Kabızlık, birçok insanın şikayet ettiği yaygın sorunlardan biridir. Basit bir ifadeyle, vücudun bağırsakları dışarı atamamasıdır ve bu, karında ağrılı kramplara ve çok fazla rahatsızlığa yol açar. Kabızlık ciddi bir sorun olmasa da, bu durumun uzun süreli sorunları günlük rutini ve yaşam tarzını engelleyebilir. Ancak kabızlığı tedavi etmektense, sağlıklı bir yaşam için bazı ipuçları ve önerilerle kabızlıktan kaçınmak her zaman daha iyi bir seçenektir. Bu kılavuz, kabızlık krizinden kaçınmanın ve onu uzak tutmanın en iyi yollarını bilmek için mükemmel bir kılavuzdur. Bunları kontrol edin ve sonuçlar için düzenli olarak takip edin.

Kabızlık Nasıl Önlenir

Lif Zengini Besinlere Sahip Olun:

Lif, mideyi atıklardan temizlemenin ve kabızlık sorunlarından kaçınmak için bağırsak hareketlerini düzenlemenin en iyi yollarından biridir. Birinci sınıf lifli gıdalardan bazılarını diyete dahil ederek, bu amaca kolayca ulaşılabilir. Kuru erik, armut, havuç, brokoli, fasulye, şeftali, incir ve tam tahıllar bu konuda ideal besinlerden bazılarıdır. Buradan 2-3 besinin kombinasyonu size doğru şekilde yardımcı olacaktır..

Diyetinize Keten Tohumunu Dahil Edin:

Keten tohumu kabızlığı önlemenin en iyi yollarından biridir. Bu tohumu toz haline getirip saklayabilirsiniz. Her gün yemeklerin ve salataların üzerine serpin. Sadece bağırsağın düzenlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda vücuda iyi miktarda omega yağ 3 asidi verilmesini sağlar..

Bol Suya ve Sağlıklı Sıvılara Sahip Olun:

Kabızlığı önlemenin bir başka etkili yolu da her gün iyi miktarda su içmektir. Yaklaşık 10 bardak sade ve filtrelenmiş su tercih edilir. Bununla birlikte, taze meyve suları ve bitki çayı gibi sağlıklı sıvıları her zaman dahil edebilirsiniz. Bu, vücudun iyi nemlenmesini ve bağırsakta uygun hareketlerin olmasını sağlayacaktır. Dışkıya hacim katacak ve kolay geçiş için daha yumuşak olmasını sağlayacaktır..

Egzersiz Önemlidir:

Egzersiz, vücut fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur ve ayrıca sindirim sistemini uygun şekilde tutar. Her gün yaklaşık 30 dakika egzersiz yaparak, pek çok başka faydanın yanı sıra aslında kabızlığı uzak tutabilirsiniz. Yürümek kadar basit bir şey de harikalar yaratacaktır. Avantajı görmek için kendiniz deneyin! Dahası? Ayrıca vücut ağırlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır..

İyi Tuvalet Alışkanlıklarına Sahip Olun:

İlk şey, tuvalette iyi vakit geçirmek ve dışkıların geçmesi için sabırlı olmaktır. Vücuda bir süre dışarı atması için zaman verin. Ayrıca, Doğa’nın çağrısını asla görmezden gelmemelisiniz. Dışkı yapma dürtülerini görmezden gelmek, yalnızca kabız olmanıza neden olur. Dışkıyı geçirebileceğiniz en iyi zamanlar yemekten yaklaşık 30 dakika sonra veya sabahın erken saatleridir..

Kafeinden Kaçının:

Kafeinli içecekler sadece dışkıyı geçmeyi daha da zorlaştıracaktır. Buna hem çay hem de kahve dahildir. Bunun dışında kabızlık durumunu ağırlaştıran gazlı ve gazlı içeceklerden de uzak durmalısınız. Alkol, kabızlık hissi yaşamak istemiyorsa uzak durması gereken bir başka içecek..

İlaçlardan Kaçının:

Bazı ilaçlar, özellikle de yan etki olarak kabızlığa yol açan antibiyotikler vardır. Duygulardan tamamen kaçınmak istediğiniz bir durumda, bu tür ilaçları durdurmak ve ikamelerini aramak en iyisidir. Bu, kabızlıktan kaçınma hedeflerine ulaşmanın en iyi yollarından biridir. Bunu yapmadan önce doktora danıştığınızdan emin olun.