Geçirmiş olabileceğiniz çok yaygın sağlık rahatsızlıkları arasında en rahatsız edici olanlardan biri kabızlıktır. Geçmesi çok zor olan sert dışkıların yanı sıra krampları ve ağrıları da beraberinde getirir. Ancak bir süre sonra vücut bağışıklık kazandığında sorunu daha da kötüleştirecek ilaçlar kullanmak yerine, kabızlığı çok etkili bir şekilde aşmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarına ve önerilere uymak en iyisidir. Güvenli ve kolay bir sonuç için krizin üstesinden gelmenin doğal yollarını seçtiğinizden emin olun..

Kabızlık Nasıl Aşılır

Aşağıdaki bu kılavuz, bu hedefe çok fazla zorluk ve çaba sarf etmeden ulaşılabileceği en iyi yollardan bazılarına sahiptir. Pürüzsüz ve sağlıklı bir yaşam tarzı sağlamak için bunları kontrol edin ve bunlara uyun.

Bol Suya Sahip Olun:

Kabızlık sorununu aşmanın en iyi yollarından biri bol su içmektir. Bu, vücudun fonksiyonlarını düzenler ve bağırsaklar üzerindeki baskıyı hafifletir. Ayrıca sert dışkılara sıvı ekleyerek geçişini kolaylaştırır. Bununla birlikte sindirim sisteminin rolünü artırarak kabızlık sorunlarının önlenmesini sağlar. Hedeflere mükemmel bir şekilde ulaşmak için yaklaşık 10-12 bardak sade su için.

Rafine Gıdalardan Uzak Durun:

Rafinasyon işlemi, herhangi bir gıdanın lif içeriğini basit bir şekilde ortadan kaldırır. Rafine gıdalar alarak sadece kabızlık durumunu ağırlaştıracaksınız. Sorunu aşmak istiyorsanız en iyisi rafine gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmaktır. Beyaz pirinç, beyaz ekmek, makarna ve beyaz şeker, beyaz un, rafine gıdaların örnekleridir. Yemeklik yağlar ve margarin de kaçınılması gereken rafine ve işlenmiş gıdalardan bazılarıdır..

Lif Zengini Besinlere Sahip Olun:

İçlerinde iyi miktarda lif bulunan yiyecekler, kabızlık sorunları söz konusu olduğunda yapılacak en iyi şeylerden biridir. Dışkıya hacim kazandırır ve geçişi kolaylaştırır. Bu krizde lif açısından zengin gıdalara sahip olmaktan daha iyi bir şey yoktur. Günlük menüye meyve ve sebzeleri, kepekli tahılları, kuruyemişleri ve diğer lif bakımından zengin öğeleri ekleyin ve aynı şekilde gözle görülür şekilde istenen sonuçları elde edin..

Stresten Uzak Durun:

Kabızlığın sık görülmesinin başlıca nedenlerinden biri strestir. Bu sadece, dışkıyı geçememe gibi temel sorunun üstesinden gelebilmenizi sağlamak için gevşeme teknikleriyle stresinizi atmaya çalışmanız gerektiği anlamına gelir..

Bazı İlaçlardan Kaçının:

Ağrı kesiciler ve antibiyotikler, geçici olarak kabızlık sorunlarına yol açan tıbbi kategorilerden bazılarıdır. Kabızlık krizinin üstesinden gelmek için, bu ilaçlardan mümkün olduğunca kaçınmak en iyisidir. Bu kesinlikle vücudunuz ve sindirim ve boşaltım sistemi için doğru sonuçları almanıza yardımcı olacaktır..

Aktif Bir Yaşam Tarzına Sahip Olun:

Fiziksel aktivite eksikliği, kabızlığın ve diğer birçok sağlık sorununun temel nedenlerinden biridir. Krize doğru çözümü bulmak isteyenler için her gün en az 30 dakika egzersiz yapmaktan daha iyi bir şey yoktur. Bu yürüyüş veya sevdiğiniz herhangi bir spor şeklinde olabilir..

Sağlıklı Yağlara Sahip Olun:

Sağlıklı yağlar vücut için özellikle kasların düzgün çalışması için çok önemlidir. Dışkıların zahmetsiz bir şekilde geçmesini sağlamak için kasların sağlıklı ve aktif olması önemlidir. Size avokado, zeytin, zeytinyağı, hindistancevizi, somon ve uskumru, tohum, kuruyemiş ve organik yumurta şeklinde sağlıklı yağlar veren yiyecekleri ekleyin..