Mūsų kūnas turi penkis pojūčius: kvapą, regėjimą, klausą, skonį ir, žinoma, lytėjimą. Iš jų didžiausias mūsų kūno organas yra ne kas kita, o pati oda, kuri apgaubia visą mūsų kūną ir eina per visą ilgį nuo galvos odos viršaus iki apačios. Kadangi oda yra stiprus storas sluoksnis, ji apsaugo mūsų kūną nuo artėjančio pavojaus, apsaugo nuo trinties ir gydo įpjovimus bei dujas..

Daugeliu atvejų oda atsinaujina, formuodama pūsles ant atviros žaizdos ar trinties žaizdos. Kitais atvejais reikalinga išorinė pagalba. Todėl ši oda yra pakankamai stora, kad galėtų išlaikyti 3 sluoksnius. Pirmasis sluoksnis yra plokščios ląstelės, esančios viršuje ir sandariai supakuotos. Antrasis sluoksnis sudaro bazines ląsteles, o trečiasis yra melanocitai, kurie yra žemės sluoksnis. Būtent šis žemės sluoksnis yra atsakingas už melanino gamybą, kuris suteikia asmeniui jo spalvą.

Odos vėžys yra vėžinės ląstelės, susidarančios bet kuriame odos sluoksnyje, kartais paveikiančios visus tris proceso metu. Ląstelėse dažnai yra tam tikrų molekulių, kurios koduoja genetinę būklę arba informaciją apie asmenį, populiariai vadinamą DNR. Pažeidus šiuos elementus, odos ląstelės pradeda netinkamai veikti. Vėžio ląstelės yra nenormalios ląstelės, kurios dar nėra visiškai subrendusios, kad būtų laikomos suaugusiųjų ląstelėmis. Todėl jų naudojimas yra pusiau naudingas, net jei jie būtų normalūs.

Dėl pažeistų odos ląstelių šios nenormalios ląstelės pasižymi greito dauginimosi reputacija, beveik dvigubai didesnė už įprastą ląstelę. Tačiau šios ląstelės paprastai nemiršta ir nesuyra kaip įprastos ląstelės. Jie tiesiog toliau grūstis, galiausiai atimdami iš jų įprastas ląsteles. Tai yra vėžio pradžia. Dažnai šios ląstelės susikaupia tam tikroje vietoje ir sudaro naviką, kuris vėliau gali atitrūkti nuo motinos ir kažkur atidaryti atskirą bazę, taip sėkmingai išplitęs vėžio ląsteles.

Odos vėžio tipai:

Iš esmės yra du skirtingi odos vėžio tipai:

Keratinocitų vėžys kovoja su bazinėmis ir plokščiomis odos ląstelėmis. Pasak gydytojo, tai yra labiausiai paplitusi odos vėžio rūšis, kur vėžio tipas išgraviravo savo vardą iš ląstelių keratinocitų, kuriuose susidaro vėžinės ląstelės. Kita rūšis yra melanomos, tai yra apatinio sluoksnio, kuriame vyksta pigmentacija, vėžys. Nors melanomos vėžys yra labai retas, jis yra mirtingesnis už buvusias ląsteles, tačiau išgydomas, jei sugautas ankstyvoje stadijoje. Taip pat yra daug retų odos vėžio tipų, tokių kaip Merkelio ląstelių karcinoma ar odos limfoma ir tt.

Odos vėžio priežastys ir simptomai:

Žemiau pateikiami pagrindiniai odos vėžio simptomai ir priežastys.

Odos vėžio priežastys:

Galima įvardinti įvairias odos vėžio priežastis

1. Radiacijos poveikis:

Hirosimos Nagasakio branduolinė reakcija pranešė, kad išgyvenusiems žmonėms didėja ir kelia nerimą odos vėžio rizika, kuri daugėja kas antrą sekundę, nes vis daugiau išgyvenusiųjų prisijungia prie odos vėžio stovyklos. Priežastis, suformuluota gydytojo, kaltina bjaurią spinduliuotę, dėl kurios odos vėžio ląstelės daugėjo antrą kartą. Vėliau buvo įrodyta, kad tam tikrų tipų nerimą keliančios spinduliuotės poveikis gali sukelti odos vėžį.

2. Saulės nudegimas:

Viena iš labiausiai paplitusių ir ryškiausių odos vėžio augimo priežasčių yra vienintelis mūsų vitamino D šaltinis – saulė. nors saulė yra žemės šviesos davėjas, ji yra UV spindulių šaltinis žemėje – toks spinduliavimo tipas, su kuriuo mūsų oda nesuderinama. Dėl to atsiranda daug šalutinių poveikių, kai kurie iš jų yra tamsios odos dėmės, ankstyvas senėjimas ir jaunos odos raukšlėjimasis, saulės nudegimas ir, svarbiausia, visos šios reakcijos kartu sudaro didelę odos vėžio riziką.

Atlikti tyrimai atskleidė, kad baltos odos ląstelės mūsų kūne tam tikru momentu vaikystėje sunaikina save veikiant saulei. Vėlesniame suaugusiųjų gyvenime šios labai pažeistos ląstelės tampa vėžinėmis. Tačiau odos vėžio tikimybė yra tiesiogiai susijusi su saulės spinduliu ir UV spindulių poveikiu.

3. Genetika:

Ne melanomos odos vėžys nėra paveldimas. Tačiau naujausi tyrimai parodė, kad didesnis ne melanomos odos vėžio skaičius smarkiai padidina odos vėžio riziką. Asmuo, turintis plokščių ląstelių odos vėžio atvejų, turi 2-3 kartus didesnę tikimybę susirgti tuo pačiu.

4. Apgamai:

Apgamai, dar žinomi kaip displaziniai nevi, taip pat kelia didesnę riziką susirgti odos vėžiu. Kai kurie iš šių apgamų atrodo nenormalūs ir dažniausiai būna didesni nei įprasti. Šie nenormalūs apgamai dažniau būna vėžiniai.

5. Sąžininga oda:

Odos vėžys gali išsivystyti nepriklausomai nuo odos pigmentacijos, tačiau žmonės, turintys šviesią odą, turi daugiau galimybių to paties pasiekti. Žmonės, turintys šviesią odą, turi mažiau pigmento, todėl yra labiau jautrūs UV spindulių sukeliamiems pažeidimams. Todėl tai padidina odos vėžio tikimybę, palyginti su tamsesnės odos tonais.

6. Psoriazė:

Nustatyta, kad žmonėms, sergantiems psoriaze, yra didesnė rizika susirgti odos vėžiu. Tačiau tai nereiškia, kad kiekvienas psoriazės atvejis gali sukelti odos vėžį. Psoriazės gydymo būdai, tokie kaip PUVA (Psoralen ultravioletinių spindulių gydymas), padidina jautrumą melanomos odos vėžiui.

7. Xeroderma Pigmentosum:

Xeroderma Pigmentosum yra reta genetinė odos liga, pasireiškianti nuo gimimo. Tačiau šios Xeroderma Pigmentosum būklės variantas pirmaisiais metais nepasirodo. Žmonės, turintys tokią būklę, negali pataisyti savo odos, kai yra saulėje. Todėl jie turi vengti saulės ir kitų UV šviesos šaltinių. Taigi tokiems asmenims yra didžiausia tikimybė susirgti odos vėžiu.

8. Susilpnėjusi imuninė sistema:

Remiantis įvairiais atliktais tyrimais, buvo žinoma, kad žmonės su silpnesne imunine sistema padidina jautrumą odos vėžiui. Tai taip pat apima žmones, kuriems persodinami organai ir kuriems reikia vartoti imunosupresantus, taip pat užsikrėtusius ŽIV/AIDS. Tokie asmenys turėtų reguliariai tikrintis pas odos specialistą, kad sužinotų, ar nėra ankstyvųjų odos vėžio simptomų.

9. Gimimo ženklai:

Gimimo ženklai yra ne kas kita, kaip spalvotos dėmės ant odos, kurias gali sukelti įvairūs veiksniai. Medicinos terminologijoje jis vadinamas „įgimtu nevu“. Gimimo ženklų susidarymas gali apsiriboti išoriniu sluoksniu arba kartais gali prasiskverbti į gilesnius sluoksnius. Įprasti apgamai, tokie kaip braškių ženklai ir portveino dėmės, mažiausiai išsivysto į vėžį. Tačiau kai kurie apgamai, susidarantys išoriniame odos sluoksnyje, gali būti vėžiniai. Tokios vėžinės ląstelės lengvai pašalinamos chirurginiu būdu.

10. Kontaktas su cheminėmis medžiagomis:

Nustatyta, kad ilgalaikis kontaktas su konkrečiomis cheminėmis medžiagomis taip pat gali būti viena iš odos vėžio priežasčių. Kai kurios šios kategorijos cheminės medžiagos apima kreozotą, suodžius, arseną, akmens anglių dervą, pikį, skalūnų aliejų ir kai kuriuos naftos produktus, tokius kaip variklinė alyva arba mineralinė alyva.

Odos vėžys yra labiausiai paplitęs vėžio atvejis šiais laikais. Odos vėžio simptomai yra įvairių tipų. Tačiau šie simptomai dažnai klaidingai diagnozuojami, todėl žmonėms sunku tai suvokti.

Odos vėžio požymiai ir simptomai:

Žemiau yra 10 odos vėžio požymių ir simptomų, kurie yra naudingi norint anksti išsiaiškinti ligą.

1. Plokščiųjų ląstelių karcinoma:

Plokščioji ląstelė, kuri yra didžiausia sritis, yra labiausiai paveikta odos vėžio srityje. Jis yra tiesiogiai veikiamas visos spinduliuotės ir dažniausiai vidiniuose ląstelės sluoksniuose esantis vėžys gali net rasti būdą, kaip atsiskleisti per viršutines daugiasluoksnes plokščias ląsteles. Šios ląstelės sukelia vėžį tam tikroje srityje, ypač tose, kurios yra labiausiai veikiamos saulės, pavyzdžiui, veidas, ausys, rankos ar krūtinės dalis, kojos kartais tiek vyrams, tiek moterims. Simptomai yra pažeistos vietos pluta, kurioje oda pleiskanoja ir lupasi minkšta pluta, beveik kaip žuvies žvyneliai. Pažeistoje vietoje taip pat susidaro nedideli raudoni bėrimai ar gumbai, panašūs į mazgelius.

2. Bazinių ląstelių karcinoma:

Šis sluoksnis paprastai yra apsaugotas viršutinio daugumos sluoksnių, plokščio sluoksnio, tačiau vis tiek daugiausia dėmesio skiriama saulės spinduliams. Spinduliuotė yra tokia stipri, kad mokslininkai teigia, kad ji gali perforuoti daugumą viršutinių sluoksnių, kad pasiektų antrąjį, taip paveikdama ten esančias ląsteles. Skirtingai nuo viršutinio sluoksnio, šis sluoksnis rodo perlamutrinius baltus iškilimus, kurie yra lipnūs ir vaškiniai. Kartu su oda atsiranda rudos dėmės, turinčios daug spalvų, bet mažos, turinčios įtakos tik vietai.

3. Boweno liga:

Boweno liga yra dar viena plokščiųjų ląstelių karcinomos rūšis, plintanti į išorę nuo odos paviršiaus. Jie atrodo kaip rausvos ir pleiskanojančios dėmės, kurios gali atrodyti net traškios. Boweno ligos negalima supainioti su egzema, psoriaze, grybeliu ar įprastu bėrimu. Jis turi būti gydomas nedelsiant, pasikonsultavus su dermatologu.

4. Aktininė keratozė:

Aktininė keratozė atsiranda dėl ilgalaikio saulės spindulių poveikio. Asmuo, kenčiantis nuo aktininės keratozės, taip pat susidaro mažus, pleiskanojančius pleistrus skirtingose ​​kūno dalyse. Šios pleiskanojančios dėmės dažniausiai randamos ant galvos, rankų ir kaklo. Aktininė keratozė yra vienas ankstyviausių odos vėžio simptomų ir neturėtų būti nepastebėtas.

5. Melanomos ląstelių karcinoma:

Šie sluoksniai susidaro odos paviršiaus lygyje ir, tinkamai gydant, gali būti sumažinti ir išgydyti. Simptomai yra tokie patys. Kai kurie pavyzdžiai yra rudos strazdanos, panašios į tamsios spalvos dėmeles, ir į mazgelius panašių dėmių susidarymas.

6. Aktinis cheilitas:

Aktinis cheilitas, dar žinomas kaip ūkininko lūpa, gali virsti ikivėžine būkle, kuri pastebima ant apatinių lūpų. Jis pažymėtas žvynuotomis dėmėmis ir sukelia nuolatinį lūpų šiurkštumą. Kai kurie kiti dažni simptomai, atsirandantys aktininio cheilito metu, yra ryškios lūpų linijos, lūpų patinimas ir išblukusios sienos tarp odos ir lūpų. Todėl tokias odos ligas reikia nedelsiant gydyti.

7. Netipinis kurmis:

Tai yra kiti dažni odos vėžio simptomai. Netipinius apgamus reikia nedelsiant gydyti. Nors pirmą kartą pasirodę šie apgamai gali neatrodyti vėžiniai, tačiau po kelerių metų jie gali virsti. Dažniausiai tokie apgamai aptinkami odos vietose, kurios yra daugiausiai veikiamos saulės. Netipiniai apgamai yra netaisyklingos formos, palyginti didesni ir išblukę. Jie gali atrodyti pakelti arba plokšti ant odos paviršiaus.

8. Blizgus pakeltas plotas:

Tai labai dažnas reiškinys žmonėms. Blizganti iškilusi sritis yra vienas iš ankstyvųjų odos vėžio simptomų. Jie gali atrodyti raudoni, rudi ir juodi arba netgi pieno baltumo. Tačiau šios blizgios pakeltos vietos spalva priklauso nuo natūralios odos pigmentacijos. Jie neturėtų būti ignoruojami kaip įprasti apgamai ir turi būti nedelsiant gydomi. Nedelsdami apsilankykite dermatologe, kai susiduriate su šiomis blizgančiomis iškilusiomis odos vietomis.

9. Odos ragas:

Odos ragas atrodo kaip piltuvo formos atauga, išsikišusi iš raudono odos pagrindo. Paprastai jie yra pagaminti iš keratino, o ant odos yra įvairių odos ragų formų. Jie skiriasi savo dydžiu ar forma ir dažniausiai pastebimi žmonėms, turintiems teisingesnę odą. Odos ragas gali išsivystyti bet kurioje kūno vietoje, įskaitant kaklą ir nosį.

10. Nuolatinės atviros poros:

Tai dar vienas dažnas odos vėžio požymis. Nuolatinės atviros poros dažnai kraujuoja arba susidaro plutos ant odos paviršiaus. Jie gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, įskaitant rankas, kaklą, nugarą ir kojas. Kai susiduriate su tokiomis odos poromis, laikas nedelsiant kreiptis į gerą dermatologą. Jei negydoma, šios nuolatinės atviros poros gali išsivystyti į bazinių ląstelių karcinomas. Tokios karcinomos gali pagreitinti odos vėžio progresavimą.