Amino Asitler insan vücudunda önemli bir rol oynar. Bunların arasında, Tirozin adı verilen beyin hücrelerini aktive etmekten sorumlu olan önemli bir amino asit var! Doktorlar, zihinsel uyanıklığı ve odaklanmayı geliştirmek için düzenli olarak tirozin açısından zengin gıdaların tüketilmesini önermektedir. Gıdalara bakmadan önce, Tirozin hakkında biraz daha hızlı bir şekilde anlayalım..

Tirozin Nedir??

Tirozin, vücutta doğal olarak “Fenilalanin” adı verilen başka bir anahtar amino asitten üretilen bir amino asittir. Bu bileşikteki bir eksiklik, zayıf beyin tepkisine, depresyona, hiperaktivite bozukluğuna ve bir dizi diğer ilgili rahatsızlığa yol açabilir. Tirozin düzeyi düşük olan kişiler, yağsız et ve süt ürünleri gibi bu maddeden zengin gıdaları tüketmelidir..

tirozin açısından zengin besinler

Birçok hasta Tirozin için yapay takviyeler almaya başvursa da, bunlar yan etkilerle doludur. Tirozin içeren yiyecekler yemenin ayrıca organ fonksiyonlarını desteklediği, kas dokusu oluşturduğu ve nörotransmitter ürettiği bilinmektedir. Dengeli Tirozin seviyeleri narkolepsiyi, adet öncesi sendromunu, Alzheimer’ı, Parkinson’u uzaklaştırabilir ve hatta uyuşturucu ve alkol yoksunluğunda hızlı sonuçlar gösterebilir..

Tirozin Yüksek Gıdalar:

İşte vücudunuzu sağlıklı ve daha iyi tutacak bazı önemli tirozin bakımından zengin besinler. Onlara bir göz atalım.

1. Spirulina:

tirozin açısından zengin besinler

Çoğu zaman ek olarak tüketilen spirulina, Dünya Sağlık Örgütü tarafından protein ve demir açısından zengin uygun bir gıda olarak kabul edilmiştir. Çocuklar için de güvenlidir. 200 kalorilik bir spirulina porsiyonunun 2046 miligram tirozin içerdiği bilinmektedir. Bu, en önemli Tirozin gıda kaynaklarından biridir..

2. Soya:

Soya, sebepsiz yere vegan dünyasının harika yemeği olarak kabul edilmiyor. Soya fasulyesi, soya sütü, soya fasulyesi ve çiğ soya tohumları gibi çeşitli varyasyonlarda bulunan 200 kalorilik soya porsiyonunun, vücudumuza 2000 ila 1900 miligram tirozin takviyesi yaptığı bilinmektedir. Soya, tirozin içeren mükemmel bir besin kaynağıdır..

100 gramda Tirozin %’si: %171

3 yumurta:

Birçok kişi yüksek kolesterol içeriği nedeniyle yumurtadan kaçınırken, araştırmalar yumurtaların ölçülü alınması gereken zorunlu gıdalar olduğunu kanıtlamıştır. Günlük 200 kalorilik bir porsiyon yumurta, vücuda 1600 ila 1900 miligram tirozin takviyesi yapabilir..

100 gramda Tirozin %’si: %57

4. Kuruyemiş:

tirozin açısından zengin besinler2

Sindirime yardımcı olan zengin bir diyet lifi kaynağı olmasının yanı sıra, fındıkları günlük diyetinize eklemeniz için bir başka neden daha, fındık zengin bir tirozin kaynağıdır. Badem, ceviz, yer fıstığı ve ceviz gibi 200 kalorilik bir kuruyemiş porsiyonunun yüksek düzeyde tirozin içerdiği bilinmektedir. Sabah gevreğinize bir avuç fındık ekleyin veya tirozin açısından zengin bir smoothie yapmak için bunları sütle karıştırın..

100 gramda Tirozin %’si: %125

5. Fasulye:

Veganlar için bir kez daha iyi haber. Genellikle tirozin açısından zengin olan süt ürünlerinin etini tüketmekten çekinirseniz, lima fasulyesi ve diğer fasulye çeşitleri iyi bir alternatif olabilir. Bu yiyecekler ayrıca protein içeriğini artırmak için harikadır. İyi haber şu ki, fasulyeler mükemmel vegan yemek tarifleri yapıyor..

100 gramda Tirozin %’si: %31

6. Kümes hayvanları:

Vejetaryen olmayan tabağınız daha da şaşırtıcı hale geldi. Tavuk, bıldırcın, ördek ve hindi gibi kümes hayvanlarının zengin bir tirozin kaynağı olduğu bilinmektedir. Günlük kanatlı eti tüketimi, kas büyümesine ve organ fonksiyonlarına yardımcı olan hem temel hem de temel olmayan amino asitler açısından zengin olduğu için büyümekte olan çocuklar için faydalıdır. Kümes hayvanları, ızgara yapılabildiği, fırınlanabildiği, çorbalara eklenebildiği ve sosta pişirilebildiği için mutfakta çok yönlülüğü ile bilinir..

100 gramda Tirozin %’si: %132

7. Et:

tirozin açısından zengin besinler3

Her türlü kırmızı etin tirozin ve diğer amino asitler açısından zengin olduğu bilinmektedir. Maksimum tirozin alımı için: Yağsız domuz eti ve sığır eti yiyerek tirozin alımınızı artırmak en iyisidir. Geyik ve geyik gibi av eti de bir başka iyi tirozin kaynağıdır. Et, çorbalara katılabildiğinden, sosla pişirilebildiğinden, ızgarada pişirildiğinden, kavrularak pişirilebildiğinden çeşitli şekillerde yenilebilir..

100 gramda Tirozin %’si: %158

8. Süzme Peynir:

Ne kadar az yağlı süzme peynir tüketirseniz sizin için o kadar iyi olur. Süzme peynirin sindirime yardımcı olduğu ve proteinler açısından zengin olduğu bilinse de, aynı zamanda tirozin gibi büyük bir amino asit kaynağıdır. Sadece 100 gramlık bir süzme peynir porsiyonu size Tirozin’in yaklaşık %228’ini verir, bu da onu Tirozin açısından zengin diyet listesinde en iyi yiyecek yapar..

100 gramda Tirozin %’si: %228

9. Tohumlar:

Kabak ve Susam tohumlarının iyi bir tirozin kaynağı olduğu bilinmektedir. Kavrulmuş ve tuzlanmış bu tohumlar atıştırmalık olarak tüketilebilir veya hatta kurabiye ve kek gibi unlu mamullere eklenebilir. Bu tohumlar ayrıca vücudunuzun iyi çalışması için gerekli olan omega yağ asitleri, Kalsiyum ve diğer hayati besinler açısından da zengindir..

100 gramda Tirozin %’si: %125

10. Tahıllar:

tirozin açısından zengin besinler4

Yulaf deneyin. Yulaf tüketmek için başka bir mükemmel tirozin besin kaynağıdır. Yarım fincan için yaklaşık 447 miligram içerir. Bunu her gün sağlıklı kahvaltı seçiminiz yapın. Yulaf, Tirozin ile birlikte, sindirimi kolaylaştıran ve vücuttaki kötü kolesterol seviyelerini düşüren yüksek miktarda diyet lifi de sunar..

100 gramda Tirozin %’si: %102

11. Ispanak:

Ispanağın içinde bulunan yüksek miktarda Tirozin sayesinde beynin geri akışlarını iyileştirdiği bilinmektedir. Ispanak yemek, doktorlar tarafından özellikle sürücüler ve okul çocukları için, uyanıklıklarını keskinleştirmek ve dikkatlerini artırmak için şiddetle tavsiye edilir. Bununla birlikte ıspanak, sağlıklı bir vücut ve zihin için gerekli olan önemli bir Demir ve Kalsiyum seviyesi kaynağıdır..

100 gramda Tirozin %’si: %6

12. Elmalar:

tirozin açısından zengin besinler5

Elmaların, depresyonu uzaklaştırabilen Dopamin seviyelerini arttırdığı bilinmektedir. Bu, sinirlerinizi gevşetebilen ve kendinizi rahat hissetmenizi sağlayan önemli bir nörotransmiterdir. Dopamin ayrıca bilişsel yetenekleri, motivasyon seviyelerini geliştirir ve bu da ödül veya zevk duygusuyla sonuçlanabilir..

Tirozin açısından zengin bu gıdaların faydalarını öğrendiğinize göre, bunları günlük diyetinize dahil etmenin zamanı geldi. Tirozin ile birlikte. Bu besinler aynı zamanda sağlıklı yaşam için vazgeçilmez olan bazı temel besinleri de sağlar. Kendinizi sürekli düşük hissediyorsanız, depresyon belirtileri yaşıyorsanız veya bir konuya odaklanma sorunları yaşıyorsanız, bunlarla başa çıkmak için tüm bu yiyecekleri dahil ettiğinizden emin olmalısınız. Tetikte kalın, Tyrosine ile mutlu kalın!

Tirozin açısından zengin gıdalar hakkında hala herhangi bir şüpheniz veya endişeniz varsa bize bildirin. Size en iyi çözümler ve cevaplarla yardımcı olmayı çok isteriz..