Bir tatlı aşığıysanız, Gliserin’e aşina olmalısınız. Gıdalardaki nem seviyelerini kontrol etmek ve kalınlaştırmak için kullanılan şeffaf bir maddedir. Yüksek Gliserinli gıdalar listesini keşfetmeden önce, önce Gliserin hakkında biraz daha bilgi verelim..

Hindistan'da Yüksek Gliserinli Gıdalar En İyi 10 Liste

Gliserin Nedir??

Gliserin olarak da adlandırılan Gliserol, yüksek viskoziteli tatlı bir maddedir. Reçel, jöle ve dondurma gibi gıda çeşitlerine Gliserin eklemek onlara tatlılık ve kalınlık kazandırır. Gliserin ayrıca birçok ilaçta, kozmetikte ve bazı yağlayıcılarda kullanılır..

Gliserin genellikle insan tüketimi için güvenli kabul edilse de, diyabet, yüksek tansiyon ve hatta maya enfeksiyonu riski ile bağlantılıdır. Aşırı tatlılıkla yüklü olan Gliserin, aşırı tüketildiğinde ciddi sağlık tehditleri oluşturabilir. Gliserin içeriği yüksek yiyeceklerden bazılarını öğrenerek başlayalım.

En Yüksek Gliserinli Gıdalar:

Burada Hindistan’daki en iyi 10 yüksek gliserinli gıdayı listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Fırın Ekmek Ve Diğer Unlu Mamüller:

yüksek gliserinli gıdalar

Muzlu kek, elmalı kek, vanilyalı kek, hamburger ekmeği, pide, waffle, simit, Kaiser roll, tam buğday ekmeği, mısır ekmeği vb. ürünler 45 ile 95 arasında yüksek glisemik indekse sahiptir. İndeks ne kadar yüksekse o kadar fazladır. kan şekeri veya insülin seviyelerine neden olma eğiliminde olan değişiklikler.

2. İçecekler:

Konserve Kızılcık suyu, elma suyu, coca-cola, Gatorade, portakal suyu, konserve domates suyu, Fanta vb. 40 ile 95 arasında değişen glisemik indekse sahiptir. Yani daha fazla indeks daha fazla dalgalanmadır. Bu maddelere, onları koyulaştırmak ve ekstra tatlılık kazandırmak için gliserin eklenir. Zaten şeker yüklü olduğundan, fazladan bir Gliserin onları sağlık için daha tehlikeli hale getirebilir..

3. Kahvaltılık Tahıllar:

Mısır gevreği, buğday kreması, müsli, üzüm, fındık, şişirilmiş buğday, kuru üzüm kepeği, yulaf ezmesi, tam kepek. Bu kahvaltılık gevreklerdeki glisemik indeks 55 ile 93 arasında değişmektedir. Bu yiyeceklere, onları kurutmak ve daha tatlı hale getirmek için gliserin eklenir. Düşük şekerli bir seçenek arıyorsanız, Gliserin eklenmemiş doğal tahılları tercih edin..

4. Tahıllar:

yüksek gliserinli gıdalar

Tatlı Mısır, Kinoa, beyaz pirinç, inci arpa, tam buğday taneleri. Glisemik indeks 30 ile 80 arasında değişmektedir..

5. Süt Ürünleri:

Dondurma, süt, yağsız süt, yağı azaltılmış yoğurt gibi ürünler, indeksi 33 ile 58 arasında değişen gliserin içerir. Bu ürünler, tatlı tat ve yoğunluk kazandırmak için belirli miktarlarda Gliserin içerir. Ticari olarak satılan süt ürünlerinin çoğu sağlık için iyi değildir..

6. Meyveler:

Üzüm, portakal, şeftali, armut, elma, kuru erik, karpuz ve kuru hurma da 30 ila 72 arasında değişen gliserin bakımından yüksektir, burada karpuz en yüksek glisemik indeks ve kuru erik daha düşüktür. Vücuda zararsız olan ancak fazla tüketildiğinde kan şekerinizi yükseltebilecek doğal bitkisel Gliserin içerirler..

7. Kuruyemiş ve Fasulye:

Siyah fasulye, nohut, kuru fasulye, soya fasulyesi, kaju fıstığı, mercimek, yer fıstığı, barbunya. Glisemik indeks 7 ila 40 arasında değişmektedir. En düşük glisemik indekse sahip yer fıstığı ve en yüksek kuru fasulye. Vücut için sağlıklıdırlar ve maksimum sağlık yararı için önerilen porsiyonlarda tüketilebilirler..

8. Makarna:

Spagetti, peynirli veya peynirsiz makarna, fettuccine, glisemik indeksi 32 ile 65 arasında değişen yiyeceklerdir. Makarnanın kuru kısımlarına Gliserol eklenir, ancak pişirildiklerinde madde suda çözülür. Önceden pişirilmiş makarnalarda, tadı güzelleştirmek ve yoğun bir doku vermek için yüksek miktarda Gliserol bulunur..

9. Sebzeler:

yüksek gliserinli yiyecekler

Yüksek glisemik indeksi olan sebzelerin bile zaman zaman sağlığa gerçekten iyi gelmediğini düşünebilir misiniz? Örneğin fırınlanmış kızılcık patates 111’e kadar çıkarken, havuç ortalama indeksi sadece 35’tir. Bu indeks 50 ila 80 aralığındaki diğer sebzelerin dışında bezelye, tatlı patates, patates püresi, yam, beyaz patates vb..

10. Atıştırmalık Ürünler:

En sevilenlerden biri olan Snickers bar, 50 civarında bir orta indekse sahipken, meyve ruloları 100 kadar yüksek bir indekse sahiptir. Sade veya tuzlu mısır cipsi, patates cipsi, patlamış mısır vb. diğer atıştırmalıkların indeksi 40 ila 60 arasındadır. Uzun vadede sağlığımız için iyi olmayan yüksek kalorili gıdalardır..

Bu yüksek gliserinli yiyecekleri gördüğünüze göre, şimdi arama zamanı! Sağlıklı yiyecekleri ve abur cuburları seçmek her zaman sağlığımızda bir fark yaratır. Gliserol düşük miktarlarda alındığında genellikle zararsızdır. Ancak Gliserin oranı yüksek yiyeceklerle kendinizi şımartmak sadece vücudunuza fazla şeker eklemekle kalmaz, aynı zamanda başka sağlık sorunlarına da neden olur. Konserve veya işlenmiş yiyecekler yerine meyve, sebze gibi daha doğal yiyecekler eklemek yaşam kalitenizi artırabilir.!

Çeşitli yüksek gliserinli gıdalar hakkında hala herhangi bir şüpheniz veya endişeniz varsa bize bildirin. Size en iyi çözümler ve cevaplarla yardımcı olmayı çok isteriz..