Panchakarma Nedir?

Panchakarma, bedeni, zihni ve bilinci gençleştirmenin, temizlemenin Ayurvedik bir yoludur. Sağlığa yararlı etkileri tüm dünyada bilinmektedir. Panchakarma kendi kendini iyileştirme sürecidir. Ayurveda’nın eşsiz bir katkısıdır. Bu yüzden ayurveda panchakarma olarak da bilinir. Panchakarma kelimesinin anlamı “beş prosedür”dür ve vücuttaki toksik elementleri ortadan kaldıran beş prosedür kümesidir. Ayurveda panchakarma, yalnızca bir Ayurveda uzmanının gözetiminde uygulanacak özel bir prosedürdür..

panchakarma

Panchakarma, günlük yaşamın olumsuz etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olan terapötik bir süreçtir. Olumsuz etkiler, vücudun toksinlerini içerir, bu da sistemi zayıflatır ve bizi çeşitli spesifik, kronik, dejeneratif ve spesifik olmayan hastalıklara karşı duyarlı hale getirir. Panchakarma’da yer alan arındırıcı prosedürler, hastalıktan sorumlu “birleşmeyi” parçalamaya ve saldırıdan sorumlu doshalar arasındaki dengeyi yeniden sağlamaya yardımcı olur. Ayurvedik arıtma tedavilerinin toksik maddeleri ve pestisitleri herhangi bir zarar veya yan etki olmaksızın vücudumuzdan başarılı bir şekilde yok edebildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve çalışmalar klasik Panchakarma Tedavisinin kanda tespit edilebilen toksinlerin %50’ye kadarını ortadan kaldırdığını göstermiştir..

Hastalığı hafifletmek için iyi olmasının yanı sıra, mükemmel sağlığın korunmasında da yararlı bir araçtır. Panchakarma terapisi, vücudu toksik maddelerle temizleyerek doğal sağlık, varlık ve zindelik durumunu geri getirebilir. Sisteme denge getirmeye ve sindirim sistemi gibi vücut fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Günlük yaşam tarzında olumlu değişiklikler yaparak süreci sürdürmenize büyük ölçüde yardımcı olur..

Panchakarma uygulaması oldukça basit görünüyor. Ancak etkileri güçlü ve etkilidir. İnce kanalları açan benzersiz, doğal, bütünsel, sağlık veren bir dizi terapötik tedavidir; yaşamı güçlendiren enerji getirmek, böylece canlılığı, esenliği, güveni ve iç huzuru artırmak.

Panchakarma, kelimenin tam anlamıyla beş eylem / teknik anlamına gelir. Onlar

1) Vamana (kusma/kusma)

2) Virechana (arınma)

3) Sneha Vasti (kaynatma ve yapışkan olmayan malzeme ile iki çeşit ilaçlı lavman)

5) Nasya (burun ilacı)

6) Raktamokshana (Kan Akıtma)

Vücudun bu yollarla arınmasıdır. Ruh ve zihin ile birlikte tüm vücut sistemini rahatlatan ve yatıştıran tam bir dönüşüm sürecidir..

Panchakarmanın Çeşitli Faydaları:

1)  Vücut sistemi ve zihindeki toksinlerin ve toksik durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

2)  Anayasal dengeyi geri yükler, dolayısıyla varlığın sağlığını ve zindeliğini iyileştirir.

3)  Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, bunun sonucunda vücudun daha fazla

kısa süreli ve uzun süreli hastalıklara karşı dirençli.

4)  Beden ve zihin üzerindeki tersinir etkileriyle bilinir. Stresin vücudunuz ve zihniniz üzerindeki olumsuz etkilerini tersine çevirerek yaşlanma sürecini yavaşlatır..

5)  Daha genç ve canlı görünmenizi sağlar.

6)  Kendine güveni, gücü, düşüncenin zihinsel netliğini, canlılığını ve enerjisini artırır.,

7)  Bedene, zihne ve esenlik duygusuna derin bir rahatlama getirir..

8)  Çeşitli allopatik tedavilerin yapamadığı hastalığın kök nedenini ortadan kaldırır..

9)  Zihinsel ve fiziksel verimliliği artırır.

10) Tüm vücudun yanı sıra yüz derisine de çok fazla parlaklık getirir..

11) Vücuttaki fazla yağları azaltır..

12) Vücudun eklemlerini güçlendirir ve eklem hareketliliğini arttırır..

13) Çeşitli günlük yorucu aktiviteler sırasında kaybedilen canlılığı ve dayanıklılığı yeniden kazanmaya ve korumaya yardımcı olur..

14) Günümüzün uykusuzluk, kaygı ve diğer zihinsel sorunları ortadan kaldırır..

15) Sinir sistemi, sindirim sistemi, kan dolaşım sistemi gibi vücudumuzun çeşitli sistemlerini dengeler. Ayrıca fizyolojik dengenin sağlanmasına yardımcı olur..

16) Günlük yaşamımızda çok fazla stresten sorumlu olan vücudumuzdaki stresörlerin üretimini azaltır..

Panchakarma Tedavisinin Önlemleri:

Bir kişi Panchakarma ayurveda terapi sürecinden geçerken aşağıdaki faaliyetlerden kaçınmalıdır:

1) Yorucu egzersizler.

2) Cinsel aktiviteler.

3) gece geç saatlerde.

4) Yüksek sesli müzik.

5) Çok fazla televizyon izlemek.

6) Diğer uyarıcı faaliyetler.

Nazik yoga/asana formları yapılabilir. Güneş ışığından veya aşırı rüzgardan uzak durmalıdır. Daha az yağlı yiyecekler tüketilmelidir. Ana odak buharda pişmiş sebzeler ve hafif yiyecekler olmalıdır..

Panchakarma Tedavisi:

Panchakarma terapi tedavisi sırasında, hasta tarafından bazı kısıtlamalara uyulmalıdır ve bu kişi de sadece ona biraz boş zaman ayırması gerekir. Prosedür, tüm kalbiyle ve azami özveriyle takip edilmelidir. Panchakarma terapi tedavisi üç bölümden oluşur. Onlar:

1. Purva Karma-Hazırlık Yöntemleri:

A.Pachan:

Sindirimi artırmaya yardımcı olur.

B. Snehan (İç ve Dış Oleasyon):

Vücudun esas olarak yağ veya ghee kullanımı ile yağlanması. Kişiden belirli belirti ve semptomlar ortaya çıkana kadar artan miktarda ilaçlı yağ veya ghee alması istenir. Kişi gün boyunca sadece sıcak su içmek, gündüz uyumamak, sadece açken yemek yemek gibi bazı kısıtlamalara dikkat etmelidir..

C. İsveç (Fomentasyon):

Terleme üretmek için bir buhar banyosu aracılığıyla harekete geçirme ‘Svedana’dır. Bu, doshaların sıvılaştırılmasına yardımcı olur ve bu da onların sindirim kanalına kolayca gıdıklanmasını kolaylaştırır..

2. Pradhana Karma – Ana Prosedür:

A. Vamana (Kaydırılmış Kusma/Kusma):

Bu prosedür özellikle kapha ve pitta dengesizliklerinden kaynaklanan hastalıklar için faydalıdır. Kronik bronşit, astım, cilt hastalıkları, alerjiler, uçuk, diyabet, sinüzit, hiperasidite gibi hastalıklar bu işlemle tedavi edilebilmektedir..

B. Virechana (Arınma):

Karaciğer ve safra kesesinde biriken Pitta toksinlerini vücuttan uzaklaştıran ilaçlı bir arınma tedavisidir. Gastrointestinal sistemi tamamen temizler. Herhangi bir yan etkisi olmayan güvenli bir işlemdir. Bu, pitta dosha’nın neden olduğu hastalıkları iyileştirmede çok faydalıdır. Hiperasidite, uçuk, anemi, cilt hastalıkları vb..

C. Sneha Vasti (Kaynalı ve Yararsız Malzemeli İki Çeşit İlaçlı Lavman):

İlaçlı yağlar veya gritamlar, vücudu besleyen ve yağlayan bir yağ lavmanı uygulamak için kullanılır. Bu prosedür, Vata Dosha’nın neden olduğu sırt ağrısı, distrofiler ve multipl skleroz vb. hastalıkların tedavisi için yararlıdır..

D. Nasya (Burun İlaçları):

Bu işlem ilaçların burun deliklerine dökülmesidir. İlaçlı bir yağ / ghee, meyve suyu veya hatta toz şeklinde olabilir. Bu prosedür sinüzit, saç dökülmesi, saç beyazlaması, baş ağrısı, epilepsi gibi baş ve boyun hastalıklarında faydalıdır..

E. Raktamokshana (Kan Akıtma):

Buradaki prosedür, kanın doshalarla birlikte vücuttan dışarı akmasına izin vermektir. Cilt bozukluklarını, apseleri, stomatitleri, hipertansiyonu vb. iyileştirmeye yardımcı olur..

3. Paschat Karma -Terapötik Sonrası Önlemler:

A. Samsarjana Karma (Özel Diyetetik):

Panchakarma’nın etkinliğini artırmak için yapılır ve hastanın diyetini sıvıdan yarı katıya, normale kademeli olarak artırmayı içerir..

B. Dhumapana (Tıbbi Puro İçme):

C. Yoksunluk ve hafif yiyecekler yemek gibi belirli aktiviteleri takip etme kuralları.

Bazen Sülükler kan akıtma için de kullanılabilir. Hastalığın tezahürü yerel ise, sülükler en iyi seçenektir. Sadece kirli kanı emerler ve siteden kendi başlarına dökülürler. Giyinme işlemi daha sonra yapılmalıdır. Sülükler kullanılacaksa Snehana ve Swedana gerekli değildir.

Panchakarma’nın amacı, biyolojik kuvvetlerin dengesini ve dokuların Normal işleyişini yeniden sağlamak, sindirimi iyileştirmek ve metabolizmayı hızlandırmak, hastalıklardan hastanın vücudundaki köklerinden kurtulmak, atık ürünlerin etkin bir şekilde ortadan kaldırılmasını ve normal işleyişini sağlamaktır. beş duyu organı ve nihayet beden, zihin ve ruh arasındaki uyumu sağlar.