Didžioji dalis storosios žarnos yra mūsų kūno dvitaškis, kuris atlieka didžiulį vaidmenį virškinant, padėdamas mūsų organizmui įsisavinti būtinas maistines medžiagas ir baltymus iš kraujo ir maisto. Kai šią gaubtinę žarną veikia piktybiniai navikai arba ląstelės, kurios yra vėžinės, susidaro būklė, vadinama gaubtinės žarnos vėžiu. Šis navikas paprastai suspaudžia vidinę storosios žarnos sienelę. Tyrimas atskleidė, kad vienas iš labiausiai paplitusių vėžiu sergančių pacientų priklauso storosios žarnos grupei. Storosios žarnos vėžys nėra tas pats, kas tiesiosios žarnos vėžys. Tačiau, kai abu šie vėžio tipai vystosi kartu, jis vadinamas storosios žarnos vėžiu.

Storosios žarnos vėžio priežastys ir simptomai

Kai kuriais gaubtinės žarnos vėžio atvejais piktybinis navikas plinta į skirtingas kūno dalis, jei kolonoskopijos metu nėra laiku pašalintas. Susiformavus piktybiniam navikui, storosios žarnos vėžinės ląstelės per kraują ir limfinę sistemą keliauja į kitas kūno dalis. Tuomet šiose vietose pradeda augti piktybinės ląstelės, sunaikindamos visus sveikus kūno audinius. Tai vadinama „metastazėmis“ ir yra labai sunki būklė, kurią gydyti dar sunkiau.

Medicinos terminologijoje storosios žarnos vėžys ar bet kuri kita vėžio forma yra liga, kurią sukelia nekontroliuojamas ląstelių, kurios nemiršta, dauginimasis. Mūsų kūne normalios ląstelės seka augimo, dalijimosi ir galiausiai mirties ciklą. Tačiau storosios žarnos vėžio ląstelės nėra pragmatiškos ir toliau auga bei dalijasi. Atliekant įvairius tyrimus nustatyta, kad gaubtinės žarnos vėžys išsivysto, kai sveikose storosios žarnos ląstelėse atsiranda tam tikrų DNR klaidų. Kai bet kurios ląstelės DNR sugadinama, ji tampa vėžinė ir toliau dalijasi. Dėl nuolatinio dalijimosi, kai ląstelės tampa netvarkingos, jos išsivysto į naviką.

Storosios žarnos vėžio priežastys ir simptomai:

Šis straipsnis jus supažindins su gaubtinės žarnos vėžio simptomais ir priežastimis, kurie padės jums žinoti apie šį vėžį.

Storosios žarnos vėžio priežastys:

Tikslios gaubtinės žarnos vėžio priežastys vis dar nežinomos, tačiau toliau pateikiami 10 galimų storosios žarnos vėžio rizikos veiksnių.

1. Amžius:

Amžius nėra tiesioginė gaubtinės žarnos vėžio priežastis, tačiau nustatyta, kad sulaukus 50 metų amžiaus 25% žmonių išsivysto polipai. Tada šie polipai gali tapti vėžiu. Daugeliu atvejų gaubtinės žarnos vėžys išsivysto iš šių storosios žarnos adenomatozinių polipų ir taip pat vadinamas „gaubtinės žarnos polipais“..

2. Diabetas:

Diabetas gali tapti viena iš pagrindinių gaubtinės žarnos vėžio priežasčių. Remiantis naujausiais tyrimais, buvo padaryta išvada, kad priklausomybė nuo insulino daugiausia prisideda prie storosios žarnos vėžio augimo. Taip pat nustatyta, kad daugiau nei 40% diabetu sergančių žmonių yra didesnė rizika susirgti gaubtinės žarnos vėžiu, palyginti su tais, kurie neserga diabetu..

3. Uždegiminė žarnyno liga (IBD):

Uždegiminė žarnyno liga arba IBD yra sveikatos būklė, kuriai būdinga Chrono liga arba opinis kolitas. Mokslininkai įrodė, kad asmeniui, sergančiam IBD, yra didesnė rizika susirgti gaubtinės žarnos vėžiu. Tiksliau tariant, jei asmuo yra užsikrėtęs uždegimine žarnyno liga ilgiau, jo tikimybė susirgti gaubtinės žarnos vėžiu didėja.

4. Šeimos medicinos istorija:

Nors negalima tiksliai teigti, kad gaubtinės žarnos vėžys yra paveldimas, tačiau daugeliu atvejų nustatyta, kad šeimos ligos istorija vaidino svarbų vaidmenį. Tačiau tai nereiškia, kad žmonės, neturintys šeimos istorijos, niekada nesirgs gaubtinės žarnos vėžiu. Kiek jūsų šeimos ligos istorija kelia storosios žarnos vėžio riziką, priklauso nuo šeimos nario, kuriam diagnozuotas tas pats amžius ir kraujo santykis.

5. Dieta:

Dieta gali būti susijusi su daugeliu sveikatos problemų. Dieta, kurioje yra daug cholesterolio ir riebalų, gali tapti storosios žarnos vėžio priežastimi. Be to, mažai skaidulų turinčios dietos taip pat gali padidinti storosios žarnos vėžio tikimybę; tačiau tyrimai nėra daug pagrįsti.

6. Lytis ir genetika:

Jei esate vyras, jūsų tikimybė susirgti gaubtinės žarnos vėžiu yra palyginti didelė, palyginti su moterimi. Taip pat genetika taip pat gali būti siejama su gaubtinės žarnos vėžiu. Naujausi šioje srityje atlikti tyrimai atskleidė, kad beveik 25% gaubtinės žarnos vėžio atvejų parodė tam tikrą genetinį ryšį.

7. Pratimų trūkumas:

Pratimai yra naudingi bendrai kūno sveikatai. Būkite sveiki – raktas į sveikatą. Kai kurių įprastų pratimų atlikimas sustiprina imuninę sistemą ir padeda organizmui kovoti su bet kokios formos svetimomis infekcijomis. Nustatyta, kad sėdimas gyvenimo būdas gali prisidėti prie storosios žarnos vėžio vystymosi.

8. Nutukimas:

Nustatyta, kad nutukimas yra daugelio medicininių negalavimų, įskaitant gaubtinės žarnos vėžį, priežastis. Medicinos terminologijoje nutukimas yra būklė, kai žmogus viršija rekomenduojamą svorį ir tampa antsvorio. Nutukimas labai padidina storosios žarnos vėžio riziką.

9. Rūkymas ir gėrimas:

Nustatyta, kad ilgalaikis cigarečių rūkymas netgi gali būti priskiriamas gaubtinės žarnos vėžio priežastims. Taip yra todėl, kad tabako dūmai iš cigarečių perneša kancerogenus į storąją žarną, o tabako vartojimas linkęs padidinti polipų dydį.

10. Aplinka:

Jūsų aplinka taip pat gali atlikti svarbų vaidmenį vystantis gaubtinės žarnos vėžiui. Vieta, kurioje gyvenate, jūsų profesija ir aplinkiniai žmonės taip pat gali turėti įtakos storosios žarnos vėžio išsivystymo rizikai.

Gydytojų teigimu, daugeliu atvejų gaubtinės žarnos vėžys prasideda nuo mažų, beveik vienkartinių formų, kurios nėra vėžinės ir yra gydomos. Šios ląstelių sankaupos, dar žinomos kaip adenomatoziniai polipai, palaipsniui auga, tampa vėžinėmis. Tačiau per šį laipsnišką augimą tai galima išgydyti, todėl visada geriau žinoti storosios žarnos vėžio simptomus. Kad geriau žinotumėte, žemiau pateikiami 10 pagrindinių gaubtinės žarnos vėžio simptomų.

Storosios žarnos vėžio simptomai:

1. Vidurių užkietėjimas:

Storoji žarna taip pat yra atsakinga už jūsų žarnyno judėjimą, todėl pirmasis storosios žarnos vėžio simptomas būtų vidurių užkietėjimas ar tuštinimosi problema. Remiantis naujausiais tyrimais, vartojant vidurius ar vidurių užkietėjimą, žmogus turi didesnę storosios žarnos vėžio riziką. Paprastai dažniausiai pasitaikanti problema yra vidurių užkietėjimas ar jo pojūtis. Žarnyno judesių ar nuoseklumo ar įprasto įpročio pasikeitimas taip pat gali būti simptomas. Tačiau tai yra įprasti simptomai ir jų negalima supainioti su įprastu vidurių užkietėjimu. Jo pratęsimas taip pat nėra geras pasirinkimas.

2. Viduriavimas:

Viduriavimas gali atrodyti kaip įprasta sveikatos būklė; tačiau tai netgi gali pasirodyti kaip ankstyvas gaubtinės žarnos vėžio požymis. Jei asmuo viduriuoja ilgiau nei 15 dienų, tai gali būti ankstyva storosios žarnos vėžio stadija. Augant navikui, sutrinka žarnyno judėjimas ir dėl skystos išmatos gali atsirasti pakaitinis viduriavimas ar vidurių užkietėjimas. Tokiomis sąlygomis žmogus taip pat gali patirti pykinimą, vėmimą, diskomfortą skrandyje ir net pilvo skausmą. Taip pat navikas gali sudirginti žarnyno gleivinę. Jei viduriuojate ilgiau nei kelias dienas, būtina pasikonsultuoti su geru gydytoju, nes tai sukelia dehidrataciją, maistinių medžiagų praradimą ar netgi gali rodyti besivystantį vėžį.

3. Kraujavimas:

Dažniausiai kraujo išmatose priežastis yra poliai, kurie atsiranda, kai tiesiosios žarnos venos susilpnėja ir tuštinantis atsiranda kraujavimas. Nors poliai veikia taip pat, paprastai gaubtinės žarnos vėžys gali sukelti kraujavimą iš tiesiosios žarnos apskritai arba išsiskyrimo metu. Kraujavimas, kurį sukelia poliai, paprastai būna raudonas, o juodos arba tamsiai raudonos spalvos kraujas išmatose gali būti gaubtinės arba tiesiosios žarnos vėžio požymis. Tai ne visada gali būti skausmingas procesas, tačiau saugokitės kraujo išmatose ir, jei kas nors jau kenčia nuo to, geriausias būdas yra nuodugniai ištirti ankstesniais etapais, kol tai darosi rimta.

4. Apatinė pilvas:

Dar vienas gaubtinės žarnos vėžio simptomas yra aštrus apatinės pilvo dalies skausmas staigiais momentais. Tai daugiausia sukelia virškinimo trakto, tiesiosios žarnos ar storosios žarnos naviko augimas. Tai nebūtinai turi būti tam tikra laikysena, kuri sustiprintų jūsų staigų skausmą. Tas pats pasakytina ir apie nugaros raumenų skausmą. Tačiau blogas nugaros skausmas gali būti net paprasčiausios blogos laikysenos ar raumenų mėšlungio priežastis, todėl įsitikinkite, kad nesmerkiate netinkamos ligos. Jei tik šis skausmas trunka ilgiau nei įprasta, galite spręsti apie storosios žarnos vėžį.

5. Nuolatinis žarnyno judėjimas:

Nuolatinis noras išvalyti tuštinimąsi, tačiau po įtampos išmatos nepraeina, mediciniškai tai nėra geras ženklas. Tuštinimosi pokyčiai gali būti vienas iš ankstyvųjų gaubtinės žarnos vėžio simptomų. Neaiškus tuštinimasis atsiranda, kai navikas auga, blokuoja žarnyno judėjimą ir taip trukdo visiškai ištuštinti žarnyną. Jei nepilno evakuacijos problema išlieka net ir po pasikartojančių tuštinimosi, būtina kreiptis į gydytoją. Ankstyvas storosios žarnos vėžio aptikimas gali užkirsti kelią ligų paūmėjimui.

6. Svorio netekimas:

Dažna problema, kuri dažnai siejama su sutrikusiais vidaus organais, yra staigus svorio netekimas, kai beveik nepanaudojus atrodote beveik kaip anoreksija sergantis pacientas. Netikėtas svorio kritimas dažniausiai rodo pažangias storosios žarnos vėžio stadijas. Nors svorio metimo koncepcija gali atrodyti viliojanti, tai iš tikrųjų gali sukelti papildomų problemų, tokių kaip mažas imunitetas kovai su patogenais ir, žinoma, liga.

7. Nuovargis:

Vienas iš gaubtinės žarnos vėžio simptomų yra silpnumas ar nuovargis. Su kitomis papildomomis problemomis kūną valdo nuolatinis nuovargio jausmas. Dusulys po nedidelio pasivaikščiojimo, nuovargio jausmas po dienos namuose gali būti ženklas. Storojoje žarnoje esantys navikai ar dideli polipai gali sukelti geležies stokos anemiją, o tai savo ruožtu sumažina deguonies kiekį kraujyje. Tai daugiausia prisideda prie nuovargio, o net ir tinkamai pailsėję galite jaustis silpni.

8. Pasiskirstymas:

Žmonės visada kalba apie alaus žarnas, o tai reiškia nedidelę pilvo dalį, ypač pilvo sritis išlieka net ir nepriaugus tikro svorio. Tas pats atsitinka, kai po pilvo storoji žarna pradeda blogai veikti. Tai gali būti gaubtinės žarnos vėžio požymis ir į tai reikėtų atkreipti dėmesį.

9. Pieštuko išmatos:

Kitas ankstyvas simptomas, lydintis visus kitus, bus išmatų konstrukcijos pasikeitimas, t. Y. Jis bus siauresnis nei anksčiau, kad būtų pakankamai daug, kad būtų galima panaudoti terminą pieštuko išmatos. Taip yra todėl, kad kairėje pusėje esantis navikas užkemša praėjimą, todėl išmatos susiaurėja. Be gaubtinės žarnos vėžio, pieštuko išmatos taip pat gali būti analinio vėžio ar divertikulito simptomas. Todėl geriausia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

10. Pykinimas:

Visada yra pykinimas ar nuolatinis barjerinis jausmas, lydintis pilvo skausmą ir vidurių užkietėjimą. Nors pykinimas yra dažnas nedidelis diskomfortas, jei jis išlieka ilgą laiką, reikia medicininės apžiūros, kad įsitikintumėte, jog nesate įtariamas gaubtinės žarnos vėžys.

Jei kada nors susidūrėte su šiais storosios žarnos vėžio simptomais, nedvejodami kreipkitės į gydytoją. Paklauskite savo gydytojo, ar turite periodiškai tikrintis gaubtinės žarnos vėžį. Paprastai gaubtinės žarnos vėžio patikra rekomenduojama sulaukus 50 metų. Storosios žarnos vėžio tikimybę galima lengvai sumažinti pakeitus gyvenimo būdą..

Pažvelkite į šiuos patarimus, kurie sumažins storosios žarnos vėžio riziką:

  • Į savo gyvenimo būdą įtraukite pratimų rutiną. Paprastai 30–40 minučių fizinis aktyvumas, penkis kartus per savaitę, yra geras.
  • Į savo racioną įtraukite daug šviežių daržovių ir vaisių kartu su sveikais grūdais.
  • Venkite tabako gaminių ir apribokite alkoholio vartojimą.
  • Išlaikyti optimalų kūno svorį. Jei esate nutukęs, pabandykite numesti papildomą svorį palaipsniui.
  • Paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – reguliariai tikrinti gaubtinės žarnos vėžį, kad būtų visiškai pašalinta rizika susirgti gaubtinės žarnos vėžiu.