Hint kültürü, sadece kültürlerinde değil, aynı zamanda yedikleri yemekte de çeşitlilik gösteren dünya çapında çok nadir olanlardan biridir. Hint mutfağında kullanılan lezzet, tat ve malzemeler çok çeşitlidir ve her birinin kendine has faydaları vardır. Pencap, Gujarati, Güney Hindistan ve daha fazlası gibi çeşitli kültürler, size çeşitli yemekler için kullanılabilecek bir dizi yiyecek maddesi sunar. Bununla birlikte, sağlıklı Hint yemekleri söz konusu olduğunda en iyilerin hangileri olduğunu bilmek çok önemlidir. Bu konuda daha fazla bilgi almak ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları için çalışmak için aşağıdaki kılavuzu inceleyin. Mükemmel sağlık sonuçları sağlayan en iyi 9 Hint yemeğine sahiptir..

sağlıklı hint yemekleri

Hindistan’da Sağlıklı Yemek Tarifleri:

1. Ayran:

Ayran sağlıklı Hint yemekleri

Hint yemeklerindeki en sağlıklı ve en sağlıklı içeceklerden biri, su, tuz ve kimyon tohumu tozu ile iyice harmanlanmış yoğurdun birleşimidir. Sadece kalori içeriği düşük değil, aynı zamanda yağ oranı da oldukça düşüktür. Kişniş yaprakları da doğranıp üzerine eklenebilir. Dikkate alınması gereken en iyi seçeneklerden biridir.

2. Sambar:

Sambar

Bu, güney Hint mutfağına ait bir köridir ve içinde bol miktarda sebze bulunduğundan son derece besleyici ve sağlıklı bir besindir. Vücuda çok miktarda protein ve vitamin verir ve bu listeyi gerçekten hak etmesi gerekir..

3. Rajma Köri:

Rajma Köri

Rajma, sadece yüksek düzeyde protein içeren değil, aynı zamanda sağlık için iyi düzeyde lif içeriğine sahip fasulye kategorisindeki ürünlerden biridir. Lezzetli şekillerde hazırlanması, lezzetten taviz verilmemesini sağlayacaktır. Pişmiş pilavla çok lezzetli oluyor.

4. Rotis:

döner

Rotis, sağlıklı Hint öğle yemeği için temel bir besindir ve vücuda yüksek enerji için vücudun ihtiyaç duyduğu iyi düzeyde karbonhidrat sağlar. Burada bahsettiğimiz buğdaydan yapılan rotis. Çok tahıllı atak, vücuda lif sağlamak amacıyla da kullanılabilir. Bu Hint yemeğinin iyiliği inkar edilemez.

5. Dalya:

Dalya

Daliya, vücut için iyi faydaları olan başka bir Hint yemeği türüdür. Bulgur buğdayı olarak da bilinir, sadece hafif değil aynı zamanda son derece besleyici ve sağlıklıdır. Sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli olan vücut lifini verir..

6. Esmer Pirinç:

Esmer pirinç

Pişmiş kahverengi pirinç, Hint sağlıklı gıdalarında iyi seçeneklerden biridir. Sadece beyaz pirinçten çok daha sağlıklı değil, aynı zamanda daha az yağlı. Bağlı kalmak iyi bir fikirdir.

7. Pano:

Paneer

Pek çok kültürde süzme peynir olarak da bilinen paneer, bilmeniz gereken en sağlıklı yüksek proteinli Hint yemeklerinden biridir. Protein ve kalsiyum içeriği açısından oldukça zengindir. Vücut için en iyi faydaları elde etmek için bu kesinlikle zaman zaman yemeklerin bir parçası olmalıdır..

8. Bayram:

Bajra

Birçok kişi tarafından inci darı olarak bilinen Bajra, Hindistan’daki Rajasthani kültürünün temel gıdalarından biridir ve gerçekten sağlıklı olduğu bilinmektedir. Bu gıda maddesinden ya rotis ya da yulaf lapası hazırlanabilir. İdeal Hint yemeklerinden biridir..

9. Tembelce:

Boşta sağlıklı kahvaltı Hint

Bir güney Hindistan yemeği, vücut için sağlıklı olan en iyi 9 Hint yemeği arasında adı geçen yiyeceklerden biridir. Fermente ve buharda pişirildiğinde benzersiz dal ve pirinç kombinasyonu, size hazırlığı boşuna verir. Vücut için iyi karbonhidrat ve protein içerir. Yağ oranı düşüktür ve sindirimi kolaydır.