bulunur. Genel olarak, bir anti-inflamatuar diyet önerilir. Bunların hepsini hayvan veya bitki bazlı bir diyetten elde etmek mümkün olsa da, araştırmacılar birçok hayvansal ürünün aslında testosteronu düşürebildiğini ve östrojeni artırabildiğini, çünkü sindirildiklerinde asit ürettiklerini ve genellikle hayvanların kendilerinde hormon içerdiği için buldular..

Bu nedenle, testosteronu doğal yollarla elde etmek için adımlarımıza devam ederek, burada en etkili gıdalardan bazılarından bahsedeceğiz:

Turpgillerden sebzeler, vücuttaki östrojeni bloke etmede faydalıdır ve testosteronu daha etkili hale getirir. Bunlar arasında brokoli, karnabahar, lahana, lahana ve şalgam bulunur..

Hindistan cevizi:

Hindistan cevizini taze, süt veya çiğ hindistan cevizi yağı olarak tüketin, bu sağlıklı yağlar için olağanüstü bir kaynaktır. Kas büyümesini, yağsız vücut kütlesini destekler ve hormon seviyelerini dengeler..

tohumlar:

Omega-3 yağları sağlamadaki faydaları için kabak, chia, kenevir, keten ve susam tohumlarını ekleyin. Bunlar aynı zamanda harika bir çinko kaynağıdır ve vücudun hormon seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olan triptofan sağlar. Keten ve susam, kan dolaşımındaki östrojeni azaltan polifenoller içerdiklerinden faydalıdır..

Mantarlar:

Bunlar faydalıdır çünkü aromataz enziminin üretimini bloke ederler. Aromataz, testosteronun östrojene dönüştürülmesinden sorumlu olduğu için bloke edilmelidir. Portobello, crimini, baby button ve shiitake mantarlarını arayın ve onları çiğ veya pişmiş olarak yiyin.

Maca:

Hormon seviyelerini artırmaya ve normalleştirmeye ek olarak, maca’nın libidoyu iyileştirdiği de gösterilmiştir. Ayrıca, egzersiz yapmak için enerji seviyenizi artırmada yardımcı olur… bu da testosteron seviyelerini artırmaya yardımcı olur..

Avokado:

Sağlıklı bitki bazlı yağlar vücudun hormonal sistemi ve enerji seviyesi üzerinde harikalar yaratır. Bu meyvenin yağları ve bol B6 vitamini, kortizolü düşürmeye ve testosteronu artırmaya yardımcı olur..

Tam Tahıllar:

Tohumlara benzer şekilde, polifenoller tam tahıllarda bulunabilir, örneğin:

  • Buğday
  • Çavdar
  • Yulaf
  • Mısır
  • Arpa
  • Pirinç
  • Darı

Polifenoller faydalıdır çünkü vücuttaki östrojeni azaltmaya yardımcı olurlar..

Yeşil çay:

Bu, östrojeni azaltmaya yardımcı olan harika bir fitokimyasal kaynağıdır. Yeşil çayın kolesterolü düşürme, kan basıncını düşürme ve kanseri önleme gibi çok çeşitli başka faydaları vardır..

Yumurtalar:

Yumurtalar, testosteron üretimi için gerekli olan doymuş yağ, omega-3’ler, protein ve D vitamini bakımından doğal olarak yüksektir. Bu sebeplerden dolayı diyete dahil edilmesinde fayda vardır..

Vahşi somon:

Alkalileştirici bitki bazlı bir diyet uygularken bile, dikkat çekici özellikleri nedeniyle bu balığı dahil etmek genellikle sağlıklıdır. Magnezyum, omega-3’ler, protein ve B vitamini bakımından yüksektir. Ayrıca testosteronu etkisiz hale getiren SHBG (seks hormonu bağlayıcı globulin) düzeylerini düşürür..