Karaciğer sağlığınız için endişeleniyor musunuz? Sağlıklı bir karaciğer ister misiniz? Şayet evet ise! O zaman bu makale tam size göre. Hayatın çok yoğunlaştığı günümüzde karaciğer sağlığımızı iyi durumda tutmak çok önemlidir. Karaciğer, hayati mineral ve vitamin tüketiminizi stoklamanıza ve kontrol etmenize yardımcı olur, kolesterol seviyenizi dengeler, ayrıca sizi birçok toksin alımından koruyan bir elek görevi görür. Bu nedenle, bugün bu yazıda size karaciğerinizi sağlıklı tutmak için bazı ipuçları anlatıyoruz..

Karaciğer Nasıl Sağlıklı Tutulur

Karaciğer hormonların dışarı atılmasından arınmaya kadar etkin bir rol oynar. Birçok insan, örneğin kirli havayı solumak, alkol almak ve ayrıca işlenmiş veya zararlı gıdaları tüketmek gibi günlük eylemleri kullanarak karaciğer üzerinde ek stres oluşturur. Nasıl yaşadığınızın karaciğerlerimiz üzerinde çok büyük bir etki yarattığını unutmayın..

Karaciğeri Sağlıklı Tutmanın En İyi Yolları:

Aşağıda, karaciğerinizi sağlıklı tutmak için faydalı olan bazı yollardan bahsettik. Bunlar aşağıdaki gibidir;

1. Dengeli Diyet Yapın:

Karaciğer sayısız işlevlerini yerine getirebilmek için çok miktarda mineral ve vitamine ihtiyaç duyar; bu nedenle diyetiniz meyvelerin yanı sıra karalahana, brüksel lahanası, karnabahar ve brokoli gibi besin açısından zengin gıdalar ve sebzelerden ve ayrıca ıspanak, karalahana, karahindiba yeşillikleri vb. gibi yapraklı sebzelerde harika olmalıdır. armut, yulaf, tarçın ve elma.

2. Zehirli Öğelerden Kaçının:

Nefes alıp cildinize ne çekerseniz, karaciğerinizin modunu oluşturur. Pestisitler, fungisitler ve boya ile ek kimyasallar çok öldürücüdür. Toksik maddeler hakkında konuşmaya başlar başlamaz yüzünüzü bir maske ile örtün, hava alan bir yerde durun ve cildinizi atkı, uzun kollu ve şapka ile koruyun..

3. Temiz Su İçin:

İçtiğiniz her soda, kahve veya meyve suyunu temiz su kullanarak değiştirin. Temizlik için çok önemli olan sisteminize yeterli miktarda su almak çok önemlidir. Her gün en az 8 ila 10 bardak temiz, süzülmüş su için. Bunun yardımıyla karaciğeriniz kirleticileri vücudunuzun ötesine atabilir..

4. Sağlıklı Kilonuzu Koruyun:

Obezitenin yağlı karaciğer hastalığına yol açtığını ve onları karaciğerde yara izi veya siroz, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi büyük tehlikelere maruz bıraktığını bilmelisiniz. Bel kısmınızı ölçmeniz ve sağlıklı bir çevre ile tutmanız gerekir. Egzersiz yapmanın yanı sıra yağda küçük, lif, antioksidanlar, mineraller ve vitaminler açısından zengin bir diyet tüketmenin yanı sıra güçlü bir kiloyu ve karaciğeri korumanıza fayda sağlayacaktır..

5. Terleme:

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak istiyorsanız, terleme için bazı egzersizler yapmalısınız. Bunun nedeni, terlemenin vücudunuzun gözenekler üzerindeki toksinleri atmasına ve karaciğerdeki temizleme yükünü azaltmasına izin vermesidir..

6. Karaciğerinize Masaj Yapın:

Bununla birlikte, omurganız üzerinde düz bir şekilde yatarken, vücudunuzun sağ tarafında alt kaburga bölgesinin yanında yer alan safra kesesine veya karaciğere orta derecede masaj yapabilirsiniz. Ayrıca bölgeye kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur..

7. Alkol İçmekten Kaçının:

Son araştırmalarda alkolün karaciğer için toksik olduğu ve hepatit gibi karaciğer hastalıklarını daha da kötüleştirdiği doğrulanmıştır. Bunu yapamıyorsanız, büyük oranda içmekten kaçının. Karaciğer hücrelerine zarar vererek şişkinliğe veya ölümcül olabilen sirozu geliştiren hasara neden olabilir..

8. Hepatite Karşı Dikkatli Olun:

Bu, karaciğere zarar veren ve vücutta vücut çözeltileri üzerinde hareket eden bir hastalıktır. Hepatit B ve A için enjeksiyon yapılabilir. İğne, diş fırçası, tıraş bıçağı vb. eşyalarınızı paylaşmaktan kaçının..