Bengalliler, şimdiye kadar var olan en klasik yemek severlerden biridir. Hiçbir Bengalli’nin yemek çeşitlerinden nefret ettiğini söylemediği bu kültürü takip eden bir slogan. Bunun dışında, daha önce hiç görülmemiş baharat ve otlarla maskelenmiş geleneksel zengin mutfaklar yetişiyor. Konu yemek yapmaya geldiğinde Bengalliler her zaman gerçek lezzetler konusunda bir ustalığa sahip olmuştur. Hardallı balık körilerinden kırmızı biberli sıcak baharatlarla doldurulmuş geleneksel tavuk körisine kadar, klasik bir Bengal yemeği ile asla yanlış gidemezsiniz ve işte bu yüzden.

1. Shorshe ilish (hardal Hilsa):

bengalce yemek tarifi

Bu yemeğin zenginliğini ancak klasik bir yemek sever anlayabilir. Hilsa bir balık türüdür ve Hilsa’yı maskeleyen hardal, Bengal mutfağının gururlarından biridir. Yumuşak balık yağda altın kahverengi olana kadar pişirilir ve daha sonra hardal, otlar ve haşhaş tohumu ile kaynatılır ve sonuçta ağız sulandırılır..

2. Koraishutir Koçuri:

Koraishutir Koçuri

Şimdi bir Bengal mutfağında kahvaltı, bezelye demlenmiş gözleme olan Koraishutir Kochuri anlamına geliyor. Başlamak için bezelyeleri kaynatın ve kakule, sarımsak ve koşer tuzu ile birlikte ezin. Şimdi hamuru yassı ekmek haline getirin ve bir kaşıkla içine biraz doldurun. İç harcını gizlemek için tekrar yuvarlayın ve sonra kızartın.

3. Brinjal köri (pora başladı):

başladı pora

Temelde Bengalce’de pora yanmış anlamına gelir ama bu Bengal mutfağının lezzetlerinden biridir. Yumurta bitkisine yatay olarak yarıklar açarak başlayın ve ardından yağla kaplayın ve ızgarada veya açık alevde bırakın. Soğanı, domatesi, biberi ve biraz kişniş yaprağını küp küp doğrayın ve şimdi yumurta bitkisinin kabuğunu soyun ve küp küp doğrayarak ezin. Tat için ekşi lor veya sirke bile ekleyebilirsiniz..

4. Aloo Bhapa (haşlanmış patates):

Aloo Bhapa

Bu, bütün olarak basit haşlanmış patateslerin hardal, lor, hindistancevizi püresi ve biraz hardal yağı ile birlikte beş karışık baharatla fırlatılıp maskelendiği klasik ve en kolay Bengalce garnitürlerinden biri olmalıdır. Hatta karışıma biraz ıspanak ve sirke ile ıslatılmış soğan da eklenebilir..

5. Doi maach (lor balığı):

doi maach

Doi, lor anlamına gelir ve burada da önceki tarifte olduğu gibi, balık yumuşak bir renk elde etmek için hafifçe fırlatılır ve yağda döndürülür ve ardından bir tavada otlar ve baharatların yanı sıra lorun temel karışımı karıştırılır. Bu, sos için balık. Piştikten sonra balık eklenir ve bir tavaya atılır ve körinin lezzetini kendi içinde bütünleştirmek için sotelenir..

6. Chingri maacher malaikari: (körili karides)

Chingri maacher malaikari

Bu, karides veya karidesin zengin baharatlar ve ot karışımlarında bulaştırıldığı ve ekstra baharat için biraz kabak veya lor ile birlikte pişirildiği Bengal mutfağının çekirdeklerinden bir başka favori. Bu, pilavla sıklıkla tüketilen klasik garnitürlerden biridir. Lezzeti arttırmak için karışıma genellikle kremsi hindistan cevizi sütü eklenir..

7. İlişer paturi:

İlişer paturi

Hilsa, Balığın diğer baharatların arasında hardalla yıkandığı, ardından bir muz yaprağına sarılıp iple bağlandığı ve ardından sert buhara tutulduğu sahneye bir kez daha gelir. Servis yapılırken muz yaprağının tamamı tabağa konur ve ardından ip çıkarılır. Taze buharda pişirilmiş Hilsa’dan yükselen yumuşak buhar insanı hayrete düşürüyor..

8. Patişapta:

patishapta

Patishapta, Bengal Yeni Yılı sırasında yaygın olarak bir gereklilik olan klasik bir Bengal çölüdür. Bu, jiggery’ye batırılmış ve jiggery ile zenginleştirilmiş hindistancevizi püresi ile doldurulmuş yumuşak gevrek unlardan yapılır. Bunlar böreği andırıyor ama tatlı bir yemek.