Delhi, birçok şeyle ünlü olan ülkemizin ulusal başkentidir. & Araba sürmek için tuhaf günler, ama sizin için çok çeşitli sokak yiyecekleri olduğunu biliyor muydunuz? Evet! Burası Mughlai yemeklerinin ortaya çıktığı yer ve Delhi sokakları size ağzınızı sulandıran çok sayıda seçenek sunuyor. Genellikle Delhililer veya delhiwalas olarak adlandırılan Delhi halkı, arkadaş canlısı ve kapsayıcı insanlardır. Yaşam tarzı değişiklikleri, başkentin sokaklarındaki tezgahların büyümesini artırdı. İşte Delhi’deki en iyi sokak yemeklerinin listesi.

Delhi’deki En İyi 10 Sokak Yemekleri:

Ülke başkentinin sokaklarında bulunan yiyeceklerin listesini gözden geçirin, işte bir liste:

Dahi Bhalle:

Ünlü delhi sokak yemeği

Bazı eklemeler dışında Dahi Wada’ya benzer bir tarif. Dahi Bhalla, kaçırılmaması gereken bir yiyici zevkidir. Kızarmış wadalar tatlı lor içine batırılır, üzerine baharatlı kırmızı Hint turşusu veya keskin yeşil chutney eklenir. Dahi Bhalla’nın özelliği, üzerine papdis, pişmiş nohut, küçük haşlanmış patates parçalarının eklenmesi ve yumuşak Wada ve çıtır soslara sahip bir atıştırmalık haline gelmesidir..

Chole Bhature:

Geceleri delhi'de en iyi sokak yemeği

Chole bhature’ı her menüde bulsanız da Delhi sokaklarında bulduğunuz lezzeti bulamazsınız. Buradaki tezgahlar ve tezgahlar, onu sıcak bir satıcı yapan en yumuşak ürünleri size sunar. Önceden ıslatılmış nohutlar çeşitli baharatlarla pişirilir, bu da onu bahçeniz için en iyi kombinasyon haline getirir. Daha az soda eklenerek hamur yoğurulurken ekstra özen gösterilir. Bu ünlü güney Delhi sokak yemeklerini denemeyi unutmayın.

Rulo:

Rulo

Rulolar yeni bir şekil aldı, lezzeti ve içeriği şehre, insanların beğenisine vs. göre değişiyor. Delhi’de var olanlar bir tane daha söyletecek! Karışık sebzeler, paneer ve tavuk dolması gibi çeşitli varyantlar da kullanılır. Her durakta kullanılan malzemelerin farklı olması onu daha lezzetli kılıyor ve yolda alınabilecek en iyi atıştırmalık..

Kebaplar:

Delhi'de sebze olmayan sokak yemekleri

Size Nawab’ları hatırlatan Delhi sokaklarında bulunan en iyi vejetaryen olmayan sokak yemeklerinden biri. Kakori kebabı, Shami kebabı, Galouti kebabı gibi her yol standında çeşitli kebaplar bulabilirsiniz. Kebapları daha lezzetli ve sulu yapan baharatlarla tam aromalı, sadece aromasıyla ağzınızı sulandırıyor. Lehsoon-Tamatar Hint turşusu, atıştırmalıklara çok ihtiyaç duyulan keskinliği katacak.

Paranta:

Güney delhi'deki en iyi sokak yemeği

Birçok Delhili tarafından en çok tercih edilen kahvaltılardan biri, her zaman yenebilen Paratha’dır. Çeşitli sebzelerle doldurulmuş ve üzerine bir miktar tereyağı serpilerek sıcak olarak hazırlanan bu yemek, ağzınızda eriyecek, Aloo paratha, gobhi paratha, soğan paratha, bunlardan birkaçı. Pizza paratha ve yumurta paratha, Delhi sokaklarının diğer spesiyaliteleridir..

Besan Ka Chilla:

Besan Ka Chilla

Atıştırmanın daha sağlıklı bir versiyonunu arıyorsanız, Besan ka chilla en iyi seçenektir. Gram unu, ince dilimlenmiş sebzelerle doldurulmuş ince katmanlı bir chilla yapmak için kullanılır. Birçok yemek sever onu meze olarak yer ve çok lezzetlidir. Besan ka chilla’ya kıyılmış paneer eklemek, sokaklarda bulunan ve onu sağlıklı bir yemek haline getiren başka bir erişilebilir versiyondur..

Chana Zor Garam:

Chana Zor Garam

Chana Zor Garam bol miktarda protein içeren popüler bir atıştırmalıktır ve size pek çok sağlık yararı sağlarken damak zevkinizi artırır. Bir yemek aşığıysanız ancak sağlık bilincine sahipseniz, o zaman bu, yemek için mükemmel bir atıştırmalıktır.!

Paneer Tikka:

Paneer Tikka

Paneer tikka ve aloo tikka, sokak yemeklerinden bahsederken kaçınılması mümkün olmayan atıştırmalıklardan bazıları. Paneer baharatlarla marine edilir ve ardından tikkalar tandırda ızgara edilir. Ağzınızda eriyen Delhi’nin bazı bölgelerinde mutlaka denenmeli. Bu sıcak ve lezzetli tikkalar aceleyle yenirse dilinizi yakabileceğinden dikkatli olun..

Chole Kulcha:

Delhi'deki ünlü chole kulche

Bu, Kulcha’ların yeşil sarımsak turşusu uygulayarak Tawa’da tereyağlı ve kızartıldığı bir başka popüler atıştırmalıktır. Chole, haşlanmış nohutun baharatlarla harmanlanmasıyla hazırlanan lezzetli bir köridir. Köri daha sonra peynir, kişniş ve daha fazla lezzet katan soğan serpilir. Birçok tezgah, chole kulcha kombinasyonu ile mükemmel uyum sağlayan ev yapımı turşular sunar..

Gol Gappe:

Batı delhi'deki en iyi sokak yemeği

Gol gappe, şehrin her köşesinde ve köşesinde bulunan popüler bir atıştırmalıktır ve onu her yaştan insanın favorisi haline getirir. Kalküta’daki Mumbai, Puchka’da Pani Poori olarak bilinen Gol gappe’nin keskin, baharatlı lezzetini hiçbir yerde alamazsınız. Bu gol boşluklarının yakılmasından sonra dahi içine batırılmış bir parça papdi şarttır..

Delhi’nin En İyi Sokak Yemekleri Mekanları:

  • Chandini chowk bölgesindeki Paranthe Wali Gali, deneyebileceğiniz parantha türleri ile ünlüdür! 1800’lerde inşa edilen bu alanda yerlerin çoğu açık. Pandit Gaya Prasad Shiv Charan, Pandit Babu Ram Devi Dayal’s, Pandit Kanhaiya Lal & Durga Prasad’ın Parantha Mağazası, sıcak parantha satan birkaç mağazaya isim verecek.
  • Kuremal Mohan Lal Kulfi, Eski Delhi’de size çeşitli lezzetlerle lezzetli ve soğuk bir kulfi sunan bir yer. Burası size paan, demirhindi, mango ve nar gibi sıra dışı lezzetler sunuyor..
  • Bikanerwala, Punjab Grill’den sokak yemekleri, Chaayos, Yeni Delhi’deki uluslararası havalimanında ve çevresinde en iyi yerlerden bazıları. Size denemek zorunda kalacağınız lezzetli atıştırmalıklar ile sıcak ve soğuk içecekler sunarlar.!
  • Bir tren istasyonu, birçok insanın sıklıkla seyahat ettiği bir yerdir; trene binmeden önce deneyebileceğiniz birçok sokak yemeği sunuyorlar. Hira chaat köşesi, Haldiram’s, Ashok chaat köşesi, deneyebileceğiniz, cep dostu olan birkaç ünlü sokak yemeğidir..
  • Yumuşacık ve nemli kekleri bulabileceğiniz ve ülkenin çeşitli eyaletlerine ait yemekleri servis edebileceğiniz, her eyaletten tadabileceğiniz bir başka yer de Delhi Haat. Buradaki stantlar 11:00 – 21:00 saatleri arasında açıktır..
  • Karol bagh, kavurucu sıcağında ekşinizi yatıştıran ünlü Kulfi-Faluda ile birlikte Kuzey Hindistan sokak yemekleri sunan başka bir yer. Ayrıca midenizi dolduracak, hafızanıza kazınacak büyük bir bardak lassi ile hot chole bhature bulabilirsiniz..
  • Rajouri bahçe pazarı, size en az maliyetle çok miktarda servis edilen gol gappa, tikkis ve çeşitli chaats’ın otantik bir tadı veren mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir..
  • Chandini Chowk, ünlü meyve chaat’ın yanı sıra tatlıdan tuzluya her türlü yemeğin servis edildiği bir başka yer..

Delhi sadece ülkenin ulusal başkenti değil ve bize Çeşitlilik İçinde Birlik örneği veren her türden insanı barındırıyor. Burada kalanların hızlı yaşam tarzı sokak yemek kültürünü çok daha fazla artırmıştır. Delhi’deki en iyi sokak yiyecekleri listesiyle, sokak yemeklerinin her bir parçasının tadını çıkararak sokaklarda kolayca gezinebilirsiniz..