Hiç uykusuz bir gece geçirdiniz mi? Sinir bozucu, değil mi? Neden uyuyamadığınızı merak ederek yatakta dönüp dururken kendinizi çok huzursuz hissediyorsunuz. Bu size oldukça sık oluyorsa, kronik uykusuzluk çekiyor olabilirsiniz. Bu durumun tıbbi yönetimi tamamen farklı bir konudur..

Geceleri Nasıl Daha İyi Uyursunuz

Yapılacaklara geçmeden önce, yapılmaması gerekenleri anlayalım.

Uyumadan Önce Bunları Yapmayın:

Geceleri sağlıklı bir uyku çekmek için öncelikle nelerden kaçınmanız gerektiğini bilmelisiniz..

Uykuya dalmanın 15 dakikadan fazla sürmemesi gerektiğini unutmayın. Bundan daha fazlasını alıyorsa ve çok uğraştıktan sonra hala geceleri sağlıklı bir uyku çekemiyorsanız, kontrol etmeli ve sağlamalısınız. Okumaya devam etmek:

  • Her insanın uyku döngüsü aynı değildir. Bir dahaki sefere uyku döngünüz hakkında endişelenmeden önce bunu hatırlayın..
  • Gün içinde kısa şekerlemelerden kaçının. En fazla 1 dakika süren güçlü şekerlemeler, ofis çalışanları için uygundur
  • Aşırı yorgunluk uykunuzu da bozacağından, günün ikinci yarısında yoğun egzersizlerden kaçının..
  • Gün batımından sonra, özellikle akşam yemeğinden sonra kafein içeren içeceklerden kaçınılmalıdır..
  • Akşam yemeğinde geç öğünlerden ve baharatlı yiyeceklerden kaçının
  • Cep telefonunuzu, yemeğinizi veya kitaplarınızı yatağınıza taşımaktan kaçının. Yatağa çarpmadan önce onları bitirin. Yatağa girdikten sonra rahatlayın, sakinleşin ve uykuya dalın.
  • Göz huzurunuzu bozan parlak ışıklardan veya yatak lambalarından kaçının.

Doğal Olarak Geceleri Daha İyi Uyku Nasıl Alınır:

Geceleri doğal olarak nasıl daha iyi uyuyacağınızı anlamanın birkaç yolu:.

1. Biraz Sıcak Süt İçin:

Evet, bir bardak ılık sütün daha iyi uyumanıza yardımcı olduğuna dair eski inanç doğrudur. Süt, beyninizin sakinleşmesine yardımcı olan triptofan adı verilen bir enzim içerir. Ayrıca sütte bulunan yağ ve proteinler size tokluk hissi verir ve uykunuzu yakalamanıza yardımcı olur. Bir başka iyi alternatif ise Papatya çayıdır..

2. Muzları Diyetinize Dahil Edin:

Muz, kasları gevşetmeye yardımcı olan zengin bir potasyum kaynağıdır. Kasları tonlandırmaya ve gevşetmeye yardımcı olur.

3. Bir Programı Düzeltin:

Bir rutini takip etmeye çalışın. Yemeklerinizi belirli bir saatte yiyin ve her gün aynı saatte yatın. Bu, belirli bir zaman çizelgesini takip etmek için vücudunuzu aldatmanın bir yoludur..

4. Zamanında Yemek Yiyin:

Akşam yemeğinizi erken yiyin ve yemek yedikten sonra yatmayın. Yemekten sonra yatmadan önce üç saat ara verin..

Geceleri tüm sindirim süreci yavaşlar ve dolu bir mide uykuyu bölebilir. Yemek ne kadar ağır olursa, midenizin oturması o kadar uzun sürer. Bu nedenle ideal olarak akşam yemeği günün en hafif öğünü olmalıdır. Bu, yemeğinizi daha iyi sindirmenize yardımcı olur ve asitlik, gaz, hazımsızlık gibi sorunları önler. Aynı şekilde akşam yemeğini de tamamen atlamayın. İşte geceleri nasıl iyi uyuyacağınızı anlamanıza yardımcı olacak birkaç hafif atıştırmalık?

Bazı İyi Seçenekler:

  • bir dilim az yağlı peynir ile bir parça tam tahıllı tost
  • tam tahıllı tahıl ve yağsız süt
  • meyve ve az yağlı yoğurt

5. Klimayı yavaşlatın:

Araştırmalar, daha serin bir ortamda uyursanız, kabus görme şansınızın o kadar yüksek olduğunu ve bunun kesinlikle bir spoiler uyarısı olduğunu göstermiştir.!

Gece 3'te Nasıl Daha İyi Uyunur

6. Kahve veya Çayı Suyla Değiştirin:

O kahveyi atla. Kafeinin uyku düzenine müdahale ettiği artık kanıtlanmış bir gerçektir..

7. Rahat Bir Yatak ve Yastık Kullanın:

Yastığınızı boynunuz ve omurganız düz bir çizgide olacak şekilde ayarlayın.

uyurken boyun ve omuz bölgenizdeki gerginlik ve krampları önleyin.

8. Olumluluk için Nefes Alın ve Olumsuzluklardan Nefes Alın:

Kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı düzenlemeye yardımcı olan ve vücudunuzu rahatlatan ve daha iyi uyumanıza yardımcı olan endorfin hormonu salgılayan Pranayama veya derin nefes egzersizi yapın. çok basit bir nefes alma tekniği anlatıyorum.

Bhastrika Pranayama:

”Bhastrika” kelimesi Körükler anlamına gelir. Bu Pranayama vücudunuza maksimum miktarda oksijen sağlar..

Bu egzersiz, Padmasana’da rahatça oturmayı, ardından normal nefes almayı ve gevşemeyi içerir. Şimdi, ciğerlerinizi oksijenle doldurmak için derin ve tamamen nefes almaya başlayın. Bundan sonra, kuvvetli bir şekilde nefes verin. Bunu 5-10 kez tekrarlayın.

Bu egzersiz herhangi bir kalp hastalığı olan kişiler tarafından uygulanmamalıdır..

9. Ayaklarınızı Rahatlatın:

Ayaklarınıza ılık yağ ile masaj yapın. Ayaklarınızın altına masaj yapmak için badem veya hindistancevizi veya zeytinyağı kullanabilirsiniz..

10. Yatak odanızda kokulu mumlar yakın. Aura daha rahatlatıcı ve iletkendir. Daha iyi uyuyabilirsin. Aroma terapisi, beyni sakinleştirmek için harikalar yaratabilir. Lavanta, papatya ve ylang-ylang gibi kokular beyninizin arka kısmındaki alfa dalgası aktivitesini aktive ederek daha rahat uyumanıza yardımcı olur..

Bu 10 değerli ipucu, sizi her gün rahatsız eden “geceleri doğal olarak nasıl sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz” sorusuyla yüzleşmeniz için..

Sadece gözlerini kapat ve hayatının en güzel anını hatırla. Sevgiyi hissedin ve sıcaklığı hissedin. O anı tekrar yaşa ve uyu!