Doymuş yağlar temel olarak yağ molekülleridir. Bu tip yağ moleküllerinin karbon molekülleri ile çift bağı yoktur. Bu yağlar aslında hidrojen molekülleri ile doyurulur. Doymuş yağ içeren besinler vücudumuz için sağlıklı değildir. Hamburger gibi hızlı yiyecekler, esas olarak kolesterol seviyesini yükselten bu tür yağlara sahiptir. Kalp krizi ve felçlerin çoğu doymuş yağlardan kaynaklanır. Tereyağı, sığır eti, kuzu eti, peynir, süt ürünleri vb. gıdalar yüksek miktarda doymuş yağ içerir. Bu yağ moleküllerini içeren yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır..

Sağlığa Gerçekten Zararlı Doymuş Yağları Yüksek Gıdalar

Yüksek Doymuş Yağ İçeren En İyi Yiyecekler:

Doymuş yağ ve doymamış yağ içeren ilk 9 gıda aşağıdadır..

1. Palmiye Yağları:

Palm Yağları Yüksek Doymuş Yağ İçeren Gıdalar

Palm yağları, doymuş yağ oranı yüksek hidrojene yağlardır. Bu tür hidrojene yağlardaki doymamış yağ içeriği, yemek kaşığı başına 14 gram ve çay kaşığı başına 5 gram anlamına gelen %100 üzerinden yaklaşık %93.7’dir. Yüksek miktarda hidrojene yağ içeren diğer hidrojene yağ türleri, hidrojene hindistancevizi yağı, soya yağı vb..

2. Fast Foodlar:

Yüksek Doymuş Yağlı Fast Foodlar

Fast food söz konusu olduğunda, pizza ve burgerler, doymuş yağın başlıca kaynaklarıdır. 50 yaş üstü kişiler sağlıklı kalabilmek için bu tür gıdalardan kesinlikle kaçınmalıdır. Gençler, yüksek doymuş yağ içeren pizza ve diğer bu tür gıdaların tüketim oranını azaltmalıdır..

3. Normal Peynir:

Doymuş Yağda Yüksek Peynirli Yiyecekler

Peynir, vücuda zararlı olan doymuş hidrojene yağ moleküllerinin yüksek içeriğine sahiptir ve bu gıdanın tüketimi kontrol edilemezse, hayati tehlike oluşturan bir unsur aşamasına geçecektir. Uzmanlara göre, normal peynir yaklaşık %5,9 (10 üzerinden) doymuş yağ içerir. Ne kadar az peynir yersen senin için o kadar iyi.

4. Kurutulmuş Hindistan Cevizi:

Yüksek Doymuş Yağlı Gıdalar Kurutulmuş Hindistan Cevizi

Kurutulmuş hindistan cevizi, yaklaşık %57,2 doymuş yağ içerir, bu da ons başına %28 veya 16 gram doymuş yağ anlamına gelir. Sabahları hindistancevizi suyu sizin için iyidir ama bu tür hindistancevizi değil. Doymuş yağ içeriğinin yüksek olması, bu gıdanın vücudunuz için son derece zararlı olmasıdır. Hintliler bu tür hindistancevizi tariflerinin çoğunda kullanırlar ve çoğunun yüksek kolesterol seviyelerine eğilimli olmasının nedeni budur. Ancak diğer doymuş yağlı gıdalarla karşılaştırıldığında, hindistancevizi bazı düşük doymuş gıdalardır..

5. Süt Tatlıları:

Doymuş Yağlı Sütlü Tatlılar

Hemen hemen tüm süt ürünleri ve süt bazlı yemekler, içlerinde yüksek oranda doymuş yağ içerir. Sütlü tatlılar söz konusu olduğunda kesinlikle hayır deyin. Bu tatlılar tam olarak %5.6 (10 üzerinden) doymuş yağ içerir ve felçlerin ve kalp krizlerinin başlıca nedenlerinden biri olabilir..

6. Tavuk:

Doymuş Gıdalar Tavuk

Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekler listesine tavuk ekleyebiliriz. Tavuk yaklaşık %5.5 (10 üzerinden) doymuş yağ içerir. Dünyanın en iyi ağız sulandıran yemeklerinden bazılarından tavuk ve tavuk bazlı yiyecekler olsa da, tat duyusunu reddetmeli ve önce sağlığınızı düşünmelisiniz. Kontrollü bir kolesterol seviyesi için bugün tavuk tüketimini azaltın.

7. Tereyağı:

Hangi Tereyağı Gıdaları Doymuş Yağlara Sahiptir?

Aynı zamanda zengin bir tekli doymamış yağ kaynağıdır ve yüksek düzeyde tüketimi zararlı hastalıklara yol açabilir. Tereyağı temel olarak, yemek kaşığı başına yaklaşık 113 gram olan 51.4 gram doymuş yağa sahiptir. Tereyağının bu tür yağ içeriği hasta olabilir, gerçekten hasta olabilir.

8. Hayvansal Yağ Tarifleri:

Doymuş Yağ İçeren Gıdalar Tavuk

Hayvansal yağ, ons başına %73 DV’ye eşit olan yaklaşık 52.3 gram çoklu doymamış yağ içerir. Aşırı hayvansal yağ alımı vücut için sağlıklı değildir ve kolesterol düzeylerinde önemli bir artışın nedeni olabilir..

9. Krem:

Çoklu Doymamış Yağlı Gıdalar Kremi

Krem içeriği fazla olan yiyecekleri yemeyi bırakmalısınız. Pudralı krema, light krema, aerosol krem ​​şanti vs. kremin türü ne olursa olsun hepsi doymuş yağ içerir. Ağır çırpılmış krema 23 gram doymuş yağ içerir.

Bu makaleyi okuduktan sonra, hangi yiyecekleri yemeniz ve hangi yiyecekleri yememeniz gerektiği konusunda kesinlikle bir fikir edineceğinizi umuyoruz. Bu yüzden gerçekten kalp krizine ve diğer sağlık sorunlarına neden olan bazı gıdalardan kaçının..