Sağlıklı bir kalbin önemini bilmeyenlerden misiniz? Kalbin insan vücudunun lokomotifi olduğunu bilmesi, onun ideal şekilde çalışmasını son derece önemli kılmaktadır. Bununla birlikte, artan stres seviyeleri ve sağlıksız yaşam tarzları ile birlikte, giderek daha fazla insan kalp hastalıklarından, özellikle de kalp krizlerinden şikayet etmektedir. Bu, kalbi mümkün olduğunca sağlıklı ve aktif tutmanın yollarını anlamamızı ve aramamızı zorunlu kılar..

Sağlıklı Kalp İçin Gıdalar

Bu hedefe ulaşmanın bazı doğal yolları var. Birçok fikirden biri, sağlıklı kalbe yol açan en iyi yiyecekleri aramak ve bunları günlük öğünlere dahil etmektir..

Sağlıklı Kalp İçin En İyi Yiyecekler:

Aşağıdaki bu kılavuz, sorunsuz bir kalp ve sorunsuz bir yaşam söz konusu olduğunda körü körüne düşünülebilecek sağlıklı kalp için en iyi 9 gıdayı içermektedir:

1. Yulaf:

Sağlıklı Kalp Yulaf İçin Yiyecekler

Sağlıklı bir kalp için en iyi besinlerden biri, kalp de dahil olmak üzere vücut için birçok faydası olan yulaftır. Bu gıdadaki folat, potasyum ve omega yağ 3 asit içeriği onu kalp krizi hastalarının sağlığı için süper bir gıda haline getirir. Ayrıca hücrelerde biriken yağları temizleyen vücut için de bol miktarda lif içerir. Bu aynı zamanda sağlıklı bir kalbe yol açar.

2. Badem:

Kalp Sağlıklı Diyet Badem

Badem sadece E vitamini değil, aynı zamanda sağlıklı bir kalbin korunmasına yardımcı olan magnezyum, omega yağ 3 asitleri, lif ve tekli ve çoklu doymamış yağlar içerir. Bu hedefe ulaşmak için yemeniz gereken tek şey bir avuç bademdir..

3. Somon:

Kalp Sağlıklı Besinler Somon

Somondaki omega yağ 3 asit içeriği, kan pıhtılaşması riskini azaltmanın yanı sıra kalp krizi hastalarının yüksek tansiyon seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Somondaki antioksidanlar ayrıca toksinlerin kalpten ve vücudun diğer organlarından temizlenmesine yardımcı olur. Somon balıkları sağlıklı kalp için en iyi besinlerdir..

4. Kırmızı Şarap:

Sağlıklı Kalp Gıdaları Kırmızı Şarap

Bir kadeh kırmızı şarabın vücuda ve kalbe kötü kolesterolü savuşturan iyi kolesterol sağladığı bilinmektedir. Bu faydayı çok zorlanmadan elde etmek için akşam yemeğine lezzetli ve gevrek bir kadeh kırmızı şarap ekleyin..

5. Avokado:

Kalp Hastaları İçin Diyet Avokado

Avokado, kalp krizi hastalarının düzgün çalışması için kalbin çok ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağlara sahiptir. Bu meyvedeki tekli doymamış yağlar, iyi kolesterolü artırmaya ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca kalp sağlığına iyi gelen beta karoten emilimine de yardımcı olurlar..

6. Esmer Pirinç:

Kalp Hasta Diyet Tablosu Esmer Pirinç

Niasin, lif ve magnezyum sağlamasının yanı sıra kalbin fonksiyonlarının düzenlenmesi için gerekli olan B vitaminlerini de sağlar. Kalp krizi geçiren hastaların günlük öğünlerinde beyaz pirinç yerine bir porsiyon esmer pirinç tüketmek daha iyidir..

7. Zeytinyağı:

Kalp Hastaları İçin Diyet Tablosu Zeytinyağı

Bir sürü antioksidanla birlikte zeytinyağı, kalbin düzgün çalışmasına yardımcı olan tekli ve çoklu doymamış yağlar ile bilinir. Vücuttaki kolesterol seviyesini düşürerek sizi kalp hastalıklarından uzak tutar. Sağlıklı kalbiniz için gün boyunca salatalara ve yemeklere zeytinyağı ekleyin..

8. Tatlı Patates:

Kalp Krizi Hastaları İçin Tatlı Patates Yemeği

Lif, A, E ve C vitaminlerinin yanı sıra beta karoten, tatlı patateslerin vücuda sağladığı şeydir. Bu, kalbin olduğu kadar vücudun tüm sağlığı için önemlidir. Büyük faydalar için kalp hastası diyetinde küçük bir porsiyon bulundurun.

9. Meyveler:

Kalp Hasta Diyet Menüsü Çilek

Çileklerdeki anti-inflamatuar özellikler, kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bu her türlü kalp hastalığını uzak tutar. Yaban mersinden başlayarak çileğe ve hatta ahududuya kadar hepsinin kalp için eşit faydaları vardır..

Kalbin de diğer organlar gibi vücudumuzun bir diğer önemli organı olduğunu hepimiz biliyoruz ama bilerek veya bilmeyerek zarar veren besinlerin alınması kalp krizi gibi kalp sorunlarına neden oluyor. Bu yüzden bunların farkında olun ve sağlıklı bir kalp için diyet listenize yukarıdaki yiyecekleri eklediğinizden emin olun..