Kaz sivilcenizi fark ettiniz mi? Bu, soğuk olduğunda veya zorlu bir duygunun yanıtı olarak çok yaygın olarak görülür. Kaz sivilce sonucu adını kazlardan alır. Ayrıca kaz eti, tavuk derisi, üşüme, korkak noktalar vb. olarak da tanımlanırlar. Kaz darbeleri, piloereksiyon adı verilen memelilerin bilinçsiz bir refleksidir ve genellikle vücut kıllarının çıkmasına neden olan bir hormon serbestliği tarafından tetiklenir. Zamanla, insanlar daha az vücut kıllarına sahip olacak şekilde geliştiler, bu nedenle belirli durumlarda örneğin bir sıcaklık düşüşü veya güçlü duygular gördüğümüz şey, ayakta duran kıllardan ziyade deride tüylerin diken diken olmasıdır..

Tüyleri ürpermiş deri

Kaz Darbelerinin Oluşumu:

Örneğin korku, soğuk, korku, saygı, cinsiyet uyarımı, terör vb. gibi güçlü duygular mahmuzunun getirdiği refleks, bilinçli olarak farkında olmadığımız uyaranlara yanıt veren sempatik sinir sisteminden otomatik olarak boşalmaya neden olur. dönüş, küçük arrectores pilorum kasının azalmasını tetikler (arrector pili aslında vücudunuzdaki her bir saç folikülüne sabitlenen küçük kas lifleridir). Bu salınım, saç erector kaslarının (arrector pili) gerginleşmesine neden olur. Kasılan her kas, cildin dış kısmında düşük bir keyifsizlik yaratır, dolayısıyla bitişik alan dışarı çıkar..

Tüylerin diken diken olması tepkisi piloereksiyon veya horripilasyon olarak kabul edilir ve birçok ekstra memelide görülür. Tüylerin diken diken olmasının ana nedeni, bir stres hormonu adrenalinin sezgisel olarak boşalmasıdır. Hayvanlarda bu hormon, soğuk ya da zorlayıcı bir duruma savaş ya da kaç yanıtı olarak serbestken, insanlarda adrenalin, örneğin heyecan gibi güçlü duygusal tepkiler sırasında da serbest olabilir..

Çok daha tüylü veya tüylü hayvanlarda, örneğin sıçanlar, şempanzeler ve soğuğa verilen bu yanıt gerçek bir amaç için ortaya çıkar – kürklerini daha kalın ve daha fazla koruyucu oluşturmak için. Bununla birlikte, esas olarak çıplak etimiz nedeniyle, kabarık kıllarımızın sıcaklık üzerinde küçük bir etkisi vardır..

Kaz Sivilcelerinin Nedenleri ve Tedavisi:

1. Güçlü Duygu:

Sürekli olarak korkunç bir film izleyip beklentiden mi yoksa ani kötü bir manzaradan mı ürperiyorsunuz? Bu, vücudun güçlü duyguya verdiği yanıttır – bu durumda, korku. İnsanlar korktuklarında sık sık “saç pozisyonlarını” hissettiklerini söylerler. Tüylerin diken diken olmasına neden olabilecek daha yoğun bir duygusal durum, vücudun aşırı stresli bir durumda kullanabileceği “dövüş ya da kaç” yanıtıdır. Vücut, başka türlü koşarak savaşmak için kendini hazırladığı için, sistemi, muazzam strese bağlı olarak kalp atış hızını ve metabolizmayı hızlandıran bir kimyasal olan adrenalin ile doldurur. Hâlâ bir serseri ile savaşacak bir köpek ya da “çimini” istila eden farklı bir köpek gördüyseniz, ensesindeki tüylerin ayağa kalktığını göreceksiniz. Bu, aksi takdirde uçuş cevabının yeni bir örneğidir. Bu süreç aynı zamanda vücut ısısını korumanın bir geliri olarak tüyleri diken diken edebilir..

2. Isı Sonucu:

Paradoksal olarak, birçok insan, sıcakken veya aşırı sıcakta insanların neden tüylerinin diken diken olduğunu anlamakta güçlük çeker. Bunun temel nedeni, terdir. Ter ciltte biriktikçe doğal olarak buharlaşır. Ter buharlaştıkça cilt yüzeyini soğutur. Bu yöntem gerçekleştiğinde, dramatik bir sıcaklık farkı oluşur ve vücut, terin kaybolmasının “soğukluğuna” tepki verir ve “kazların kabarması tepkisi” devreye girer..

3. Aşırı Sıcaklıklar:

Birçok kaz sivilce örneği, soğuk havaların varlığında yeteneklidir. Soğuk ortamın teşviki, her kıl köküne yakın minik gücün uyum sağlamasına neden olur. Bu azalma, saç telinin kelimenin tam anlamıyla “dik durmasına” neden olur. Aynı zamanda, kasılan küçük kaslar, derinin “demetlenmesinin” tüyleri kapatması nedeniyledir, bu sonuçlar tüyleri diken diken eden “darbelere” neden olur..

Kış aylarında insanlar dışarısı soğuduğunda kaz sivilceleri yaşayabilirler. Bu, cilt üzerindeki tüylerin dikilmesine ve böylece ısı kaybının azalmasına neden olarak vücudun bireysel ısısını koruma şeklidir. Bu durumda genellikle titreme yoluyla birlikte görülürler..