Görme probleminiz mi var? Gözlerinizi sağlıklı tutmak ister misiniz? Merak etme! Sana yardım etmek için burdayız. Göz, ruhunuzun yansımasından başka bir şey değildir. Gözler, dünyaya açılan pencereler olarak hayatımızda önemli bir rol oynar. İnsanların çoğu, değerli görme armağanına fazla önem vermiyor. Her bireyin göz sağlığını koruması çok önemlidir. Bu nedenle, bugün bu yazıda size gözlerinizi sağlıklı tutmak için bazı ipuçları anlatıyoruz..

sağlıklı gözler nasıl korunur

Gözleri Sağlıklı Tutmak İçin En İyi İpuçları:

Aşağıda, gözleriniz için çok yararlı olan ve onları sağlıklı tutan bazı ipuçlarından bahsettik. Bunlar aşağıdaki gibidir;

1. Koruyucu Göz Koruyucu kullanın:

Pek çok göz yaralanmasından ancak güvenlik gözlükleri, göz koruyucular veya spor gözlükleri kullanılarak kaçınılabilir. İlgi alanlarınızın veya iş istasyonunuzun belirsizliği, göz hasarı olasılığınızı artırır. Buz hokeyi, lakros, raketbol gibi bazı sporlar da göz hasarına neden olur..

2. Gözlerinizi Dinlendirin:

Belirsizlik, bilgisayarda çok zaman ayırdığınız veya herhangi bir şeye odaklandığınız anda, göz açıp kapayıncaya kadar kaçırırsanız gözleriniz yorulabilir. 20-20-20 yasasını deneyin ve bunun için her 20 dakikada bir 20 feet’e 20 saniyeyi hedef alan tam tersinize bakmalısınız. Bu şekilde, gözleriniz rahatlar ve fit bir ıslaklık seviyesini korumanın yanı sıra göz basıncını düşürmeye yarar..

3. Sigarayı Bırakın:

Optik sinir hasarı, makula dejenerasyonu ve katarakt gibi sigaraya bağlı olarak ortaya çıkan birçok hastalık vardır. Bu nedenle, gözlerinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız sigaradan uzak durmak çok önemlidir..

4. Göz Muayenesi Zorunludur:

Yılda bir kez göz testi yaptırmanız şiddetle tavsiye edilir, çünkü görselleştirme yavaş yavaş kötüleşebilir ve bunu tanımlayamazsınız. Diyabetik göz hastalığı, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve glokom gibi bazı göz rahatsızlıkları belirtileri garanti etmeyebilir. Genişletilmiş bir göz muayenesi, gözdeki zorlukları yakalamak için önemli bir rol oynar..

5. Göz Sağlığı İçin Yiyin:

Düzenli diyetiniz lutein, omega-3 yağ asitleri çinko, E ve C vitaminleri gibi besinleri içerir ve gözlerinizi yaşa bağlı görme güçlüklerinden korumak için çok faydalıdır. Bu nedenle, ıspanak, karalahana, karalahana gibi Yeşil sebzeler ve ton balığı, Somon, Yumurta, fasulye, kuruyemiş gibi yağlı balıklar ve ayrıca portakal, narenciye veya sıvılar, havuç, şeftali, domates gibi ekstra et dışı protein bazları tüketin. papaya, sarımsak, hindi, mango, tavuk, yoğurt ve ayçiçeği çekirdeği.

6. Sağlıklı Kiloyu Koruyun:

İyi orantılı gıda tüketimi, obezite ile ilişkili hastalıklara, örneğin tip 2 diyabete yakalanma olasılığınızı azaltan güçlü bir kiloyu korumanıza yarar. Ağırlık, şeker hastalığı riskini ve ayrıca gözlerinizi rahatsız edebilecek ekstra durumları artırır..

7. Bilgisayar Ekranına Bakmaya Devam Etmekten Kaçının:

Bütün gün bilgisayar başında izlemek bulanık görme, göz kuruluğu, göz yorgunluğu, omuz ağrısı, baş ağrısı, sırt ve boyundan sorumludur. Bilgisayarınızı bir modele yerleştirme amacı ile gözlerinizi monitörün en üst hizasına denk getirin. İstenirse parlama önleyici bir monitör kullanın.

8. Güneş Işınlarından Korunma:

UV veya ultraviyole ışınları gözlerinize zarar verebileceği gibi makula dejenerasyonu, astigmatizma ve katarakta da yol açabilir. Bu nedenle, UV ışınlarına karşı gözlerinizi korumaya yarayan tam güneş gözlüğü tipini takmak çok önemlidir. UVB ve UVA ışınlarının birlikte %99 ila %100’ünü engelleyen güneş gözlüklerini seçin. Çevreleyen lensler, yan taraftan gözlerinizi korumayı destekler. Polarize lensler sürüş sırasında parlamayı azaltır.