Sivilce sorunu yaşayan var mı? Sivilce için çinko kullanmayı biliyor musunuz? Akne, ergenlik dönemimizde hepimizin yaşadığı baskın bir sorundur. Ne yazık ki, bazı yetişkinler için sivilce hala büyük bir sorundur. Bunlar derine kök salmıştır ve genellikle ilk yıllarınızın daha iyi bir bölümünde çok fazla soruna neden olur. Bunun için birçok insan, bazı ünlü kozmetikçiler yüzünüzdeki inatçı lekelere karşı savaşmak için el ele verdi..

Öte yandan, büyükannen her zaman kimyasalların organik maddelere kıyasla nasıl hiçbir şey olmadığı hakkında konuştu ve bu nedenle ikisi arasında kaldın ve en iyi yöntemin için henüz karar vermedin. Daha yeni çalışma, çinko ve aknenin arkadaş olamayacağını gösterdi. Bu yazımızda çinkonun sivilceler için nasıl kullanılacağını tartışıyoruz..

çinko sivilce ile yardımcı olur mu

Akne Nedir??

Akne, genellikle cildinizin iç katmanlarına derinlemesine oturmuş yüzlerinizde görülen küçük leke veya kızarıklıklardır. Akne, hormonal dengesizliğin veya bir tür alerjinin sonucu olabilir, ancak hangi şekilde söylersek söyleyelim, akne kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Bazen bu sivilceler kızarır veya şişer ve sonuç olarak cildinize vardıklarında daha ağır bir işaret oluşur..

çinko nedir?

Çinko, demiri kaplamak veya çeliği korumak için kullanılabilen gümüşi gri veya beyaz bir elementtir. Mesele şu ki, vücudumuz çinkoya ihtiyaç duyar, ancak gıdalardan elde ettiğimiz organik ve sağlıklı türler. Vücudumuzda pıhtılaşan bu çinko, zaman zaman gerekli seviyelerinin dışına çıkabilir. Sonuç olarak birçok semptom ortaya çıkar. Çinkonun belirgin semptomlarından biri, belirgin saç dökülmesi ile birlikte cildi veya kafa derisini kurutmak olabilir. Pek çok araştırmacı, sivilceye yatkın kişilerin vücutlarındaki çinko bileşiğinin genellikle eksik olabileceğini söylüyor..

Çinko Akneye Karşı Neden Etkilidir??

çinko sivilceye iyi gelir mi?

Cevap Evet!

Çinkonun akne tedavisinde neden yardımcı olduğunu bilmek için en önemli nedenlere göz atın:

 1. Genellikle sivilce, düğümlerin iltihaplanmasından veya iltihaplanmanın dış deride ortaya çıktığı kaynaklardan kaynaklanır. Şimdi çinko, kendi içinde histamin adı verilen ve bu iltihapları kontrol etmenize yardımcı olan ve böylece yüzünüzdeki çıbanların şişmesini azaltan bir bileşiğe sahiptir. Kızarıklık da sürece dahildir.
 2. Sivilce için limon ve misket limonu ve C vitamininin tercih edilmesinin bir nedeni var. Çünkü bu maddeler, vücudumuzdaki yağ bezlerinin şişmesini veya iltihaplanmasını bir kez daha azaltmaya yardımcı olan mükemmel antioksidanlardır. Çinko da harika bir antioksidandır ve bu nedenle aşırı yağ üretimini kontrol etmeye yardımcı olur..
 3. Vücudumuzdaki testosteron aşırı sebum veya yağ üretimine neden olur ve bu da bakterileri çeker ve bu da daha sonra bir reaksiyona yol açar ve sonuç akne olur. Çinkonun, sivilce sorunlarınıza yardımcı olmak için bakterilere neden olan bu sivilcelerle savaştığı bilinmektedir..
 4. Vücudunuzdaki stres seviyeleri arttığında daha fazla kırıldığınızı bilinen bir gerçektir. Burada çinko, bazı hormonal değişimler yoluyla vücudunuzdaki stres seviyelerinin korunmasına yardımcı olur, böylece herhangi bir stres olmadan akne problemlerinizle başa çıkmanıza yardımcı olabilirsiniz..
 5. Çinko, çinkonun vücudunuzdaki hormonal dengesizliğin etkisini azaltarak sivilcelerle savaşmanıza yardımcı olduğu bir DHT engelleyici olarak bilinir. Sisteminizdeki çinko, hormonların sizi etkilemesine izin vermez..

Akne İçin Çinko Nasıl Kullanılır:

Çinko, sağlıklı cildi korumak ve akneyi önlemek için önemli olan bir mineraldir. Ancak çinko tek başına akne tedavisi olarak kullanılamaz. Çinkoyu bazı gıda kaynaklarından sağlayabilsek de akne tedavisi çinko ile güçlendirilmiş kremler kullanılarak yapılabilir..

 • Çinko Oksit Krem:

Bu çinko yardımı ile yapılan en iyi sivilce tedavisidir. Mineraller, parabenler ve diğer katkı maddeleri içermeyen ayrı bir çinko oksit kremi kullanarak sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Bu kremin etkilenen bölgelere gece boyunca uygulanması gerekir. Akne için en iyi çinko saf çinko oksittir.

 • Çinko Oksit Maskeleri:

Çinko oksit ile aşılanmış maskelerin kullanılması da akne tedavisi için harika bir şekilde çalışabilir. Genellikle bu tür maskeler, cildi sivilcelerden arındırabilen kilden yapılır. Maskeyi temiz cilde uygulayarak ve yıkamadan önce 20 dakika bekleterek en iyi şekilde kullanılır..

 • Çinko Oral Takviyeler:

Ağızdan alınan çinko takviyeleri akne tedavisi için başka bir etkili yoldur. Bu reçetesiz satılan haplar sivilceleri azaltabilir ve gelecekteki büyümeyi önleyebilir. Bu hapları almak sivilcenin neden olduğu iltihabı, cilt kızarıklığını ve tahrişi azaltabilir. Bunlar bir doktorun tavsiyesi üzerine alınmalıdır.

Akne ile Savaşmak İçin En İyi Çinko Gıda Kaynakları:

Çinko eksikliği akneye neden olan faktörlerden biri olabilir. Çinko, vücudun hormon seviyelerini korumak için önemlidir. Çinko eksikliği veya düşük çinko seviyeleri akne şiddetini artırabilir. Akneye yatkın bir kişinin günde en az 40 mg çinko tüketmesi önerilir. Bu besinlerin tamamı doğaldır ve besin değeri yüksektir. Sağlıklı, sivilcesiz bir cilt elde etmek istiyorsanız çinko açısından zengin gıdalardan oluşan dengeli bir diyet tüketmeniz önemlidir.4

Aşağıdakiler en iyi çinko gıda kaynaklarından bazılarıdır:

 • Ispanak
 • Biftek
 • Keten tohumu
 • Esmer pirinç
 • Ay çekirdeği
 • İstiridyeler
 • Karides
 • Fasulye
 • Sarımsak
 • Yer fıstığı
 • Yumurta sarısı
 • Bitter çikolata

Vücudunuzun Çinko Eksikliğini Nasıl Anlarsınız??

Çinko eksikliği, vücudun çinko eksikliği veya gerekli miktarda çinkoya sahip olmadığı bir durumdur. Zin eksikliğini tespit etmek için ana belirtiler şunlardır:

 • Şiddetli sivilceler
 • İştah kaybı
 • Zayıf Bağışıklık
 • Letarji
 • Saç kaybı
 • Kilo kaybı
 • Yaraların yavaş iyileşmesi
 • Gözlerde ve ciltte lezyonlar
 • Yavaş fiziksel büyüme
 • Azalmış metabolizma

Kalıcı cilt kırılmalarından muzdaripseniz, çinko eksikliği olabilir. Doğal çinko açısından zengin besinler tüketilmesine rağmen çinko emilimi düşük olabilir. Bu gibi durumlarda çinko takviyeleri, vücuda yeterli düzeyde çinko sağlanmasına yardımcı olabilir. Bu tedaviler genellikle kimyasal bazlıdır ve bu nedenle bir doktora danışıldıktan sonra denenmelidir. Çinko’nun mucizevi faydaları ile sivilcelere sonsuza kadar elveda deyin.!