Amino asitler sağlıklı bir vücut inşa etmenin anahtarıdır. Neden “proteinin yapı taşları” olarak adlandırıldığına şaşmamalı. Bugünün makalesinde tartışılan böyle bir amino asit Sistein’dir. Sistein Zengin Gıdaları tartışmadan önce, önce Sisteinin ne olduğunu anlayalım.!

Esansiyel olmayan, kükürt içeren bir amino asit olarak sınıflandırılır. Sistein, bebekler, sporcular, yaşlılar ve travma geçirmiş kişiler için önemlidir. Metiyonin mevcut olduğunda büyük ölçüde insan vücudu tarafından üretilir. Sistein eksiklikleri, zayıf sindirime, yaraların yavaş iyileşmesine, oksidatif strese bağlı hücresel hasara, kötü cilt sağlığına ve diğer birçok metabolik bozukluğa yol açabilir. Hayvan ve bitki kaynakları ile takviye edilebilir. Sistein içeriği yüksek gıdalar hakkında bilgi sahibi olmaya devam edelim.!

Hindistan'da Mevcut En İyi Sistein Zengin Gıdalar

Hindistan’daki En Sistein Zengin Gıdalar:

Burada Hindistan’da bulunan 15 şaşırtıcı sistein açısından zengin gıda listesini listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Soya Gıdaları:

sistein açısından zengin besinler

Tuzsuz ve kavrulmuş soya fasulyesi kolesterol içermez ve ayrıca zengin bir sistein kaynağıdır. Bu soya fasulyesinin atıştırmalık olarak alınmasının çok faydalı olmasının nedeni budur. Kurabiye ve ekmek parçaları gibi pişmiş gıdalarınızın daha sağlıklı bir versiyonu için soya unu ile buğday ununu da birleştirebilirsiniz. Sağlıklı bir diyet için soya ununu buğday ununuzla %30’a kadar karıştırabilirsiniz..

100 Gramda Sistein Yüzdesi: RDI’nin %222’si

2. Kümes hayvanları:

Hindi, tavuk ve benzeri kümes hayvanları gıdaları, vücudunuz için bir protein olan sistein için iyi kaynaklardır. İyi bir büyüme ve sağlık için bunları düzenli olarak ılımlı miktarlarda diyetinize ekleyin. Tavuk ayrıca Selenyum, B6 Vitamini içerir ve bu da onu en iyi bilinen sistein ve diğer besin kaynaklarından biri yapar..

100 Gramda Sistein Yüzdesi: RDI’nin %160’ı

3. Kırmızı Biber:

Bir sebze olan Red Pepper, süt ve kümes hayvanları ürünlerine kıyasla daha düşük sistein seviyelerine sahiptir. Diğer tüm sebzelerden daha fazla sistein sağlar ve hasta veya hasta olanlar için gerçekten iyi çalışır. Sistein ile birlikte bu sebze ayrıca antioksidanlar, C Vitamini ve E Vitamini içerir..

4. Sarımsak:

sistein içeriği yüksek gıdalar

Sarımsakta bulunan sistein miktarı, Red Pepper’da bulunan miktarla hemen hemen aynıdır. Bununla birlikte sarımsak, sağlığınız ve vücudunuz için harikalar yaratabilecek diğer bazı hayati besinlerin iyi bir kaynağıdır. Sarımsak antioksidanlarla doludur ve bir dizi hastalık ve rahatsızlığın tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir..

5. Süzme Peynir:

Bir süt ürünü olan süzme peynir sistein açısından zengindir, bunun dışında süzme peynir ayrıca kalsiyum, B12 vitamini içerir ve vücuda Pantotenik asit sağlar. Bununla birlikte, diyet veya az yağlı kategorisine ait olan süzme peynirin, içlerinde önemli ölçüde düşük seviyelerde sistein ve diğer besin maddeleri içermesi dikkate değerdir. En iyi besin değeri için süzme peynir saf ve orijinal haliyle tüketilmelidir..

100 Gramda Sisteinin Yüzdesi: RDI’nin % 102’si

6. Tahıllar:

Tahıllar sistein açısından zengindir ve bütün formlarındaki tahıllar bu amino asidin daha iyi kaynaklarıdır. Bu tahılların tüm versiyonları vücuda sistein ile birlikte ek lif, mineral ve vitamin sağlar. Tam beslenme için Darı, yabani pirinç, Kuskus, Kinoa gibi tam tahılların bir karışımını almak önemlidir..

100 Gramda Sisteinin %’si: RDI’nin %42’si

7. Yoğurt:

sisteinli gıdalar

Tatlandırılmamış haldeki yoğurt, sistein açısından çok zengindir. Bu proteinin dışında İyot, Potasyum, Kalsiyum ve Çinko da içerir. Yeşil Yoğurt, Lizin gibi diğer önemli amino asitlerle birlikte en yüksek miktarda Sistein içeriğine sahip olduğu söylenir. Bu ajanlar kalp problemlerini önlemeye yardımcı olur.

100 Gramda Sistein Yüzdesi: RDI’nin %27’si

8. Brokoli:

Brokoli’nin en besleyici sebzelerden biri olarak görülmesinin bir nedeni var. Brokoli zengin bir sistein, Biotin, Vitamin A, Vitamin C, potasyum, fosfor ve riboflavin kaynağıdır. Bu harika sebze ayrıca hücresel düzeyde oksidatif stresi azaltmak için birçok antioksidan içerir..

9. Yumurtalar:

Yumurtaların her zaman günlük diyetimizin bir parçası haline getirilmesi önerildi ve sebepsiz değil. Bunlar protein sistein açısından süper zengindir. Herhangi bir biçimdeki yumurtalar – bütün veya ayrılmış ve taze veya kurutulmuş olsun, sistein açısından zengindir. Unutulmamalıdır ki, vücudunuzda iyi bir sistein kaynağı için haşlanmış yumurta tüketilmelidir. Yumurta, sistein dışında ayrıca B vitamini ve D vitamini, demir ve selenyum içerir..

100 Gramda Sisteinin Yüzdesi: RDI’nin %51’i

10. Balık:

sistein içeren gıdalar

Önemli Sistein gıdalarından biri de Balıktır. Balık, vücutta Sistein üretimi için çok gerekli olan Metionin bakımından yüksektir. Bu dolaylı olarak doğal Sistein oluşumunu teşvik eder. Bununla birlikte Balık, omega-2 yağ asitleri ve sağlıklı esenlik için gerekli olan temel mineraller ve vitaminler açısından zengindir..

100 Gramda Sistein Yüzdesi: RDI’nin % 117’si

11. Süt:

Yüksek miktarda kalsiyum içeren Süt, Sistein içeren en iyi besinlerden biridir. Çiğ sütün pastörize veya kaynatılmış süte kıyasla en iyi Sistein kaynağı olduğuna inanılmaktadır. Bunun yanı sıra süt, kemiklerinizin, kaslarınızın ve dişlerinizin gelişimi için önemlidir. Osteoporoz gibi kemikle ilgili birçok hastalığı önler..

100 Gramda Sistein Yüzdesi: RDI’nin %16’sı

12. Soğan:

Soğanlar, başka bir bitki bazlı Sistein gıda kaynaklarıdır. Keskin lezzetini kükürt içeren Sisteinden alır. Soğan ayrıca vücutta Sistein üreten bir başka önemli Metionin kaynağıdır. Birçok yemekte yaygın olarak kullanılır ve hem çiğ hem de pişmiş formda yenebilir..

13. Yulaf:

Yulaf, mevcut en sağlıklı yiyeceklerden biri olarak kabul edilir. Sistein, Metionin, Treonin, İzolösin ve Tirozin gibi birçok esansiyel ve esansiyel olmayan amino asit içerirler. Bunun yanı sıra yulaf, Kalsiyum ve Magnezyum gibi diğer önemli mineraller ve B1 gibi Vitaminler ile birlikte diyet lifi açısından zengindir..

100 Gramda Sistein Yüzdesi: %142

14. Tarihler:

sistein gıda kaynakları

Tarihler, başka bir bitki bazlı Sistein kaynağıdır. Sistein dahil olmak üzere çeşitli amino asit türleri açısından zengindirler. Bunun dışında hurma demir, kalsiyum, magnezyum ve diğer önemli mineraller açısından da zengindir. Bunları günlük diyetinize eklemek, kas sisteminizi güçlendirebilir ve beyin gelişiminizi iyileştirebilir..

15. Ayçekirdeği:

İyi miktarlarda Sistein içeren bir diğer yüksek proteinli gıda da ayçiçeği tohumlarıdır. Bu tohumlar sağlık yararları ile yüklüdür. Vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini düşürebilen iyi yağ asitleri ile tanınırlar. Bu tohumlar ayrıca diyet lifi, vitaminler, mineraller ve diğer antioksidanlar açısından da zengindir..

100 Gramda Sistein Oranı: %157

Sisteinin vücudunuzdaki rolünü anladığınıza göre, bu Sistein Zengin Gıdaları günlük diyetinize dahil etmenin zamanı geldi. Sistein eksikliği teşhisi konan kişilere genellikle yapay takviyeler verilir. Bu gıdalarda bu kadar yüksek oranda Sistein bulunduğundan, problemlerinizle başa çıkmak için kesinlikle deneyebilirsiniz. Bunları günlük diyetinizin bir parçası olarak eklemek, vücuda çok yönlü beslenme sağlayabilir..