Gözler, dünyayı görebileceğiniz ve en güzel şeyleri besleyebileceğiniz efendinin verdiği özel armağanlardan biridir. Bu yüzden, onsuz hayat renksiz ve karanlık olacağından, hepimizin ona özel olarak dikkat etmesi önemlidir. Bu çağ bilgisayar çağı olarak adlandırıldığı için ve çoğumuz onun önünde çoğu zaman gözlerimizi yorarak vakit geçiriyoruz. Bu nedenle, uzun vadede gözlerinizin bulanıklaşması, gözlerinizi etkilemeye başlayan baş ağrıları ve görme bozukluğunuz olabileceği için gözümüze uygun şekilde bakmamız çok önemlidir..

Görme ve Bilgisayarın Göz Yorgunluğunu Azaltma

Görme İyileştirme İpuçları:

İşte iyi bir görüş sağlayabileceğiniz en iyi 8 basit yol.

1. Sağlıklı ve Dengeli Diyet Tüketin:

Yeşillikleri, fındık, yumurta gibi protein kaynaklı maddeleri dahil etmek önemlidir ve dengeli bir diyet sizi zinde ve sağlıklı tutar, aynı zamanda gözlerinizin keskin ve net kalmasını sağlar. Bu nedenle vücudunuz ve gözleriniz için gerekli olan besleyici ve dengeli beslenmeyi günlük olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirin.,

2. Günlük Olarak Egzersiz Yapın:

Birçok araştırmaya göre, düzenli yürüyüşler yapan ve egzersiz yapan kişilerin, gözlere ve oksijene uygun kan akışı olduğu için görme yetisini korudukları bulunmuştur. Bu nedenle, düzenli olarak iyi bir görüş istiyorsanız, biraz fiziksel aktiviteye katılın ve sağlıklı kalın..

3. Uygun Güneş Gözlüğü Kullanın:

Evimizden veya iş yerimizden çıktığımız anlarda gözlerimizi zararlı UV ışıklarından korumak çok önemli ve zorunludur. Düşük kalite görüşünüzü bozabileceğinden, en değerli şeyin güvenlik meselesi olduğundan, kaliteli güneşlikler aldığınızdan emin olun..

4. Sigaraya Hayır Deyin:

Sigara içen kişi, katarakt ve diğer gözle ilgili sorunlar gibi yaşa bağlı kas sorunlarından sigara içmeyenlere göre daha fazla etkilenme eğilimindedir. Bu yüzden gözlerinizi sağlıklı tutmak için sigaraya hayır deyin ve mümkün olduğunca erken bırakın..

5. Geceleri Yeterli Uyuyun:

Rahatlamaya ve sakinleşmeye bile ihtiyaç duyduğu için gözlerinizi vücut gibi dinlendirmek çok önemlidir. Gece geç uyuyan insanlar, yetersiz uyku gözlerine zarar vereceği ve kırmızı, yorgun ve şişmiş görüneceği ve aynı zamanda zihninizi ve bedeninizi yoran ve yoran ertesi gün işe geç kalacağınız için gözlerini görme riskine girerler..

6. Temizliği Sağlayın:

Temiz bir mendil veya bez kullanmıyorsanız, gözlerinize dokunmadan veya ovuşturmadan önce ellerinizi her zaman düzgün bir şekilde temizlemeniz çok önemlidir. Kontakt lens kullanan kişiler, toz ve kir nedeniyle oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon veya alerjiyi önlemek için hijyen talimatlarına uymalıdır..

7. Gözlerinizi Düzenli Olarak Kontrol Edin:

Gözlerinizin mükemmel olduğundan emin olmak için bir göz uzmanını ziyaret ederek altı ayda bir veya yılda bir gözlerinizi kontrol ettirmek iyi bir alışkanlık veya uygulamadır. Bu uygulama, herhangi bir soruna erken bir aşamada temkinli yaklaşmanıza yardımcı olur ve herhangi bir güçlük çekmeden ipucu alınabilir..

8. Vizyondaki Değişikliklere Dikkat Edin:

Bakmakta bazı değişiklikler veya zorluk olduğunu düşünüyorsanız, durumu daha da kötüleştirmeden önce hemen bir göz uzmanına başvurun. Bazı insanlar loş ışıkta zorluk çekebilir veya gözlerde ağrı olabilir, görmezden gelmek yerine danışmak iyidir.

Bilgisayarın Göz Yorgunluğunu Azaltmak İçin İpuçları:

İşte bilgisayarın önünde gözlerin yorulmasını azaltabileceğiniz en iyi 7 yol.

1. İş İstasyonunun Yakınında Uygun Aydınlatma Sağlayın:

Bilgisayarda uzun süre çalışmak göz yorgunluğuna neden olur, ekranda gölgelere neden olan ve gözleri daha fazla yoran yüksek yoğunluklu ışık kullanmadığınızdan emin olmalısınız. Herhangi bir yansımayla eşit parlaklık ve aydınlatma için iş istasyonunun her iki tarafına loş bir ışık yerleştirin.

2. Gözlerinizi Daha Sık Kırın:

Bilgisayarda çalışırken, ideal olarak otururken olduğundan daha fazla göz kırptığınızı unutmayın. Bilgisayara sürekli parlarsanız, gözleri kurutabilir ve bir miktar kızarıklık oluşabilir, ancak periyodik olarak yanıp sönme durumu önleyebilir..

3. Biraz Göz Rahatlatıcı Egzersiz Yapın ve Su İçin:

Bilgisayar ekranına bakmaya devam ederseniz, kendinizi yorgun hissedebilirsiniz ve gözler de belirip yorulabilir. Böyle bir durumdan kaçınmak için, her saat arasında olduğu gibi bazı göz egzersizlerine yaklaşık 30 saniye boyunca bazı uzak nesnelere ve ardından 5-10 kez onaylamak için yakındaki bazı nesnelere bakın. Daha az su tüketimi göz kuruluğu sorunlarına neden olabileceğinden hidratlı.

4. Bilgisayar Ekranı Ayarlarını Yapın:

Bilgisayar ekranınızın yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip olduğundan emin olun, çünkü daha keskin görüntülere sahip olur ve aynı zamanda zorlanmayı da en aza indirir. Hatta gözleri daha az zorlaması için arka planın beyaz olması için kontrast ayarlarını en yükseğe ayarlayın..

5. Parlamayı En Aza İndirin:

Tüm toz ve lekeler temizlendiğinden ve gözlerinizi yormadan düzgün gördüğünüz için bilgisayar ekranınızı her zaman temiz bir bezle temizleyin. Gölgeleri koruyacağı ve parlamayı önleyerek gözlerinizi yormasını önleyeceği için monitöre parlama önleyici bir ekran takın.

6. Arada Küçük Molalar Verin:

Kendinizi güncel tutmak ve sürdürmek için insanlar bilgisayar başında uzun saatler çalışırlar. Ancak uzun vadede bilgisayar görme sendromu ve boyun ve sırt ağrısı da geliştirebilirsiniz. Böyle bir durumdan kaçınmak için her saatten sonra 5-10 dakika kısa bir süre almanız önerilir..

7. Bilgisayar Göz Aşınmasını Alın:

Gözlerinizi zorlamaktan korumanın en iyi yollarından biri, kişiye özel bilgisayar gözlükleri almaktır ve kontakt lens takan kişiler için en iyi seçenek, uzun çalışma saatlerinde rahatsızlık verdiği ve gözlerinizi tahriş etmeye başladığı için..

Size hiçbir maliyeti olmayan bu basit adımları izlerseniz, gözlerinizin yorulmasını kolayca önleyebilir ve aynı zamanda iyi bir görüş sağlayabilirsiniz. Bu iyi hareketleri bir rutin haline getirmeniz veya ayarlamanız ve bunları düzenli olarak takip etmeniz yeterlidir..

göz sağlığını korumak için ipuçları