Amino asitler vücudun yapı taşlarıdır ve dikkat edilmesi gereken çok sayıda işlevi vardır. Bugünün makalesinde tartışılan böyle bir amino asit, Treonin’dir. Ancak, Treonin Zengin Gıdaları keşfetmeye devam etmeden önce, bu amino asidin vücudumuza ne yaptığına hızlıca bir göz atacağız..

treonin nedir?

Treonin, vücudun protein seviyelerini dengelemek, Kollajeni desteklemek, kalp dokularını oluşturmak ve hatta sindirim enzimleri üretmek için ihtiyaç duyduğu temel bir amino asittir. Birçok bitki ve hayvan kaynağından doğal olarak elde edilir..

Treonin ayrıca genel büyümeyi destekleyen glisin ve sakin üretiminden de sorumludur. Treonin içeriği yüksek en iyi gıdalardan bazılarını öğrenerek bu amino asidin nasıl dahil edileceğini öğrenelim.

Hindistan’daki En İyi Treonin Gıda Kaynakları:

Treonin seviyeleri yüksek en iyi yiyecekleri öğrenmek için okumaya devam edin. Onlara bir göz atalım.

1. Türkiye:

Hindi gibi protein açısından zengin bir et parçasının vücudu treonin ile yeterince desteklediği bilinmektedir. Aslında, ABD Sağlık ve Tarım Bakanlığı tarafından en zengin treonin kaynaklarından biri olarak kabul edilmektedir. 85 gramlık bir hindi porsiyonu 1090 miligram treonindir. Bu porsiyonun kendisi, erkekseniz treonin ihtiyacınızın %61’ini, kadınsanız tüketim ihtiyacınızın %72’sini karşılayabilir..

100 gramdaki Treonin %’si: %100 – %104

2. Yumurta Beyazı Tozu:

Sıfır doymuş yağ veya kolesterol ile yumurta akı tozu mükemmel bir treonin kaynağı olabilir. Yumurta akı tozu kullanılabilir, iki yemek kaşığı olarak pişirilirken 513 miligram treonin içerdiği bilinmektedir. Bu, bir erkeğin günlük treonin ihtiyacının %30’u ve bir kadının günlük ihtiyacının %34’üdür..

3. Soya Ürünleri:

treonin açısından zengin besinler

Soyanın zengin bir treonin kaynağı olduğu bilindiği için veganların soya ürünlerine sevinmek için başka bir nedeni daha var. Bir fincan çiğ soya fasulyesinin 3.000 miligram treonin içerdiği bilinmektedir. Bu, hem erkeklerin hem de kadınların günlük ihtiyacının çok üzerindedir. Treonin ihtiyaçlarımızı desteklemek için diyetimize soya unu, soya sütü, soya peyniri ve soya külçeleri de eklenebilir..

100 gramdaki Treonin %’si: %22

4. Yağsız Sığır Eti:

Yağsız sığır etinin, büyük ölçüde nasıl pişirildiğine bağlı olarak zengin bir treonin kaynağı olduğu bilinmektedir. Izgarada pişirildiğinde kemiksiz sığır filetosunun üst filetosu, sığır eti erkekler, kadınlar ve çocuklar için mükemmel bir protein kaynağı yapan 2142 miligram treonin içerdiği bilinmektedir..

100 gramdaki Treonin yüzdesi: %134

5. Tavuk Göğsü:

treonin açısından zengin besinler2

Tavuk, günlük beslenmemizde sıradan bir et olsa da, treonin açısından zengin olduğunun pek farkında değiliz. Bir bütün pişmiş tavuğun %137 treonin RDI içerdiği bilinmektedir. Ayrıca erkekler, kadınlar ve çocuklar için faydalı olan diğer esansiyel amino asitleri içerir..

100 gramdaki Treonin %’si: %112

6. Parmesan Peyniri:

Parmesan, açık ara dünyanın en popüler peynir çeşitlerinden biridir. Bir dahaki sefere paket pizza yemeği yediğinizde; yediğiniz her şey ıvır zıvır olmadığı için kendinizi suçlu hissetmeyin. Parmesan’ın treonin RDI’sinin %125’ine sahip olduğu bilinmektedir..

100 gramdaki Treonin yüzdesi: %125

7. Domuz eti:

Domuz pastırması, salam veya domuz pirzolası olsun, domuz eti büyüme ve organ fonksiyonları için gerekli olan zengin bir treonin kaynağıdır. Domuz etinin treonin RDI’sinin %132’sini içerdiği bilinmektedir. Bu, Treonin açısından en zengin gıdalardan biri olarak bilinir ve Domuz Eti kullanılarak çeşitli şekillerde elde edilebilir..

100 gramdaki Treonin yüzdesi: %132

8. Tuzlu Su Balığı:

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin tuzlu su balıkları aynı zamanda amino asit treonin açısından da zengin kaynaklar olduğundan, ailenizi deniz ürünleri restoranına götürmek için başka bir neden daha. Somonun treonin RDI’sinin %122’sini içerdiği bilinmektedir. Sağlıklı refahı teşvik etmek için birçok sağlıklı besin açısından da zengindir..

100 gramdaki Treonin %’si: %122

9. Beyaz Fasulye:

treonin açısından zengin besinler

Beyaz fasulye, treonin ihtiyaçlarını desteklemek isteyen veganlar için bir nimettir. Pek çok sağlık yararının yanı sıra, beyaz fasulyenin treonin RDI’sinin %39’unu içerdiği bilinmektedir. Et ya da yumurta tüketmiyorsanız, beyaz fasulye tabağınızın olmazsa olmazı..

100 gramdaki Treonin yüzdesi: %39

Treonin açısından zengin yiyeceklerin bu listesini gördüğünüze göre, bunları diyetinize dahil etmenin zamanı geldi. Treonin vücut için son derece önemlidir ve diğer amino asitler gibi anahtar bir elementtir. İnsan vücudu gibi karmaşık bir sistem, gerekli tüm besin maddelerini alabilmek için dengeli bir diyete ihtiyaç duyar. Bunları günlük yemek planınıza ekleyerek sadece Treonin eksikliklerini gidermekle kalmayacak, aynı zamanda birçok tehlikeli rahatsızlığı da önleyebileceksiniz..

Treonin bakımından zengin gıdalar hakkında hala herhangi bir şüpheniz veya endişeniz varsa bize bildirin. Size en iyi çözümler ve cevaplarla yardımcı olmayı çok isteriz..