Çoğu insan, yağ asitleri kelimesini görme yanılgısına sahiptir ve sağlık için son derece hayati olan bu omega 3 yağ asitleri gıdalarından birkaç güçlü fayda sağlayan gıdalardan uzak durur. Kalp sağlığımız için mükemmeldirler, kan basıncını düşürürler ve vücudumuzdaki iyi kolesterolü arttırırlar. Bu yazımızda sizlere Omega 3 yağ asitleri açısından zengin besinleri gösteriyoruz. Aşağı kaydırın ve burada kontrol edin!

Omega 3 Yağ Asidi Zengin Gıdalar

Omega-3 Yağ Asitleri Nedir ve Ne Yaparlar??

Aşağıdakiler gibi çeşitli şekillerde sağlığımıza dikkat eden temel besinlerdir. Kalp hastalığını önlemek için en iyi şekilde çalışırlar ve kan basıncımızı düşürmeye yardımcı olurlar. Damarlarımızda plak oluşumunu azaltırlar. Anormal kalp ritmini önlemenin yanı sıra, insanlarda kalp hastalığının önlenmesine de yardımcı olurlar. Fındıkta, balık yağında, keten tohumunda bulunurlar ve diyetimize kolayca dahil edebileceğimiz en iyi omega 3 gıdalarının zengin kaynaklarıdır..

Ne Kadar Omega-3’e İhtiyacım Var??

Genel olarak, sağlık kuruluşlarının çoğu, sağlıklı yetişkinler için günlük 250-500 mg (kombine EPA ve DHA) içeren minimum omega 3 gıda alımını önermektedir. Bununla birlikte, bazı sağlık koşulları daha yüksek miktarlar gerektirir. Alfa-linolenik asit için önerilen diyet yardımı erkekler için günde 1,6 gramdır ve kadınların günde 1,1 grama ihtiyacı vardır..

Omega 3 Gıdaların Faydaları:

Sağlık açısından, omega 3 açısından zengin gıdalardan elde edilen omega 3 yağ asitleri, çeşitli nedenlerle son derece hayati ve çok önemlidir..

 • Beyin fonksiyonumuz için gereklidirler..
 • Kalp hastalığı, iltihaplanma, kanser ve artrit gibi kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olurlar..
 • Bağışıklığımızı geliştirirler ve bizi sık görülen enfeksiyonlardan korurlar..
 • Kan basıncını düşürmeye, kolesterol seviyemizi dengelemeye, atardamarlarımızda plak oluşumunu önlemeye yardımcı olurlar.
 • Kan şekeri seviyelerini dengeler, sindirim bozukluklarıyla ilgilenir, cilt sağlığımızı iyileştirir, vb..

Omega 3 gıdalarındaki eksiklik, artrit, kardiyovasküler sorunlar, depresyon, öğrenme güçlükleri, sağlıksız cilt, zayıf görme vb. gibi sorunları tetikleyecektir..

Hindistan’da Omega 3 Yağ Asidi Gıdalar Listesi:

Omega 3 yağ asitleri açısından zengin besinler vardır. Aşağıda listelenen bu makale, Hindistan’da bulunan en iyi omega 3 kaynaklarından bazılarını tartışmaktadır..

omega 3 açısından zengin besinler

1. Keten tohumu (porsiyon başına 2.350 mg):

Keten tohumları küçük sarı veya kahverengi tohumlardır ve iyi omega 3 yağ asitleri, yağ alfa-linolenik asit (ALA) kaynaklarından biridir. Keten tohumu yağı bir omega-3 takviyesi olarak kullanılır. İyi bir magnezyum, lif ve diğer besin kaynaklarıdır ve harika bir omega-6 / omega-3 oranına sahiptirler..

Keten tohumları, gelişmiş sindirim ve tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser riskinin azalması gibi çeşitli sağlık yararlarına sahiptir. Son zamanlarda, sağlıklı bir gıda olarak popülerlik kazandılar. Bunun nedeni, kalp-sağlıklı omega-3 yağları, lif ve diğer benzersiz bitki bileşiklerinin yüksek içeriğidir..

 • Salatalara, pişmiş sebzelere ve salata soslarına eklenen smoothieler, yulaf ezmesi, vb. üzerine serperek keten tohumlarını diyetinize dahil edin..
 • Öğütülmüş keten tohumu sindirimi daha rahattır.

Omega-3 İçeriği:

 • 2,350 mg, bütün tohumların yemek kaşığı başına.

2. Balık Yağı:

Hamilelik için omega 3 açısından zengin besinler arasında balık yağı, zengin bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Diyette 3 çeşit omega-3 vardır ve bunlardan ikisi balık yağındadır. Bunlar DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA’dır (eikosapentaenoik asit). Balık yağı, diyetinize balık ekleyerek veya bir takviye yoluyla alabilirsiniz. Balık yağının dahil edilmesi, kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve romatoid artrit gibi çeşitli sağlık koşullarını iyileştirir veya önler. Morina karaciğeri yağı gibi balık yağı da D ve A gibi diğer vitaminleri içermez..

 • Balık yağı hem kapsül hem de sıvı formda mevcuttur..

Omega-3 İçeriği:

 • Tipik olarak, 1000 mg balık yağı, yaklaşık 300 mg birleşik EPA ve DHA sağlar (1).

3. Somon Balığı (porsiyon başına 4,123 mg):

Omega 3'te yüksek somon balığı

Gıda omega 3 olarak somon, çok miktarda D vitamini, B vitaminleri ve selenyum dahil olmak üzere çeşitli besinler ve yüksek kaliteli protein içeren en besleyici yoğun gıdalardan biri olarak kabul edilir. Araştırmalar, düzenli olarak somon gibi yağlı balıkları diyetlerine dahil eden kişilerin bunama, kalp hastalığı ve depresyon gibi hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor..

Omega-3 İçeriği:

 • 4,123 mg pişmiş (çiftlik Atlantik) somon balığının yarım filetosu
 • 3.5 ons veya 100 gramda 2.260 mg
 • Somon (Yabani) Porsiyon Boyutu: 3 ons (100 gram)
 • Omega-3 Yağ Miktarı: 1.8 gram

4 yumurta:

Keten tohumu içeren bir diyetle beslenen tavuklar tarafından üretilen Omega-3 yumurtaları. Tavuklar keteni sindirdiğinde, ALA’nın bir kısmı DHA’ya girer ve yağ asitleri yumurta sarısına geçer. Balık tüketmeyi sevmeyenler yumurta ile değiştirebilirler. Yumurtalar ayrıca omega-3 yağ asitleri açısından zengin mükemmel besinlerdir. Hatta bazı şirketler tavuk yemine balık yağı ekliyor ve yumurta sarısının DHA içeriğini daha da artırıyor..

Omega-3 İçeriği:

 • Bir omega-3 yumurtası tipik olarak 75 ila 100 miligram DHA ile birlikte 340 miligram ALA içerir..

5. Kenevir Tohumları:

Kenevir tohumları çok besleyicidir ve esansiyel yağ asitleri ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Bunlar iyi bir çoklu doymamış ve esansiyel yağ asitleri kaynağıdır. Ayrıca sağlık açısından birçok faydası olan ve 3:1 oranında omega-6/omega-3 içeren gama-linolenik asit içerirler. Kenevir tohumları iki hayati yağ asidi, linoleik asit (omega-6) ve alfa-linolenik asit (omega-3) bakımından zengindir..

 • Yoğurt veya tahıl üzerine bütün veya öğütülmüş tohumları serpin, smoothie’lere ekleyin, kenevir tohumu ile pişirin, bütün tohumları kullanarak kenevir sütü yapın, salatalara diğer tohumlar veya kuruyemişlerle serpin.

Omega-3 İçeriği

 • 28 gram kenevir tohumu 6.000 mg ALA omega-3 yağ asidi veya önerilen günlük alımın %375-545’ini içerir..

6. Chia Tohumları:

Chia tohumları inanılmaz derecede besleyici ve iyi omega 3 yağ asitleri kaynaklarıdır – manganez, magnezyum, selenyum ve diğer birkaç besin maddesi bakımından zengindirler (2). 28 gram chia tohumu porsiyonu, sekiz temel amino asidin tümü dahil olmak üzere 5 gram protein içerir. Chia tohumu, omega 3 yağ asitleri açısından zengin bir başka besindir..

 • Kuru chia tohumları, smoothie’lere, meyve sularına, yoğurt, yulaf ezmesine karıştırılarak veya salataya serpilerek öğütülmüş veya bütün olarak eklenebilir..
 • Yulaf ezmesi gibi ıslak bir tabağa eklendiğinde şişme eğilimi gösterebilir ancak hafif bir gevreklik kalacaktır..

Omega-3 içeriği

 • 5.060 mg/ons (28 gram), bu tohumlar işlenmemiş ve fındık gibi tadı var.

7. Karnabahar:

omega 3'te yüksek gıdalar

Karnabahar, lif ve B vitaminleri açısından doğal olarak yüksek olan turpgillerden bir sebzedir. Karnabahar, antioksidanlar ve bitkisel besinler sağlar. Bunlar kansere karşı koruma sağlayabilir. Kilo kaybını ve sindirimi artıran lif, öğrenme ve hafıza için hayati önem taşıyan kolin ve diğer birçok hayati besin içerir..

Karnabahar, fitokimyasallar açısından zengin ve anti-inflamatuar özelliklere sahip temel bir Hint sebzesidir. Karnabahar, omega 3 yağ asitleri yüksek gıdalara aittir. Potasyum, magnezyum, lif, mineraller ve çözünür şeker gibi birçok önemli besin içerir..

Omega-3 İçeriği

 • Bir fincan karnabahar 28 kalori içerir ve iyi bir omega 3 yağ asidi kaynağıdır. Karnabahar, omega-3 yağ asitleri açısından zengindir ve bu sebze sağlıklı bir kalbi korur..
 • Karnabaharı 5-6 dakika buğulamak besin değerlerinin korunmasına yardımcı olur. Üzerine limon suyu ekleyin.

8. Brüksel Lahanası:

Omega 3 açısından zengin vejetaryen besinler arasında yer alan Brüksel Lahanası, besin değeri yüksek, antioksidanlar açısından zengindir. Kanseri önlemeye yardımcı olabilirler. Kan pıhtılaşması ve kemik metabolizması için önemli olan lif ve K vitamini bakımından zengindirler. Brüksel Lahanası ALA Omega 3 yağ asitleri içerir. Bilişsel gerilemeyi, insülin direncini yavaşlatır ve iltihabı azaltırlar. Ayrıca sağlıklı bir kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olurlar (3).

Bu yeşil sebzeleri tüketmeden önce beş dakika buğulayın. Omega yağ asidi gıdaları listesinde ilk sırada yer alır..

Omega-3 İçeriği:

 • Brüksel lahanası, omega-3 yağ asitlerinin en iyi bitki kaynaklarından biridir..
 • Her yarım fincan (78 gram) pişmiş Brüksel lahanası porsiyonunda 135 mg ALA içerirler..

9. Perilla Yağı:

Perilla yağı, kendine özgü bir ceviz tadı ve aromasına sahiptir. Bu yenilebilir bitkisel yağ, perilla tohumlarından elde edilir ve mutfak dışı amaçlar için de kullanılır. Perilla yağı ALA açısından zengindir ve kalp sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur. Araştırmalar, en iyi omega 3 gıdalarının kanser tedavisinde, artritte, inflamatuar kolitte vb. faydalı olduğunu göstermektedir. Perilla yağı ayrıca Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri içerir(4).

 • Perilla yağı da lezzet arttırıcı olarak kullanılır..

Omega-3 İçeriği:

 • Perilla yağı, omega 3 yağ asidi alfa-linolenik asit (ALA) içerir ve sürekli olarak %54 ila 64 arasında yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içerir..
 • Omega-6 bileşeni genellikle %14 civarındadır ve Omega-9 (Oleik asit) Perilla yağında bulunur..

10. Semizotu:

Semizotu, bazı şaşırtıcı sağlık yararları ve hayati bir Omega 3 gıdaları veganı olan yenilebilir bir bahçe otudur. Semizotu Omega-3 Yağ Asitleri açısından zengindir ve ekşi ve hafif tatlı bir tada sahiptir. ALA ve EPA olmak üzere iki tür omega-3 yağ asidi içerir. ALA birçok bitkide bulunur. ALA’da son derece yüksektir. Semizotu mükemmel bir ALA kaynağıdır. Alfa-linolenik, insan gelişimi ve büyümesinde önemli bir rol oynayan ve hastalıkları önlemeye yardımcı olan bir omega-3 yağ asididir..

Semizotu, ıspanaktan beş kat daha fazla omega-3 yağ asidine sahiptir. Semizotu uykusuzluk için doğal bir çaredir, baş ağrılarını ve migreni önler, güçlü kemikleri teşvik edebilir ve her türlü cilt rahatsızlığına yardımcı olur..

Omega-3 İçeriği:

 • 100 g semizotu örneğinde 300-400 mg ALA bulunur..

11. Soya fasulyesi (porsiyon başına 1.241 mg)

omega 3 yağ asitleri açısından zengin besinler

Soya fasulyesi en iyi omega 3, bitkisel protein ve lif kaynağıdır. Ayrıca folat, riboflavin, K vitamini, magnezyum ve potasyum gibi diğer besinlerin mükemmel bir kaynağıdır. Soya fasulyesi, omega-6 yağ asitleri açısından zengindir. Çalışmalar, aşırı omega-6 yemenin iltihaba neden olabileceğini varsayıyor.5). Soya fasulyesi, tofu dışında vejetaryenler arasında en sağlıklı seçeneklerden biridir. Soya fasulyesi de Omega 6 asitlerine sahiptir..

 • Besin içeriğini sağlam tutmak için fasulye kavrulabilir.
 • Diğer baklagiller gibi soya fasulyesi kullanın ve konserve olanlara göre taze olanları tercih edilir..
 • Böbrek yetmezliği olanları etkileyebileceği ve fazla tüketildiğinde sağlık sorunlarına neden olabileceği için fazla tüketmeyin..

Omega-3 İçeriği:

 • Yarım fincan (47 gram) kuru kavrulmuş soya fasulyesinde 670 mg veya 3.5 ons (100 gram) başına 1.443 mg

12. Ispanak:

Diyetimize ıspanağın dahil edilmesinin, Omega 3 yağ asitleri gıda listesine her zaman değerli bir katkı olduğu bilinmektedir. Vegan omega 3 kaynakları arasında ıspanak, yüksek besin içeriğine sahip sebzeler arasında lider konumdadır. Ispanak eklendiğinde ve diğer gıda maddeleriyle birlikte tüketildiğinde besin içeriğini artırır. Çinko, demir, kalsiyum ve Omega 3 yağ asitlerinin seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur. Ispanak ayrıca iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

 • Ispanak sebze veya köri olarak pişirilebilir.
 • Ayrıca sürekli hareket halinde olanlar için smoothie haline getirilebilir.!

Omega-3 İçeriği:

 • 100 gram ıspanak – 370 miligram Omega 3 içerir..

13. Sarısı:

Yumurta sarısı, Omega 3 yağ asitleri açısından zengin bu gıdada hayati bir yer tutar ve omega 3 besinlerin başında gelir! Diğer yiyeceklerle karşılaştırıldığında yumurta, yumurta başına en az 240 mg içerir. Yumurta demir, vitamin ve kalsiyum açısından zengindir. Yumurta, temel omega-3 yağ asidi, alfa-linolenik (ALA) ve diğer iki omega-3 yağ asidini içerir: eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik (DHA).

Omega-3 yumurtaları, geleneksel yumurtalara kıyasla beş kat daha fazla omega-3 içerir. Organik ve geleneksel yumurtalar arasında çok az fark vardı.

 • Yumurtalar çok yönlüdür ve omletinizde, çorbanızda, kreplerinizde ve hatta bir çörek içinde kullanılabilirler.!

Omega-3 İçeriği:

 • Bir omega-3 yumurtası 340 miligram ALA ve 75 ila 100 miligram DHA içerir..

14. Ceviz (porsiyon başına 2.570 mg):

Ceviz çok besleyicidir, lif yüklüdür ve Omega 3 yağ asitleri besin listesinde hayati bir yer tutar. Yüksek miktarda manganez, bakır, E vitamini ve ayrıca önemli bitki bileşikleri içerirler. Cevizleri kırdıktan sonra kabuğunu soymadığınızdan emin olun. Cevizin önemli sağlık yararları sunan fenol antioksidanlarının çoğunu içeren deridir. Sadece sağlığa iyi gelmekle kalmaz, aynı zamanda bizi kardiyovasküler hastalıklardan korur. Ceviz de açlık sancılarını uzak tutmak için iyi bir kaynaktır..

 • Ceviz Omega 3 yiyecekleri salatalara, kahvaltılık gevreklere, makarnalara, çorbalara ve unlu mamullere eklenebilir..

Omega-3 İçeriği:

 • 2.570 mg/ons (28 gram)

15. Morina Karaciğeri Yağı (porsiyon başına, 2.682 mg)

Morina karaciğeri yağı, çocuklar için ideal omega 3 besinleridir. Bir gıdadan daha fazla bir takviyedir. Adından da anlaşılacağı gibi, yağ, morina balıklarının karaciğerlerinden elde edilir. Bu yağ sadece omega-3 yağ asitleri açısından zengin değil, aynı zamanda D ve A vitaminleri ile de yüklüdür. Sindirim için daha fazla zaman sağladığı için bunu öğle yemeği sırasında almak tercih edilir..

Karaciğer yağı ek olarak mevcuttur ve tüketilmesi eşit derecede güvenlidir. Bu nedenle, bir çorba kaşığı morina karaciğeri yağı almak, üç önemli besine olan ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır. Ancak, bir seferde birden fazla yemek kaşığı almayın çünkü çok fazla A vitamini zararlı olabilir..

Omega-3 İçeriği:

 • Tek bir yemek kaşığı RDI’lerin sırasıyla % 170 ve % 453’ünü sağlar.
 • Porsiyon başına 2664 mg ile yemek kaşığı başına 2.682 mg.

16. Havyar (porsiyon başına 1.086 mg):

Havyar öncelikle balık yumurtası veya yumurtadan oluşur. Yaygın olarak pahalı bir gıda maddesi olarak bilinir. Havyar, çoğunlukla başlangıç ​​olarak veya garnitür olarak küçük miktarlarda kullanılır. Havyar çok iyi bir kolin kaynağı ve zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Havyar yemenin en iyi yolu, küçük bir kaşık dolusu denemek, çiğnemek yerine ağzınızda döndürmektir. Bu, tereyağı lezzetini deneyimlemenize ve keyfini çıkarmanıza yardımcı olacaktır..

Omega-3 İçeriği:

 • yemek kaşığı başına 1.086 mg (14.3 gram)
 • 6.786 mg, 3.5 ons (100 gram) başına

17. Sardalya (2,205 mg porsiyon başına)

zengin omega 3 kaynağı

Omega 3 yağ asitlerinin zengin kaynaklarından biri de sardalyadır. Taze veya konserve olarak tüketilebilirler. Genel refahımız ve sağlığımız için en iyi şekilde çalışan yağlar içerirler. Konserve sardalya suda, zeytinyağında veya derisiz/kemiksiz olarak farklı varyasyonlarda gelir. Zeytinyağı daha fazla omega 3 yağ asidi içerdiğinden, zeytinyağındaki sardalya sudakinden daha iyidir..

Omega-3 İçeriği:

 • B12 vitamini için RDI’nin %200’ü, D vitamini için %24’ü, selenyum için %96’sı ile 3.5 ons (100 gram) süzülmüş sardalya.
 • Bardak başına 2.205 mg (149 gram) konserve Atlantik sardalye veya 3.5 ons (100 gram) başına 1.480 mg.

18. Uskumru (porsiyon başına 4,107 mg):

Uskumru yağlı bir balıktır ve en yüksek kalp-sağlıklı omega-3 konsantrasyonlarını içerir. Genel olarak çevre dostu deniz ürünleri olarak kabul edilir ve zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Uskumru aşırı yemek, tip 2 diyabet geliştirme riskini artırabilir. Besinler açısından inanılmaz derecede zengindirler. Uskumru hazırlamak da oldukça kolaydır.

Omega-3 İçeriği:

 • Bir parça tuzlu uskumru 4.107 mg veya 3.5 ons (100 gram) başına 5.134 mg
 • Porsiyon Boyutu: 3 ons (100 gram)
 • Omega-3 Yağ Miktarı: 2.5–2.6 gram

19. Hamsi (porsiyon başına 951 mg):

Omega 3 yağ asitleri içeren besinlerin başlıca kaynaklarından biri de bu balıklardır. Kanımızdaki kolesterolü düşürmeye yardımcı oldukları için sağlığımız için faydalı olan yağlı balıklardır. Ayrıca vücudumuzdaki trigliserit seviyelerini düşürmeye ve dolaşıma yardımcı olurlar. Kalsiyum, mineraller ve manganez ile doludurlar. Kan basıncımızla ilgileniyorlar.

Omega-3 içeriği:

 • Konserve Avrupa hamsileri kutu başına 951 mg (2 ons veya 45 gram) veya 3.5 ons (100 gram) başına 2.113 mg

20. Ringa balığı (porsiyon başına 946 mg):

Ringa, yumurta ile servis edilen ve tütsü olarak adlandırılan orta boy yağlı bir balıktır. Onlar da füme ringa balığı denir. Kalp sağlığımıza önem verirler. Beynimizin düzgün çalışmasına da bu balıklar yardımcı olur. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı oldukları için artritte yardımcı olurlar..

Omega-3 İçeriği:

 • Kippered Atlantik ringa balığı orta boy fileto (40 gram) başına 946 mg veya 3.5 ons (100 gram) başına 2.366 mg

21. İstiridye (porsiyon başına 370 mg):

omega 3'te yüksek gıdalar

İnsanlar istiridyeleri ya sever ya da nefret eder. Sümüksü olmalarına rağmen lezzetlidirler ve çiğ olarak yenirler. İstiridye, üç ana omega-3 sınıfının tümünü içerir. Çiğ veya pişmemiş olanları yemediğinizden ve sadece tam pişmiş olanları yediğinizden emin olun. Sadece çinko içermezler, aynı zamanda bağışıklık sistemimizi de güçlendirirler. Döküntülerden, sivilcelerden kurtulmaya ve kemiklerimizi güçlendirmeye yardımcı olurlar..

Omega-3 İçeriği:

 • Altı çiğ, doğu istiridye 370 mg veya 3.5 ons (100 gram) başına 435 mg

22. Karides:

Mineraller açısından zengin ve daha az kalorili bir protein olmak sağlığımıza çeşitli şekillerde fayda sağlar. Karbonhidratları da düşüktür. Yaşlanma sürecini geciktiren antioksidanlar içerirler. Selenyum, içinde bulunan ve belirli kanser türlerini önlemeye yardımcı olan bir mineraldir. Güneş hasarını da azaltır.

Omega-3 İçeriği:

 • 20’den fazla farklı vitamin ve mineral sağlar. Ayrıca günlük selenyum ihtiyacımızın %50’sini içerir..
 • Bu mineral iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve kalp sağlığını destekler..

23. Kanola Yağı:

Bu yağ vitaminler, mineraller ve sağlıklı doymamış yağlar ile yüklüdür. Omega-3 yağ asidi ALA’da keten tohumu yağı dışındaki diğer yağlardan daha zengindir. Kanola yağı, kalp-sağlıklı tekli doymamış yağ asitlerinde yüksektir ve doymuş yağ asitlerinde düşüktür..

Akne, ince çizgiler, kırışıklıklar, lekeler ve lekeler gibi cilt problemlerini ve yaşlanma belirtilerini azaltır. Kanola yağının yüksek dumanlanma noktası, sote gibi yüksek ısılı pişirmelerde çok faydalıdır..

Omega-3 İçeriği:

2 çay kaşığı (10 ml) rafine kanola yağına dayalı olarak şunları içerir:

 • Kalori: 80
 • Doymuş yağ asitleri: 0,5 g
 • Toplam yağ: 9 gr
 • Tekli doymamış yağ asitleri: 6 g
 • Linoleik yağ asidi (Omega-6): 1.5 g
 • Alfa-linolenik yağ asidi (Omega-3): 0,6 g
 • Kolesterol (iz yok): 0 mg

24. Edamame:

Kalp koruyucu omega-3 yağ asitleri ile birlikte kan kolesterolünü düşürmeye ve sağlıklı liflere sahip olmaya yardımcı olan izoflavonlar içerirler. Birkaç besinsel fayda sağlar. Vücudunuza soya proteini sağlar. K vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olması kalbimizi sağlıklı tutar..

Omega-3 İçeriği:

 • Yarım fincan haşlanmış, kabuklu edamame porsiyonu 280 mg bitki bazlı omega-3 yağ asidi içerir..
 • Bu, onu omega 3 gıdaları vejetaryen ve veganlar için harika bir besin kaynağı yapar..

25. Hardal Tohumu:

Omega 3 açısından zengin hardal tohumu

Metabolizmayı artırmaya yardımcı olurlar ve omega 3 yağ asitleri açısından zengindirler. Antiinflamatuardırlar. Romatoid artrit ve astım krizinde en iyi şekilde çalışırlar. Selenyum açısından zengindirler ve kan basıncımızı kontrol altında tutarlar..

Omega-3 İçeriği:

 • 1 çay kaşığı hardal tohumu 100 miligram omega 3 yağ asidi içerir..

Bu temel besin maddelerinin kullanımları ve faydaları hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olduğumuz Omega 3 yağ asitleri gıdaları hakkındaki bu kapsamlı makaleyi umarız beğenirsiniz. Ayrıca size omega 3 yağ asitleri açısından zengin besin kaynaklarını ve bunları genel sağlığımız için nasıl kullanabileceğinizi gösterdik. Lütfen aşağıdaki bölümde deneyimlerinizi ve size nasıl yardımcı olduklarını bizimle paylaşın, görüşlerinizi duymak isteriz.!