Uyku, günümüzün nasıl olacağına karar veren şeylerden biridir! Şaşırmış? Demek istediğim, iyi bir uyku günümüzü keyifli hale getirebilir ve kötü bir uyku günümüzü tamamen mahvedebilir. Bu nedenle, genel yararımız için iyi bir gece uykusu almak çok önemlidir. Birçoğu için uyku bir sorun.

Huzurlu Bir Uyku İçin Farklı Uyku Pozisyonları

Sürekli uyku bozukluğu çeken insanlar var. Ya iyi uyuyamazlar ya da uyku çok rahatsız edicidir. Peki sorunla nasıl başa çıkıyorsunuz? Sağlıklı bir yaşam tarzı, iyi bir uykuyu teşvik etmenin kesinlikle iyi bir yoludur, ancak iyi bir gece uykusu çekmenize de yardımcı olabilecek farklı uyku düzenleri vardır..

Uyku Düzeni ve Etkileri:

Uyku düzeni uyku kalitesini etkiler mi? Cevap evet! Uyku düzeninin, bir kişide iyi bir uyku uyandırmakla çok ilgisi vardır. Sizin için en iyi pozisyon olan bir sonuca varmadan önce bilmeniz gereken birçok uyku pozisyonu vardır..

Temel Uyku Duruşları Şu Şekildedir:

  1. Kolları yanlara koymuş sırt üstü uyumak.
  2. Kollarını yukarı kaldırarak sırt üstü uyumak
  3. Yüz üstü yüz üstü yatarak uyumak
  4. Fetal pozisyonda uyumak
  5. Kollar yanlarda yan yatarak uyumak
  6. Kolları açık yan yatmak

En İyi Uyku Pozisyonları:

1. Arka Pozisyon:

Geri Pozisyon uyku

Sırt üstü uyumak, tam bir destek ile mümkün olan en iyi pozisyonda olduğu için başınızı, boynunuzu ve sırtınızı dinlendirmenize yardımcı olur. Vücut, vücudun diğer kısımlarına herhangi bir rahatsızlık vermeden nötr bir pozisyonda dinleniyor. Bu pozisyonda baş yüksek konumdadır, yemek borusunun üzerindedir ve mide, yemeğin doğru hareketine yardımcı olan aşağıdadır. Sırt üstü uyumak, vücudun bu pozisyonda yüzünüze doğru iten herhangi bir şeyi engellediği için kırışıklıkların önlenmesine de yardımcı olur..

2. Yan Konum:

Yan Pozisyon uyku

Yan pozisyon, uyumak için bir sonraki en iyi pozisyondur. Bu pozisyon genel olarak genel sağlığa fayda sağlar. Horlamayı azaltır ve ayrıca omurganızın uzamış pozisyonunu korumaya yardımcı olur. Bu pozisyon, asit reflüsünden de kaçınmak için en iyisidir. Bu pozisyon hamile kadınlar için en iyi önerilen pozisyondur. Sağ tarafınıza yatmak, doğal pozisyonunda gevşemeye yardımcı olduğu için omuriliğe fayda sağlayacağından daha iyi kabul edilir. Ancak sol tarafa yatmak iç organları, özellikle akciğerleri ve karaciğeri daralttığı kadar iyi değildir..

Yan yattığınızda bacaklarınız arasına bir yastık koyduğunuzdan emin olun çünkü bu dizlerinizdeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olur..

Kötü bir uyku duruşu da gününüzü tamamen mahvedebilir. Öyleyse, belirli tıbbi durumları da yenmeye yardımcı olan belirli uyku pozisyonlarına bakalım:

3. Kalp Yanığı:

kalp yanığı uyku

Mide ekşimesi çekiyorsanız, sol tarafınıza yatmalısınız. Bu pozisyon, alt özofagus sfinkterinden gelen basıncın azaltılmasına yardımcı olacaktır. En iyi sonucu elde etmek için eller önünüzde olacak şekilde sol tarafınıza yatın. Ardından bacaklarınızı üst vücudunuza doğru biraz kıvırın ve yarı fetüs pozisyonunda yatın. En kötü mide ekşimesi vakalarında, sırt üstü uzanmayı deneyebilir ve başınızı ve göğsünüzü kaldırmak için yastıklar kullanabilirsiniz..

4. Sırt Ağrısı:

sırt ağrısı uyku

Sırt ağrısı çekiyorsanız, bacaklar desteklenerek yan yatmak daha iyidir. Dizlerinizi hafifçe bükerek ve kalçalarınızı düz bir şekilde istifleyerek yanınızda uyuyun. Daha iyi destek için dizlerinizin arasına bir yastık koyun.

5. Sinüs:

sinüs için uyku

Başınızı destekleyen ekstra yastıklarla yanınıza yatın, bu sinüs tıkanıklığını gidermenize yardımcı olacaktır..

6. Omuz Ağrısı:

omuz ağrısı için uyku

Sarılma pozu ile yanınızda uyuyun. Ağrıyan yanınıza yatın ve bacaklarınızı hafifçe bükün. Sonra iki kolunuzla yastığı göğsünüze sarın. Her iki omuz da ağrıyorsa, her iki kol da yerde olacak şekilde sırt üstü yatmak daha iyidir..

7. Kollarınızı Yukarıya Kaldırarak Mide Üzerinde Uyuyun:

Kollarını yukarı kaldırarak karın üstü yat

Kollarınızı yukarı kaldırarak yüz üstü uyumak, özellikle bilgisayarın başında geçirdiğiniz tüm ofis saatlerinden dolayı sert bir sırtınız varsa, iyi bir uyku pozisyonudur. Ofisinizdeki hasret saatleri çoğu zaman sizi sırtınızı eğmeye zorlar ve iliklerinizi sertleştirir. Bu nedenle, vücudunuza çok ihtiyaç duyulan doğal bir masajı yaparken yüz üstü yatıp kollarınızın veya belki bir tanesinin başınızın üzerinde dinlenmesine izin vermelisiniz..

8. Alt Vücudunuz Katlanmışken Sırtüstü Uyuyun:

Alt bedeniniz katlanmış halde sırt üstü uyuyun

Yine en iyi uyku pozisyonu sırt üstü yatmaktır, kollarınız ya yanınızda ya da üstünüzde durmaktadır, ancak bu sefer alt bedeninizi herhangi bir tarafa bükebilir ya da katlayabilirsiniz. Bu, özellikle çalışma saatleri sırasında, hamstrings veya uyluk kaslarının yakınında sertlik veya sıkışma yaratan uzun saatler yürümek veya ayakta durmak için verimlidir. Her iki tarafta bir destek olarak bir destek kullanarak bacaklarınızı katlayabilir veya ön tarafı düz tutarak belinizi bir tarafa bükebilirsiniz. Bu yardımcı olsa da, krampları önlemek için yan taraflar arasında geçiş yaptığınızdan emin olun..

9. Anne Olmak İçin Kalanlar:

Anne olmak için uyuyanlar

İşte yeni annelik dünyasına adım atan tüm bayanlar için değerli bir soru. Anne olmak, içinde bir hayat taşımak asla kolay bir iş değildir ve geçen günlerle ve ana gün yaklaştıkça daha da zorlaşır. Küçüğünüzü içinizde barındırmak bütün gün mutlu geçer ama geceleri bir annenin uyması gereken, belirtilmeyen bir sol el kuralı vardır. Hamilelik sırasında daima sol tarafınıza yatın. Bu, uyumak için en iyi pozisyondur çünkü beslenme ve kan akışı bebeğinize daha iyi ve daha hızlı ulaşır. Dizlerinizi bükerek ve yastık olarak bir yastık kullanarak pozisyona yardımcı olabilirsiniz..

10. Yatak Savaşçısı:

yatak savaşçısı

Genellikle bunlar, ağrılı kas krampları ve donmuş dirsek eklemleri ile uyanan insanlardır. Yatak savaşçıları, yatakta tuhaf pozisyonlara dönüşerek püskül ve koşuşturma yaparken genellikle uyku pozisyonları söz konusu olduğunda dik başlıdır. Gece boyunca sağa sola savurmak ve dönmek yerine, vücudunuzu özgürce yerleştirmenize izin veren yatak savaşçısı pozisyonunu kullanın, bacaklarınız birbirinin önünde birbirinden ayrılırken kollarınız aynı şeyi yaparak vücudunuzun esnekliğini deneyimlemenizi sağlar. En iyi uyku pozisyonları en iyi bilgiyle gelir.