Sırt ağrısı o kadar yaygındır ki, ona karşı kayıtsız olma eğilimindeyiz. Çoğu zaman, ofiste geçen uzun bir günün veya yorucu fiziksel emeğin sonucu olarak sırt ağrısını görmezden geliriz. Bu doğru olsa da, sorun tedavi edilmezse kendimize verdiğimiz zararın da göstergesidir. Sırttan kaynaklanan yaralanma vakaları dışında, çoğu sırt ağrısı vakası, gelen ve giden düşük yoğunluklu bir dırdır ağrısı olarak başlar. Tedavi edilmezse, bu zayıflatıcı bir rahatsızlığa yol açabilir.

Sırt Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sırt ağrısı çoğunlukla yanlış duruş, akıllı telefon kullanımı, uzun süre bilgisayar kullanma, sürekli okuma ve boyun aşağı eğilme nedeniyle oluşur. Travma, burkulma, bel fıtığı gibi diğer faktörler tıbbi tavsiye ve fizyoterapi kombinasyonunu gerektiren ciddi problemlerdir. Bu dayanılmaz ağrı hayatınızı gerçekten zorlaştırabilir ve ağrı kesicilerle yaşamanıza neden olur. Sırt ağrısının nedenlerini ve tedavilerini inceleyin.

Sırt Ağrısı Nedenleri ve Tedavileri:

Farklı üst sırt ağrısı tedavileri ve nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla bilgi edinin..

1. Kas Tahrişi veya Miyofasyal Ağrı:

Sırt ağrısının birincil nedenlerinden biri, kas tahrişi veya tıbbi olarak miyofasiyal ağrı olarak bilinen şeydir. Bu, büyük üst sırt kasları tahriş geliştirdiğinde olur. Bu muhtemelen sporla ilgili yaralanmaların, antrenmanların ve hatta güç eksikliğinin doğrudan sonucu olabilir..

Çoğu zaman bu sorun, kombine bir fizik tedavi ve ağrı kesici tedavisi ile çözülebilir. Aşırı durumlarda, kas tahrişi, ağrının yoğunlaştığı tetik noktaları ile karakterize edildiğinden, hastaların akupunkturdan fayda sağladığı bilinmektedir. Kayropraktik ve osteopatik terapi ve masaj da faydalıdır. Bu Kapsamlı üst sırt ağrısı tedavisi.

2. Eklem Bozukluğu Nedeniyle Üst Sırt Ağrısı:

Eklem disfonksiyonuna bağlı üst sırt ağrısı, kaburgaları her iki taraftaki torasik omurgaya bağlayan eklemler travma veya yaralanmaya maruz kaldığında ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda tedavi genellikle kayropraktik, osteopatik, fiziksel ve akupunktur temelli tedaviyi içerir. Üst vücudu esnetmek amacıyla evde egzersiz yapmak bir doktor tarafından önerilebilir..

Aerobik ve benzeri egzersizler, eklem disfonksiyonu nedeniyle sırt ağrısı çekenler için olumlu faydalar sağlayabilir. Ağrı genellikle şiddetli olduğundan ağrı kesici ilaçlar da gerekli olabilir. Anti-inflamatuar ilaçlar genellikle eklem disfonksiyonu ile uğraşırken tercih edilen ilaçlardır. Kullanılan yaygın ilaçlar ibuprofen ve COX-2 inhibitörleridir. Bu aynı zamanda en iyi sırt ağrısı tedavisidir..

3. Dejenere veya Fıtıklaşmış Diskler:

Dejeneratif veya fıtıklaşmış omurilik disklerinin üst sırt ağrısına neden olması nadir olmakla birlikte, tamamen duyulmamış değildir. Dejenere diskler, her bir omur arasında tampon görevi gören diskler yavaş yavaş aşınsa bile, genellikle yaşlılığın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu, omuriliğin yumuşak iç çekirdeğinin gerçekten dışarı sızabileceği ve hassas sinirlere karşı sürtünebileceği fıtıklaşmış disklere yol açabilir. Bu koşulların her ikisi de değişen derecelerde sırt ağrısına neden olabilir..

Dejeneratif disk hastalığı için, bir fizyoterapist yardımıyla egzersiz yapmak en yaygın eylem şeklidir. Ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir veya verilmeyebilir. Aşırı sigara, alkol tüketimi ve durgun bir yaşam tarzı aslında sorunu ağırlaştırabileceğinden, yaşam tarzı değişiklikleri muhtemelen önerilecektir. Bazı ciddi vakalarda ameliyat da bir seçenektir. Fıtıklaşmış göğüs diskleri için, bir MRI genellikle hasarın boyutunu ortaya çıkarır ve tedavi süreci buna göre belirlenir. Bu mükemmel bir üst sırt ağrısı tedavisi.

4. Osteoporoz ve Osteoartrit:

Osteoporoz, yaşlılık, menopoz, iştahsızlık, böbrek hastalığı ve diğer faktörler nedeniyle kemiklerin zayıflaması durumunda ortaya çıkar. Bir kemik kırılana veya kırılana kadar hiçbir belirti fark edilmez. Osteoporozun, sırt kemiklerinde üst ve alt sırt ağrısına neden olan kompresif kırıklara neden olduğu bilinmektedir..

Dayanıklılık egzersizleri ve kuvvet antrenmanlarının bu gibi durumlarda yardımcı olduğu bilinmektedir. Daha fazla kemik parçalanması olasılığını önlemek için ilaçlar ve ağrı kesici ilaçlar da yaygındır. Hormon tedavileri, menopoz başlangıcı ile durumu geliştiren kadınlarda osteoporozu tedavi etmenin bir yoludur. Osteoartrit, üst sırttaki eklemlerin kuvvetinin azalması nedeniyle sırt ağrısına da neden olabilir. Bir kez daha, kombine bir ilaç ve egzersiz kürü, tercih edilen tedavi şeklidir. Bu etkili bir sırt ağrısı tedavisidir.

5. Sırt Üstü Sıkıştırılmış Sinir

Sıkıştırılmış bir sinir ayrıca üst sırtta şiddetli ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Dokularda bir sinir sıkışması olduğunda, sırtın üst kısmında yaşanan kaslarda gerginlik ve hareketsizlik olur..

Bu durum için en iyi tedavi spinal germe egzersizleri yapmaktır. Omurgayı hafifçe bükerek, kürek kemiklerini döndürerek ve sırt fleksiyon germe yaparak ağrı bir dereceye kadar hafifletilebilir. Ancak, bir doktora danışmak ve eğitimli gözetim altında yapmak önemlidir..

Basit yaşam tarzı değişiklikleri yaparak sırt ağrısını uzak tutabilirsiniz. Bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda çalışırken ekran süresini kısaltmak ve uygun duruşu takip etmek önemlidir. Bu aletlerin uzun süreli kullanımı boynunuza ve sırtınıza kalıcı olarak zarar verebilir. Düzenli egzersiz, doğru duruş, doğru yatakta uyumak, ağrısız ve ilaçsız bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir..